FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 51 dotazů obsahujících »kovov«

31) Čím měříme tlak?06. 01. 2004

Dotaz: Nikde na těchto stránkách jsem nenalezl nic z jednoduché fyziky pro základní školu např čím se měří tlak? (SPetex)

Odpověď: Dobrý den! V Odpovědně a na celém FyzWebu se snažíme doplňovat to, co ve standardních učebnicích není a ne je nahrazovat. Materiály a odkazy by měly sloužit k rozšíření základních vědomostí.
K Vašemu dotazu: Tlak měříme přístroji, kterým obecně říkáme tlakoměry nebo barometry. Liší se podle toho, kde a jaký tlak jimi měříme. Podle vhodnosti můžeme použíttlakoměr kapalinový, deformační nebo měničový.
Běžně nás zajímají hodnoty atmosférického tlaku, k jejichž měření slouží barometry. Rtuťový barometr je založen na Torricelliho pokusu (rtuťový sloupec v U-trubici má různou výšku hladiny v závislosti na tlaku). Je-li náplní barometru voda nebo líh, má přístroj větší citlovost, ale menší rozsah.
Deformační manometr využívá tenkostěnnou kovovou nádobku, která se různě deformuje v závislosti na rozdílu tlaků uvnitř nádobky a měřeného tlaku venku. Deformace stěn nádobky se přenáší na ručku přístroje a na stupnici odečítáme tlak. Pokud je přístroj zkonstruován tak, že měří v oblasti atmosférického tlaku, nazýváme jej aneroid.
Měničové tlakoměry hrají důležitou roli při měření velmi nízkých tlaků. Obsahují měnič, který převádí tlak na jinou fyzikální veličinu. Nejčastěji se používají piezoelektrické nebo odporové měniče, které převádějí tlak na elektrické napětí.
V běžném životě se můžeme setkat s barometry visícími na zdi, které nám ukazují, jak se mění atmosférický tlak (stoupající tlak znamená v našich zeměpisných souřadnicích většinou zlepšení počasí). Jsou to převážně aneroidy. V každém autě byste měli najít manometr, kterým se přeměřuje tlak vzduchu v pneumatikách. U-trubici zase můžete vidět při výuce fyziky, kde vám ji fyzikář určitě rád ukáže. I když se to na první pohled nezdá, přístrojů na měření tlaku je kolem nás celkem dost.
(J. Burešová, J. Dolejší)   >>>  

32) Nábytek v místnosti a akustika19. 12. 2003

Dotaz: Má to nějaké odůvodnění, že když z místnosti odstraním skříň, tak se změní akustika a je tam tak trochu ozvěna v té místnosti, ale průběhem času to zase zmizí. (barbar)

Odpověď: Na akustiku v místnosti má velký vliv všecko, co tam je. Textil, koberce, lidi apod. zvuk pohlcují, rovné stěny kamenné, kovové, skleněné pohlcují málo. Dozvuk má být přiměřený - je-li moc krátký (moc pohltivých materiálů), je místnost hluchá, naopak při dlouhém dozvuku je tam velmi nesrozumitelno (staré nádražní haly). Průběhem času by se to nemělo moc měnit (tj. zanedbáme-li útlum na vrstvě prachu :-)), ale možná si člověk trochu zvykne.
(J. Obdržálek)   >>>  

33) Vodivostní pás a vedení elektrického proudu14. 11. 2003

Dotaz: Zajímalo by mě, jakým způsobem se v kovu přenáší el. proud, nechápu pojem "vodivostní pás". Znamená to, že elektrony se pohybují jen z jednoho vodivostního pásu do druhého, kde "vyrazí" další elektron, a to je přenos proudu? (Jana Šupíková)

Odpověď: Elektrický proud v kovech vedou elektrony, které se téměř volně pohybují v mřížce atomů kmitajících kolem rovnovážných poloh. Tyto elektrony se oddělily od atomů, které mají tím pádem kladný náboj a elektronům znesnadňují pohyb. Kov má proto elektrický odpor. K tomu, aby tekl kovovým drátem elektrický proud, musí se na jeho konce přiložit elektrické napětí. Jak se s klesající teplotou zmenšují kmity atomů mřížky, klesá i elektrický odpor. Neklesne na nulu, protože elektronům stojí v cestě i nečistoty, nepravidelnosti a poruchy mřížky, které jsou vždycky přítomny. Tento zdroj odporu na teplotě nezávisí a projeví se tedy v nízkých teplotách. Čím je materiál čistší, tím lépe vede elektrický proud.
Toto je tedy klasický pohled na vedení proudu v kovech. Mnohé jevy v mikrosvětě vysvětlíme však jen s pomoci kvantové teorie. Elektron si nelze představovat jako přesně ohraničenou kuličku, popisuje se spíše vlnovou funkc9 a vyskytuje se tam, kde má vlnová funkce velkou hustotu. Podle kvantové teorie mohou mít elektrony v atomech jen určit0 hodnoty energie. Fermiho statistika, kterou se elektrony řídí, dovoluje, aby se na jisté hladině energie nacházely vždy jen dva elektrony a ještě s opačným vlastním mechanickým a magnetickým momentem (spinem). Přiblíží-li se atomy k sobě tak blízko, že vytvoří strukturu pevné látky, jejich energetické hladiny se posunou a promísí tak, že vytvoří pás energií. Volně elektrony opouštějí vlivem tepelné energie tento pás (nad tzv. Fermiho energií) a podílejí se na vedení proudu. Pás, o kterém se zmiňujete, není tedy žádná jízdní dráha nebo kanál, jimiž by elektrony proudily, nýbrž je to pás ve spektru energií. Vznikne-li přiblížením některých druhů atomů (kondenzací) místo kovů polovodič, je nad zmíněným valenčním pásem zakázaný pás energií, nad nímž se nachází vodivostní pás, kam se musí nositelé náboje (elektrony nebo díry po elektronech) dostat, aby mohly vést proud. Polovodič vede tedy tím lépe, čím více nositelů náboje může přeskočit z valenčního pásu do vodivostního pásu. Odpor polovodiče tedy s teplotou klesá.
Materiály, které mají široký zakázaný pás, přes který se elektrony už nemohou dostat, se chová jako izolátor.
V krátkosti jsem mohl podat jen takovéto hrubé vysvětlení. Nahlédněte do nějaké učebnice fyziky pevných látek. Dozvíte se tam i o takových zvláštních vodičích, jako jsou supravodiče.
(Doc. RNDr. Miloš Rotter, CSc.)   >>>  

34) Jak využít pračku k řízenému pohybu06. 10. 2003

Dotaz: Možná můj dotaz je blbost, ale dostal jsem nápad, při pohledu na tancující pračku, zda by to nešlo využít k řízenému pohybu. Představoval bych si to asi takto: Dva kovové pásky široké cca 1cm, stočené do kruhu o průměru X, položené na sobě, ale s mezerou cca 3mm. V ose tohoto kruhu umístěn svisle motor. Kolmo v ose motoru upevněna tyčka průměr 3mm a délky cca max 2x průměr kruhů z pásku. Tato tyčka by se pohybovala v mezeře mezi kruhy rychlostí podle počtu otáček. Ale teď na osu navléknu posuvná závažíčka(třeba v podobě koleček,aby se mohla snadno pohybovat po vnitřní stěně kruhů).Co se stane když motor nebude v ose kruhů, ale budu jeho polohu měnít směrem od osy ke stěně kruhů? Bude na kruhy působit nějaká síla, která způsobí jejich pohyb budouli třeba připevněny na desce s kolečky? A jak velká? Dá se případně spočítat účinnost přeměny energie? Co když místo kružnic bude použita elipsa a pohyb motoru bude po její delší ose?Posouváním tohoto rotujicího motoru od středu kruhu k jeho plášti by se možná dala řídit síla působící na kruhy za optimálních otáček motoru. Nepoužívá se tento nápad pokud to funguje již někde? Třeba u plavidla s velmi nízkým ponorem. Snad mému dotazu porozumíte a (Kvíz)

Odpověď: Milý pane, tohle je dotaz, na který podle mně nejlepší odpověď je to zkusit. Nevím o praktické realizaci podobného principu, jaký jste popsal, vím, že se používají excentrická závaží například pro buzení kmitů (minizemětřesení). Ono totiž při praktické realizaci nejlíp přijdete na to, k čemu by to mohlo být dobré, objasnit chování podobného zařízení pak jde vždycky, zatímco navrhnout z pohybových rovnic konstrukci třeba té zmíněné pračky moc nejde. Zkuste vyrobit, pošlete fotku. Kdyby vás akutně zajímala otázka, zda to už někdo nenavrhl (třeba známý český génius), pak relevantní informace se dají hledat např. na http://platan.vc.cvut.cz/vychova/vychova1/inf_pram/p_online.html .
(J.Dolejší)

Reakce na dotaz (17.10.2003): Narazil jsem náhodou na vaši odpovědnu a opravdu se mi líbí. Přesto si neodpustím komentář k jedná vaší odpovědi na téma : Jak využít pračku k řízenému pohybu. Pan Dolejší má jistě mnohem širší fyzikální vědomosti než já, ale tady si myslím byla na místě jasná odpověď typu tohle fungovat nebude. Sám jsem kdysi v mladické naivitě řešil podobný problém, kde výsledkem mělo být vznášedlo. Záhy jsem ale pochopil, že je to nesmysl. Ve fyzice totiž platí zákon, že izolovaná soustava nemůže změnit polohu svého těžiště. To platí pokud je v klidu. Pokud je v pohybu, tak nemůže změnit jeho rychlost. Jinými slovy, pokud se chce něco pohnout,nebo zrychlit, pak to musí poslat kus hmoty opačným směrem. Ta hmota může být vlastní (spaliny rakety ve vesmíru), nebo vnější (auto jedoucí po Zemi, způsobilo její, byť zanedbatelné, otáčení proti směru jízdy automobilu). Kdyby si tazatel provedl integrál třeba impulsu síly v těžišti svého zařizení, pak by po jedné vykonané otáčce motoru dostal čistou a krásnou nulu. Pokud se mýlím,nebo jsem nepochopil otázku tazatele, nebo vaši odpověď, pak rád přijmu vaši kritiku. (L. Felger)

Odpověď: Já se pokusím trochu naznačit, proč jsem odpověděl tak, jak jsem odpověděl: Pokud jsem dobře pochopil návrh tazatele, vyrobí zařízení, které sebou bude zmítat (podobně jako pračka). Ale stejně tak jako pračka může urazit značnou vzdálenost a utrhnout se od přívodní a odpadové trubky (stačí například, aby se pěkně zmítala a měla kolečka, která se na jednu stranu pohybují snáze než na druhou). Když dáte zmítající se pračku na záď kanoe a vyrobíte nějakou ploutev připevněnou na kanoi, tak asi také dosáhnete pohybu vpřed. Tohle všechno není vůbec ve sporu s momentovými větami atd. Takže si nemyslím, že se dá jednoznačně říct, že tazatelův nápad nemůže fungovat. Podstatný je totiž opravdu výsledek, a i v rámci dobře ověřených fyzikálních zákonů je veliký prostor. A jak jste zmínil, když se pračka na lodi bude pohybovat jedním směrem a voda nebo dokonce Země druhým, vše je v pořádku.
(J.Dolejší)   >>>  

35) Magdeburské polokoule29. 09. 2003

Dotaz: Chtěl bych vás poprosit o podrobnější vysvětlení (mně naprosto nepochopitelného) jevu Magdeburských polokoulí, kdy je ze dvou kovových polokoulí, na sobě přiložených, odsán vzduch a tyto pak u sebe "drží" velkou silou. Bude zachováno silové působení i po odtržení polokoulí od sebe? Např. zpětným přiblížením? "Chytnou" se na sebe jako magnety? Využívá se tohoto jevu někde v praxi? Proč jev nefunguje i opačně? Tzn. polokoule naplněné pod vysokým tlakem se neodpuzují? (Pavel Faltýnek)

Odpověď: Na každý předmět kolem nás působí vzduch tak, že na každý čtverečný centimetr tlačí stejně, jako kdyby na tom čtverečku bylo položeno kilogramové závaží. Nepozorujeme to jednak proto, že to tlačí ze všech stran a protože pod tímto tlakem jsme od narození. Když ty polokoule dáš vzduchotěsně k sobě a vzduch ze vzniklé dutiny vyčerpáš, bude vzduch tlačit jen zvenku a tedy polokoule stlačovat k sobě. Po odtržení vleze zase vzduch dovnitř a tlačí proto ze všech stran a netlačí polokoule k sobě. I po přiblížení polokoulí je stále vevnitř vzduch, který odtlačuje polokoule od sebe stejně, jako je vnější vzduch tlačí k sobě. Proto je výsledek nerozhodný, žádnou sílu nepozorujeme.
Tohoto jevu se využívá na každém kroku. Když saješ limonádu brčkem, vycucneš z brčka vzduch a vzduch, který tlačí na hladinu limonády ti ji nažene brčkem do úst. Když přimáčkneš přísavku na dlaždičku, vymáčkneš z pod ní vzduch a venkovní vzduch ji drží přitisknutou u dlaždice, když maminka zavařuje, vyžene pára ze zavařovačky vzduch a když potom pára zkapalní a přestane zevnitř tlačit, vnější vzduch drží víčko na zavařovačce.
Opačně to samozřejmě taky funguje. Copak jsi nikdy nestřílel ze vzduchovky. Kdo vyžene brok z hlavně a pušku trochu strčí dozadu? Pokud chceš kulatější příklad, tak si vzpomeň na granát. Tam sice netlačí vysokým tlakem vzduch ale plyny vzniklé rychlým spálením nálože, ale jinak je to totéž v bleděmodrém.
(M.Rojko)   >>>