Provazochodec má své těžiště přibližně metr vysoko nad provazem. Pokud by chtěl své těžiště pomocí tyče snížit až pod úroveň provazu jako v případě vyrobené hračky, musela by být hmotnost části tyče pod úrovní provazu alespoň taková jako hmotnost provazochodce a části tyče nad provazem. Budeme-li uvažovat, že například dvě třetiny tyče jsou pod úrovní provazu a konce jsou asi metr pod provazem, viz obr. , musela by tyč vážit minimálně 300 kg. Nést tak těžkou tyč jenom po zemi by bylo velmi těžké i pro největší siláky. Akrobat na laně by to asi těžko zvládl, jeho tyč je mnohem lehčí.
Jakou úlohu tedy má provazochodcova tyč?
Řekli jsme si, že provazochodec musí neustále udržovat své těžiště ve vratké poloze - přesně nad lanem. Právě k tomu používá tyč. Pokud se jeho těžiště vychýlí trochu doprava, posune tyč (a tím i její těžiště) trochu doleva a tím se vyrovná, aby nespadl. Podobně se dají v menší míře použít i rozpažené ruce. Při vychýlení těla doprava připažíme pravou ruku a natažená levá ruka nás vyváží zpět.
Dlouhá tyč má ještě jednu důležitou vlastnost. Má totiž velký moment setrvačnosti. Znamená to, že když ji chceme roztočit dokola, jde to jen pomalu a potřebujeme k tomu velkou sílu (tyč setrvává na místě a jakoby se brání roztáčení). Můžete si to vyzkoušet s dlouhým prknem, nebo těžkou dlouhou tyčí. Když ji držíte vodorovně a snažíte se ji rozkmitat na jednu a druhou stranu jde to jen pomalu. Stejně se tyč provazochodce "brání" rychlému naklánění a provazochodec se tak o ni může do jisté míry opřít a získat více času k vyrovnávání těžiště.