FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 18 dotazů obsahujících »protony«

17) Měření teploty v astronomii13. 05. 2002

Dotaz: Moc by mě zajímalo, jak by se dala v astronomii měřit teplota vzdáleného tělesa.... (Petr Stohwasser)

Odpověď: Každé těleso se skládá z nabitých částic (protony, elektrony, ...). Ty kolem sebe budí elektromagnetické pole. Pohybují-li se částice, mění se jejich pole, a obecně řečeno, čím rychleji se pohybují, tím více elmg. pole "vyrábějí" (přesněji: tím více změn...) Tyto změny vnímáme jako elektromagnetické vlny všech možných vlnových délek; světlo jsou vlny s délkou mezi 0,4 až 0,7 mikrometru. (Naopak, nacházejí-li se nabité částice tvořící látku v elmg. poli, pohybují se a přebírají tedy od pole část energie a zahřívají se). Rozložení vln různých vlnových délek ve spektru (teplem) vyzařující látky je příznačné jednak pro složení látky (tím víme, z čeho hvězdy jsou), jednak spolu s amplitudami pro teplotu látky (tím víme, jakou mají teplotu). "Prázdný prostor" ve Vesmíru má teplotu cca 3 K (tedy cca --270 stupňů Celsia), fotosféra Slunce asi 6000 K, jádra hvězd pak teploty stamilionů K.
(J. Obdržálek)   >>>  

18) Einsteinova teorie relativity31. 01. 2002

Dotaz: Zajimá mě, co vysvětluje Einsteinova teorie relativity a jeho rovnice E=mc2. (Lukáš Valenta)

Odpověď: To je na celé knihy, velmi stručně a povrchně řečeno, předpovídá a vysvětluje spoustu jevů souvisejících s tím, že se objekty pohybují rychlostmi blízkými rychlosti světla (tzv. speciální teorie relativity), resp. předpovídá a vysvětluje gravitaci a její souvislost s geometrií prostoru (tzv. obecná teorie relativity).
Speciálně rovnice E=mc2 říká, jak celková energie objektů souvisí s jeho hmotností. Je to například jasně vidět na současných urychlovačích částic, kde např. urychlené protony mohou mít energii a hmotnost tisíckrát větší než protony v klidu a pozná se to na jejich ochotě nechat se zahnout magnetickým polem. Zrovna o tomhle je v současnosti výstava v NTM, viz. http://fyzweb.mff.cuni.cz/zajimavosti/cern_ntm/
(J.Dolejší)   >>>