FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

15) Splynutí elektronu a protonu?18. 09. 2011

Dotaz: Dobrý den, zajímalo by mě,proč se k sobě nepřitáhne elektron s protonem,když mají rozdílné el. náboje.Ty se přece přitahují. Děkuji. (Karel František)

Odpověď:

Dobrý den.

Pokud chcete řešit vzájemný pohyb v soustavě proton-elektron, můžeme provést následující zjednodušení: Proton je asi 2000 krát těžší než elektron, čili můžeme předpokládat, že silové účinky na proton budou zanedbatelné a že se nebude pohybovat. Celý problém se pak řeší jako pohyb elektronu v Coulombickém poli pevného "protonu".

Jde fakticky o problém stability atomu vodíku 1H, tedy vázaného systému proton-elektron. Otázka toho, proč se elektron "nezhroutí" do jádra (tj. nesloučí se s protonem), trápila počátkem 20. století mnoho fyziků. Návrh na vysvětlení přinesl Niels Bohr, který navrhl, že v rámci atomového obalu existují jakési stabilní orbity o přesně daných energiích, po nichž obíhají elektrony bez ztráty energie. Viz Bohrův model atomu.

Šlo prakticky o "zrod nové fyziky" - kvantové teorie. V rámci ní jsme schopni popsat a vysvětlit mnoho jevů v mikrosvětě, na které klasická fyzika nestačí.

(Michal Kloc)   >>>  

16) Náraz do stromu15. 09. 2011

Dotaz: dobrý den, nedávno jsem si dělala autoškolu, kde nám instruktor poradil,: kdyby nám někdy hrozila srážka s protijedoucím vozidlem, máme raději auto strhnout na naši stranu, klidně i do stromu. Tuto radu objasnil že strom má nulovou rychlost, ale to protijedoucí ne a rychlosti při narazu se samozřejmě sčítají...je to opravdu tak, že máme větší šanci na přežití? já to vidím tak, že strom/štěna se nepohne, kdyžto auta se odhodí, vymrští do pryč..jak to opravdu je? protože, ze zpráv je hodně smutných zpráv, kdy lidé umírají při nárazu do stomu, je zase pravda, že při bouřačkách taky. Díky za odpověd Lucka (Lucie)

Odpověď:

Dobrý den. Domnívám se, že takto jednoduše to nelze kvantifikovat. Bavíme se zde o účincích srážky a ty mohou záviset na mnoha faktorech, ne čistě jen na rychlosti. Tak například při nárazu do stromu je síla nárazu rozložena na menší plochu, a tak méně energie nárazu odvedou deformační zóny automobilu. Na druhou stranu, pokud jedete 50 km/h a proti Vám se devadesátkou řítí náklaďák, volil bych asi raději strom. Doufám, že ani Vy, ani já, se do takové situace nedostaneme :-)

(Michal Kloc)   >>>  

17) Střídavý nebo stejnosměrný?20. 08. 2011

Dotaz:

Zdravím, Je v zásuvce doma střídavý proud, nebo stejnosměrný ?? A co v drátech vysokého napětí..střídavý nebo stejnosměrný ?

(Tazatelka)

Odpověď:

V obou případech se jedná o střídavý proud. Stejnosměrný se používá například na některých úsecích trakčního vedení našich železnic.

(Ivana V.)   >>>  

18) Bruslení na plastovém povrchu15. 07. 2011

Dotaz: Vysvětlení proč brusle kloužou po ledě je jasné a správné. Proč ale také kloužou tytéž brusle po ploše z plastu?? Taková kluziště jsem viděl u nás. (Pavel)

Odpověď: Dobrý den. Co jsem našel na různých internetových stránkách, tak jde o velice zvláštní typ polymeru. Princip skluzu je ale podobný. Brusle svým pohybem způsobí tření, povrch se zahřívá a uvolňuje jakýsi lubrikant. Nic bližšího bohužel nevím.
(Michal Kloc)   >>>  

19) Zima po koupání15. 07. 2011

Dotaz: Proc kdyz vylezeme z vody,ktera je studenjsi nez vzduch, tak je nam zima? (Petra)

Odpověď: Dobrý den. Zima nám je, protože se z nás odpařují ulpívající kapičky vody a odebírají tak teplo z povrchu těla.
(Michal Kloc)   >>>