FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

16) Náraz do stromu15. 09. 2011

Dotaz: dobrý den, nedávno jsem si dělala autoškolu, kde nám instruktor poradil,: kdyby nám někdy hrozila srážka s protijedoucím vozidlem, máme raději auto strhnout na naši stranu, klidně i do stromu. Tuto radu objasnil že strom má nulovou rychlost, ale to protijedoucí ne a rychlosti při narazu se samozřejmě sčítají...je to opravdu tak, že máme větší šanci na přežití? já to vidím tak, že strom/štěna se nepohne, kdyžto auta se odhodí, vymrští do pryč..jak to opravdu je? protože, ze zpráv je hodně smutných zpráv, kdy lidé umírají při nárazu do stomu, je zase pravda, že při bouřačkách taky. Díky za odpověd Lucka (Lucie)

Odpověď:

Dobrý den. Domnívám se, že takto jednoduše to nelze kvantifikovat. Bavíme se zde o účincích srážky a ty mohou záviset na mnoha faktorech, ne čistě jen na rychlosti. Tak například při nárazu do stromu je síla nárazu rozložena na menší plochu, a tak méně energie nárazu odvedou deformační zóny automobilu. Na druhou stranu, pokud jedete 50 km/h a proti Vám se devadesátkou řítí náklaďák, volil bych asi raději strom. Doufám, že ani Vy, ani já, se do takové situace nedostaneme :-)

(Michal Kloc)   >>>  

17) Střídavý nebo stejnosměrný?20. 08. 2011

Dotaz:

Zdravím, Je v zásuvce doma střídavý proud, nebo stejnosměrný ?? A co v drátech vysokého napětí..střídavý nebo stejnosměrný ?

(Tazatelka)

Odpověď:

V obou případech se jedná o střídavý proud. Stejnosměrný se používá například na některých úsecích trakčního vedení našich železnic.

(Ivana V.)   >>>  

18) Bruslení na plastovém povrchu15. 07. 2011

Dotaz: Vysvětlení proč brusle kloužou po ledě je jasné a správné. Proč ale také kloužou tytéž brusle po ploše z plastu?? Taková kluziště jsem viděl u nás. (Pavel)

Odpověď: Dobrý den. Co jsem našel na různých internetových stránkách, tak jde o velice zvláštní typ polymeru. Princip skluzu je ale podobný. Brusle svým pohybem způsobí tření, povrch se zahřívá a uvolňuje jakýsi lubrikant. Nic bližšího bohužel nevím.
(Michal Kloc)   >>>  

19) Zima po koupání15. 07. 2011

Dotaz: Proc kdyz vylezeme z vody,ktera je studenjsi nez vzduch, tak je nam zima? (Petra)

Odpověď: Dobrý den. Zima nám je, protože se z nás odpařují ulpívající kapičky vody a odebírají tak teplo z povrchu těla.
(Michal Kloc)   >>>  

20) Vážení se ve vakuu15. 07. 2011

Dotaz: chtel bych se zeptat,jak se da vypocitat rozdil hmotnosti ve vakuu a vzduchu...je na to nejaky koeficient na prepocteni? (marcel)

Odpověď: Dobrý den. V obou případech bude Vaše hmotnost stejná. Když se však budete vážit v prostředí se vzduchem, bude Vás na rozdíl od případu ve vakuu (velice mírně) nadlehčovat vztlaková síla. V jejím spočtení tedy tkví odpověď na Vaší otázku. Zběžně jsem spočetl, že člověku o hmotnosti 70 kg (objem těla cca 70 dm3) "ubere" vztlak na váze cca 0,1 kg.
(Michal Kloc)   >>>