FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

742) Inverzní počasí14.10.2005

Dotaz: Co je to inverzní počasí - definice. Děkuji (Rosťa Langer)

Odpověď: Za normálních podmínek teplota vzduchu s rostoucí výškou klesá, tedy čím jsme výše nad zemí, tím je nám větší zima. Občas ale může nastat situace, kdy je tomu obráceně (například v zimě v důsledku silného ochlazování zemského povrchu za bezoblačné noci) - tomuto jevu pak říkáme teplotní inverze. Důsledkem teplotní inverze bývá zhoršení rozptylových podmínek, kouř z komínů a výfukové plyny z automobilů se dostatečně nerozptylují do atmosféry, ale zůstávají nízko při zemi.
(Jakub Jermář)   >>>  

743) Převody na jízdním kole14.10.2005

Dotaz: Na kole mohu pomocí kombinací předího a zadního kolečka docílit stejného poměru převodu při různých velikostech koleček. Má velikost koleček nějaký vliv na jízdu? Na fyzickou námahu? Zjednodušená úloha: Má při převodu 1:1 vliv na jízdu velikost koleček? Děkuji (Michal Pelant)

Odpověď: Jsou-li obě kolečka steně velká (neboli mají-li stejný počet zubů), pak by jejich velikost neměla mít na jízdu žádný vliv.
(Jakub Jermář)   >>>  

744) Bosony a rychlost světla11.10.2005

Dotaz: Dobry vecer. Viditelne svetlo je proud fotonu, ktere se pohybuji konstantni rychlosti a specialni teorie relativity predpoklada, ze je tato rychlost konstantni ve vsech inercialnich soustavach. zajimalo by me, jestli se vsechny bozony pohybuji take nejakou konstantni rychlosti ve vztahu ke vsem inercialnim soustavam nebo nikoli. Zkratka jestli se konstantni rychlost tyka pouze fotonu nebo vsech bozonu. Predem diky za odpoved nebo nejake materialy. (johan hornof)

Odpověď: Z teorie relativity plyne, že rychlostí světla se mohou pohybovat pouze částice, jejichž klidová hmotnost je nulová. To fotony splňují. Mnohé bosony (částice s celočíselným spinem a symetrickou vlnovou funkcí) však mají klidovou hmotnost nenulovou a musí se tedy pohybovat vždy pomaleji, než je rychlost světla. Příkladem bosonu s nenulovou klidovou hmotností může být třeba α-částice, což je jádro atomu hélia.
(Jakub Jermář)   >>>  

745) Teplota tání železa11.10.2005

Dotaz: Jakou teplotu musí mít železo aby se dostalo do tekoucího stavu? (Magda)

Odpověď: Železo se dostane do tekutého stavu, bude-li jeho teplota vyšší, než je jeho teplota tání. Ta je dle matematicko-fyzikálních tabulek za normálního tlaku rovna 1535 °C.
(Jakub Jermář)   >>>  

746) Antireflexní vrstva11.10.2005

Dotaz: Co je to antifeflexní vrstva? (Nikola Burešová)

Odpověď: Na rozhraní dvou materiálů s různými indexy lomu (např. čočka brýlí a okolní vzduch) obvykle část dopadajícího světla projde dovnitř a část se odrazí zpět. Takový odraz většinou není žádoucí - obvykle chceme, aby prošlo co nejvíce světla a my tím pádem lépe viděli. Proto na povrch brýlových skel a dalších optických pomůcek bývá nanášena tenká vrstvička jiného materiálu tak, aby se odraz světla minimalizoval.
(Jakub Jermář)   >>>