FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 8 dotazů obsahujících »chladnutí«

2) Rychlost chladnutí jídla20. 12. 2007

Dotaz: Tuto otázku mám zodpovědět: Všimli jste si už někdy, že některé jídlo vydrží teplé mnohem déle než jiné? Například jablečná náplň horkého koláče spálí náš jazyk, zatímco kůrka i těsto kolem se už dají jíst. Také dušená cibule nebo tykev zůstane horká ještě hodně dlouho. Toust můžeme začít jíst pár vteřin poté co jej vytáhneme z tousteru. Sundáme-li však vařicí polévku z plotny, musíme čekat několik minut abychom si nespálili jazyk. Pokuste se vysvětlit. To potřebuji prosím do zítra děkuji nashledanou. (Veronika Klicperová)

Odpověď: To, jak dlouho vydrží jídlo teplé, závisí mimo jiné na jeho tepelné kapacitě. Vysokou (měrnou) tepelnou kapacitu má z běžných látek především voda a tak je vlastně celkem logické, že pokrmy s vysokým obsahem vody (polévka, dušená cibule, jablečná náplň, ...) pomaleji chladnou.

(Jakub Jermář)   >>>  

3) Plyny v baňce žárovky16. 11. 2007

Dotaz: Mela bych dotaz, po jehoz odpovedi patram na netu uz delsi dobu. Hledala jsem informace o konstrukci zarovky. Pry byvaji plneny zredenymi plyny...vysvetleni bylo, ze pokud by byl v zarovce nezredeny plyn, tak by pri zahrati plynu rozzhavenym vlaknem doslo k roztrzeni banky zarovky. Jakto, ze ale nedojde k destrukci zarovky pred rozsvicenim, kdy je uvnitr nizsi tlak nez okolo? Chapu to dobre, ze za to muze vejcity tvar a ten odolava pretlaku zvenku (podobne jako skorapka vejce), ale neodolal by pretlaku zevnitr? A jaky je duvod pro plneni banky zredenym plynem místo vakua? Dekuji (Sarka)

Odpověď: Ano, tvar skleněné baňky žárovky skutečně lépe odolá přetlaku zvení než zevnitř. Navíc ale přetlak zvenku může být maximálne roven tlaku naší atmosféry (a je-li uvnitř alespoň trochu plynu, bude rozdíl menší). Zahřátím žárovky z 20 °C (teplota pokoje) na nějakých 3000 °C (teplota rozžhaveného vlákna žárovky) se uvnitř zvýší tlak až téměř desetkrát - pokud je na začátku malý, nic se nestane, pokud by ale už na začátku byl roven atmosférickému tlaku... následky jistě domyslíte sami.

Plnění baňky nějakým plynem (například argonem s příměsí jódu) zvyšuje její životnost. Rozžhavené vlákno žárovky totiž samovolně sublimuje (a uvolnběné atomy wolframu většinou zkondenzují na chladnější baňce), až je jednou tak ztenčené, že se přetaví, praskne. Přítomnost jódu v baňce způsobí, že jsou atomy wolframu zachytávány, utvoří se z nich plynný jodid a při vypnutí žárovky a chladnutí vlákna jich je pak část zase vyloučena zpět na vlákno. Takové (halogenové) žárovky pak tedy mají buď větší životnost nebo je můžeme nažhavit na vyšší teplotu (aniž bychom v krátké době zničili vlákno) a tedy více svítí.

(Jakub Jermář)   >>>  

4) Curieova tepota21. 10. 2007

Dotaz: Dobrý den, může vysokým žárem ztatit magnet své magnetické vlastnosti? Dostala jsem velice kvalitní magnet, který byl pomocí pryskyřice zapouzdřen v kovovém obalu. Mechanicky se magnet z obalu velice špatně dostával, proto jsme ho dali do rozžhavených kamen. A vyndali asi po půl hodině. "Operace" se podařila. Vytáhli jsme samostatný, dočervena rozžhavený, magnet i železný obal. Jenže po zchladnutí, když jsme chtěli vyzkoušet, jak se přitahuje, nepřitahoval se. Děkuji za odpověď. (H. Burešová)

Odpověď: Ano, vysoká teplota skutečně vede ke ztrátě magnetických vlastností. Feromagnetická látka zrácí své magnetické vlastnosti a stává se paramagnetickou při zahřátí na tzv. curieovu tepotu Tc. Pro představu u niklu jde o zhruba 360°C, u železa pak asi 770°C. A jak to vlastně funguje? Představme si, že magnet je složen z maličkatých megnetků (obvykle jsou jimi samotné atomy). U feromagnetických látek se tyto magnetky orientují (alespoň v určitých oblastech zvaných domény) do stejného směru jako jejich sousedé. Magnetický účinek jediného magnetku bychom nezaznamenali, když je ale takových magnetků stejně orientováno velmi mnoho, jejich účinek se posčítá a my navenek takovou látku vnímáme jako zmagnetizovanou, laicky řečeno chová se jako magnet. Pokud je ale takový materiál zahříván, dochází k nárůstu teploty neboli nárůstu neuspořádaného pohybu jeho částic (v našem případě asi hlavně k nárůstu různých kmitů a vrcení se jednotlivých atomů okolo svých stabilních poloh v krystalové mřížce). Když je pak teplota dostatečně vysoká - tj. když překročíme curieovu tepotu - neudrží se v tomto narůstajícím chaosu shodná orientace magnetků v rámci oněch domén a každý magnetek je pak orientován zcela náhodně. Tím se ale jejich účinky přestanou sčítat (dokonce by se dalo říct, že se prakticky navzájem odčítají a ve výsledku tedy nulují) a my přestáváme pozorovat magnetické vlastnosti látky jako celku.

(Jakub Jermář)   >>>  

5) Přetavení vlákna žárovky02. 05. 2006

Dotaz: Zdravím, chci se Vás zeptat, jestli byste mi mohli poradit z jakého důvodu vlákno obyčejné žárovky s wolframovým vláknem praskne nejčastěji při zapnutí přívodu elektřiny...dík (Hanz)

Odpověď: Před zapnutím má vlákno žárovky běžnou pokojovou teplotu (tedy okolo 20°C). Po sepnutí spínače jím začne procházet elektrický proud a vlákno se zahřívá na 2100 až 3000°C. Zahřátí o několik tisíc stupňů přitom proběhne za méně než sekundu, což v důsledku tepelné roztažnosti nutně vyvolává ve vlákně určité pnutí. Při a krátce po zahřátí se z povrchu vlákna odpařuje část jeho materálu, dokud nedojde nad vláknem ke vzniku sytých par. Přitom se více odpařuje tam, kde je vlákno více zahřáto a vlákno je více zahřáto procházejícím proudem tam, kde je nejtenčí. Po vypnutí proudu odpařený materál na vlákně opět kondenzuje (resp. desublimuje), ovšem tentorát zase více tam, kde je vlákno chladnější, tedy tam kde je tlustší (a bylo tedy méně zahříváno procházejícím proudem). Krom toho část materálu zkondenzuje na skleněné baňce žárovky. Po dostatečném počtu zapnutí proto dojde k tomu, že se nějaké místo na vlákně ztenčí tak moc, že se průchod proudu přetaví.

Doplňeno: Jak správně poznamenal jeden náš čtenář, při vypnutí žárovky dochází při chladnutí vlákna ke změnám v krystalické struktuře wolframu a vlákno se postupně stává křehčí a náchylnější k mechanickému poškození. Navíc vlákno je zejména v okamžiku zapnutí (než se zahřeje, prochází jím značný proud) namáháno magnetickou silou způsobenou procházejícím proudem.

(Jakub Jermář)   >>>  

6) Vyplatí se zhasínat zářivky?03. 11. 2005

Dotaz: Mnohokrát jsem slyšel, že by se neměly zbytečně na krátkou dobu zhasínat zářivky, protože prý při zapnutí spotřebují mnoho energie, takže se prý vyplatí nechat je při pobíhání po bytě rozsvícené. Mohli byste mi prosím odpovědět, co je na tom pravdy? (popřípadě i zjistit kolik energie na zapnutí spotřebuje?) děkuji za odpověď (Martin Mlynek)

Odpověď: Uvádí se, že proud tekoucí běžnou zářivkou dosahuje při startování hodnoty asi 1A, celkem rychle se však ustálí v rozmezí 0,15-0,67A. Z hlediska energetické úspory by tedy nemělo smysl zhasínat zářivky na dobu kratší než několik sekund. Důležitým faktorem je však také životnost zářivky (platí i pro obyčejné žárovky) - časté rozsvěcení a zhasínání (a s tím spojené zahřívání a chladnutí) zářivku opotřebovává a dříve tak dojde k jejímu zničení. Odpověď, kdy se zářivku vyplatí zhasnout, proto závisí na mnoha parametrech (např. ceně a konkrétním typu zářivky, cene el. energie, ...).
.
Mnoho zajímavých informací o svítidlech naleznete na
http://kdf.mff.cuni.cz/seminare/050106_Hubenak/Svetelne_zdroje.pps

(Jakub Jermář)   >>>