FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

667) Teslovy destičky20. 02. 2006

Dotaz: Můžete mi prosim, něco bližšího napsat o energetizujících Teslových destičkách? Jaký je Váš názor na energetizující Teslovy destičky? Děkuji (Egermayerová Marcela)

Odpověď: Na internetu je několik stránek s informacemi o jakýchsi "Teslových destičkách" majících zachytávat jakousi neměřitelnou energii a předávat ji člověku. Není třeba hlubokých vědomostí k tomu, aby čtenář zjistil, že se jedná o naprostý nesmysl - někdo se pouze rozhodl vydělávat na slepé důvěře a naivitě některých lidí. Vzhledem k ceně, kterou za ony destičky požadují, je tento podvodný obchod bohužel asi výnosný.

(Jakub Jermář)   >>>  

668) Skládání světelných rychlostí20. 02. 2006

Dotaz: Dobrý den,
  1. roztočím kruh(teoreticky)na takovou rychlost, kdy body nejblíže středu budou mít obvodovou rychlost rovnu rychlosti světla. Jakou tedy budou mít potom obvodovou rychlost body nejdále od středu kruhu a proč?
  2. Raketa se pohybuje od Země rychlostí světla. Vystřelíme-li z rakety střelu, která se bude vůči raketě pohybovat rovněž rychlostí světla (také směrem od Země), jaká bude tedy rychlost střely vůči Zemi a proč?
Děkuji za odpovědi (Roman)

Odpověď: Teorie relativity vylučuje možnost, aby hmotné těleso získalo světelnou rychlost či dokonce rychlost nadsvětelnou. Bude-li tedy onen kruh tvořen nějakou hmotou, nepodaří se vám jej roztočit ani tak, aby jeho okraj (nejrychleji se pohybující body) získaly rychlost světla. Těleso bude vůči urychlování klást čím dál větší odpor, takže na další urychlování časem přestanete mít dost sil (nebo spíše energie), případně se těleso vlivem obrovských na něj působících sil rozpadne.

Ani raketa se nemůže pohybovat rychlostí světla - předpokládejme tedy, že se pohybuje téměř rychlostí světla a svítí si dopředu. Přístroje v raketě by tedy naměřily, že fotony se od rakety vzdalují rychlostí světla. Tutéž rychlost by pak naměřily i přístroje na Zemi. Ač to může vypadat podivně, přičtete-li k rychlosti světla jakoukoli podsvětelnou či světelnou rychlost, výsledkem bude opět jen a pouze rychlost světla. Tak praví teorie a (a to je ještě důležitější) vycházejí tak i v podstatě všechna fyzikální měření.

(Jakub Jermář)   >>>  

669) Skelný přechod13. 02. 2006

Dotaz: Vážení přátelé, prosím o zodpovězení dotazu co je to SKELNÝ PŘECHOD eventuelně teplota skelného přechodu (např. u laktózy )a čím je možné tuto veličinu charakterizovat. Děkuji. (Markéta Stoklasová)

Odpověď: Při nízkých teplotách vibrují v polymerní látce pouze atomy kolem rovnovážných poloh a polymer je díky tomu tvrdý a křehký - mluvíme o skelném stavu. Při dostatečném zvýšení teploty se rozkmitají celé amorfní segmenty makromolekul a následně se různě přemisťují - nyní hovoříme o kaučukovitém stavu. Při mechanickém namáhání v kaučukovitém stavu dochází jak k elastickým, tak i plastickým deformacím. Mezi skelným a kaučukovitým stavem se nachází přechodová oblast - tzv. skelný přechod, v níž nastává prudká změna některých vlastností (pevnost, optické vlastnosti, ...).

(Jakub Jermář)   >>>  

670) Diluent13. 02. 2006

Dotaz: Vážení přátelé, prosím o odpověď co je to DILUENT, v oblasti farmaceutické technologie. Děkuji. (Markéta Stoklasová)

Odpověď: Diluent je anglický termín pro rozpoštědlo či prostředek sloužící k naředění něčeho jiného.

(Jakub Jermář)   >>>  

671) Proč voda nehoří?11. 02. 2006

Dotaz: Zajímalo by mě vysvětlení toho: Proč voda nehoří? (honza)

Odpověď: Hoření je fyzikálně-chemická reakce, při které se látka (zahřátá na svoji zápalnou teplotu) slučuje s kyslíkem (oxiduje se) za silného vývoje tepla a světla. Při oxidaci vody k produkci tepla nedochází, naopak je energii třeba dodávat - proces proto nebude samovolně probíhat.

(Jakub Jermář)   >>>