Vysvětlení směru síly působící na provaz

Představte si, že například taháte za provázek od okenních žaluzií. Pokud budete táhnout přímo dolů rovnoběžně s provázkem, bude se provázek pouze protahovat a zvedat žaluzii. Pokud však na jeho konec začnete působit jiným směrem - například šikmo dolů od okna jako na obrázku, provázek se nejprve narovná tak, že bude rovnoběžný se směrem síly, kterou za něj taháte.

Můžete si vyzkoušet, že to funguje stejně při tahání za libovolný provaz nebo jiné pružné vlákno, které je na jednom konci upevněné. Síla, kterou působíme na konci se totiž v provazu přenáší, působí na každou jeho malou část a snaží se ji posunout co nejdále ve směru působení síly. A právě když je provaz natažený rovnoběžně s působící silou, jsou všechny části posunuty nejdále jak to jde ve směru síly.


Zdánlivě samozřejmý fakt, že síla působící na pružný provázek ho vždy natáhne rovnoběžně se směrem, kterým působí, je velmi důležitý při řešení nejrůznějších úloh se silami. Základem k úspěšnému vyřešení úlohy je totiž obrázek se správně zakreslenými silami.

Zavřít okno