V hlavní kapitole jsme odvodili, jak závisí síla působící na ořech na síle, kterou taháme za lanko, a na úhlu mezi lankem a louskáčkem. Velikost síly F1, kterou taháme za střed lanka můžeme změřit vhodným siloměrem, nebo mincířem, viz vedlejší fotografie a video. Tangens úhlu a potom zjistíme ze změřené výšky x, o kterou musíme zvednout těsně před rozlousknutím střed lanka, a z poloviční délky louskáčku l jako:
Velikost síly, která způsobí rozlousknutí ořechu je potom:
Změřená síla bude různá pro různé ořechy a především bude záviset na poloze ořechu při louskání. Můžeme se však zkusit přesvědčit o velikosti této síly jinou metodou. Na osobní váhu položíme dřevěné prkénko, na něj ořech a navrch druhé prkénko. Vybereme podobný ořech a především ho natočíme do stejné polohy jako při louskání na louskáčku (prkénka tlačí z boku na lem oddělující obě poloviny skořápky).
Horní prkénko zatěžujeme postupně rukou nebo nohou tak dlouho, dokud ořech nepraskne. Sledujeme přitom zatížení těsně před prasknutím, které odpovídá tíhové síle působící na ořech. Tato síla by měla zhruba odpovídat síle změřené pomocí louskáčku.