FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

186) Lom světla, slyšitelná frekvence27. 03. 2008

Dotaz: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jaká barva se láme na spektrálním hranolu nejvíce.A která z frekvencí ttónu bude zdravým uchem vnímána jako nejvyšší. Děkuji mnohokrát za odpověď (petra)

Odpověď: Obecně se na hranolu více láme světlo s kratší vlnovou délkou (tedy fialové a modré více nž oranžové a červené).

Uvádí se, že průměrná hodnota nejvyšší slyšitelné frekvence u dvacetiletého až třicetiletého člověka se zdravým sluchem při 90 dB je 14-17 kHz.

(Jakub Jermář)   >>>  

187) Odvození gravitační konstanty?27. 03. 2008

Dotaz: Kde je možno najít odvození gravitační konstanty? (Milan Zapletal)

Odpověď: Gravitační konstanta patří mezi základní konstanty ve vesmíru a nelze ji z ničeho odvodit. Můžeme ji ale měřit. O měření gravitační konstanty pojednává třeba článek Václava Kaizra na
(Jakub Jermář)   >>>  

188) Gravitační zrychlení ve středu Země27. 03. 2008

Dotaz: Dobrý den, zajímalo by mě jakým směrem a jak velké gravitační zrychlení působí na těleso v jádru Země. Děkuji (Pacourek Petr)

Odpověď: Ve středu Země se navzájem vyruší gravitační působení jednotlivých částí Země a proto je zde gravitační zrychlení (nepočítáme-li třeba vliv Slunce) prakticky nulové. U nulového zrychlení pak nemá smysl mluvit o směru.

(Jakub Jermář)   >>>  

189) Rozpínání vesmíru a srážky galaxií27. 03. 2008

Dotaz: Dobrý den, četl jsem článek od Jiřího Jersáka "Rozpínání vesmíru podle soudobých poznatků", kde se píše, že prostor se rozpíná všude (příklad: roztahování gumové tkaničky). Napadlo mě proto, jak je možné, že se galaxie srážejí, když by měly být unášeny od sebe pryč (například naše galaxie a M31)? Děkuji za odpověď. (Patrik Krupička)

Odpověď: Ano, galaxie se stejně jako všechny ostatní objekty roztroušené ve vesmíru od sebe obecně vzdalují. Neplatí to ale pro ty objekty, které jsou dostatečně blízko a dostatečně hmotné na to, aby se gravitačně přitahovaly či alespoň držely v relativně neměnné vzdálenosti. Můžeme říct, že pro blízké hmotné předměty je gravitace silnější. Ve vesmíru tedy probíhá to, že se nejbližší galaxie drží pohromadě (jako taková skupina, kupa či nadkupa galaxií) a společně se vlivem rozpínání vesmíru vzdalují od dalších takových kup/nadkup. Vesmír tedy v tomto smyslu sice řídne, ale "ostrůvky", které v něm existují si díky gravitaci drží svoji hustotu (nebo ji v dlůsledku různého hroucení dokonce zvyšují).

(Jakub Jermář)   >>>  

190) Peizoelektrický jev14. 03. 2008

Dotaz: Dobrý den. Zajímalo by mne, jestli je k vygenerování napětí na krystalické mřížce piezo materiálu nutný impuls, tj. pulsní (střídavě tlak a "release" - např. krystal v podrážce při chůzi) vyvinutí práce/síly, nebo, zda-li je možné vyvíjet na piezo krystal permanentní tlak a získávat tak permanentní el.napětí. Jde tedy zřejmě o to, jestli je napětí generováno při každé změně struktury krystalové mřížky a nebo stačí, aby byla permanentně "vychýlena ze svého klidového stavu". Děkuji. Max (Max)

Odpověď: Z první vody: deformací piezoelektrického krystalu (majícího velmi nízkou symetrii) se přemístí náboje uvnitř buňky tak, že se na buňce objeví elektrický dipólový moment. Jde tedy o "klidnou" deformaci krystalu, není třeba pulz apod. Na tomto principu pracují piezoelektrické snímače deformace.

(Jan Obdržálek)   >>>