FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 51 dotazů obsahujících »kovov«

39) Eliášův oheň18. 05. 2003

Dotaz: Potreboval by som na fyzikálny projekt do školy akékolvek spracovatelné informácie na tému: CORONA - ELIAŠOV OHEN. Mohli by ste mi, prosím, poradit dostupnú literatúru (som z Banskej Bystrice), prípadně, co by som asi radšej uvítal, webovú stránku - prehladnu a, co je najpodstatnejšie, detailnú. (Luke)

Odpověď: Milý Luku, názvem Eliášův oheň je označován trsovitý elektrický výboj, který někdy můžeme pozorovat před bouřkou na hrotech kovových předmětů nebo na místech vyvýšených nad okolí (stožáry lodí, televizní antény, hrany letadla apod.) Projevuje se jako keříčkovité sršení nafialovělé barvy a znali jej už námořníci v dávných dobách. Časté pozorování tohoto úkazu na moři naznačuje i jeho název - sv.Eliáš je patronem námořníků. Eliášův oheň se objevuje zejména před bouřkou, kdy roste napětí mezi mraky a zemí. Než dosáhne napětí takové hodnoty, aby uhodil blesk, nastane kolem hrotů předmětů trsový nebo doutnavý výboj délky několika centimetrů. Tento druh výboje není pro člověka nebezpečný.
Více informací najdete např. na slovenské stránce http://kekule.science.upjs.sk/fyzika/ucebnetexty/doplnkove/elprudplyny/01.htm
Z anglických stránek se můžete podívat na http://www.encyclopedia.com/html/S/StE1lmosf.asp
(J.Burešová)   >>>  

40) Faradayova klec 229. 04. 2003

Dotaz: Ja mam dotaz ohladne tienenia elmg. pola vo Faradayovej klietke. Možetě mi prosím vysletliť, ako to suvisí s mobilným telefonom? Ak totiž zabalím telefon poriadně do alobalu, signál sa stratí, je teda tieneny. Ale ak ho zavriem do kovového hrnca a zakryjem, signál je sice slabší, ale je... Suvisí to nějako s rozmermi štrbin a vln dlžkou žiarenia? (Jan)

Odpověď: Nejsem vůbec expert na podobné záležitosti, takže má odpověď bude jen částečná: Aby Faradayova klec fungovala tak, jak se očekává, musí být ideální - kompletně obklopovat chráněný prostor a mít nekonečnou vodivost. Pokud ideální není, pak nefunguje ideálně. Asi není úplně triviální odhadnout, jak je daný obal blízko ideální Faradayově kleci - já jsem teď zavřel mobil do hliníkové krabice na jídlo, signál se zcela ztratil. Obecně by asi mělo platit, že dírky podstatně menší než vlnová délka by neměly moc vadit, ale nemám kvantitativní odhady, pokusím se najít nějaké experty. Jinak na webu na heslo "Faraday cage" je nespočet odkazů...
(J.Dolejší)   >>>  

41) Kdo vynalezl dalekohled?28. 04. 2003

Dotaz: Kdo vynalezl dalekohled? (Tereza)

Odpověď: Vlastnost čoček a zrcadel zvětšovat a zmenšovat předměty znali učenci už ve starověku, ale první dalekohled objevil až holandský optik - mistr brýlařský Jan Lippershey. Jednou se úplnou náhodou podíval u okna jednou čočkou na druhou a s úžasem zjistil, že se k němu kovový kohout, kterého uviděl za oběma čočkami na věži kostela, přiblížil. Rychle upevnil skla do trubky a 2. listopadu 1608 oznámil svůj vynález.
O objevu holandského optika se náhodou dozvěděl Galileo Galilei a den nato navrhl konstrukci dalekohledu. Jeho první dalekohled z roku 1609 zvětšoval pouze třikrát, dalekohled sestrojený o rok později už 23 krát. S jeho pomocí objevil Galilei Jupiterovy měsíce, skvrny na Slunci a hory na Měsíci a podepřel správnost heliocentrického systému. Protože se o vynález dalekohledu mimo Lippersheye hlásí i další Holanďané říká se mu většinou holandský nebo taky Galileův.
(M.Urbanová)   >>>  

42) Radiolokace08. 04. 2003

Dotaz: Tento rok budu (snad) maturovat a jedna z otázek z předmětu elektronika je radiolokace. Potřeboval bych alespoň základní údaje popřípadě odkazy na tuto problematiku. (Jakub)

Odpověď: Milý Jakube, nejsem odborník na radiolokaci, proto Vás odkážu na nějaké www stránky, kde snad najdete potřebné informace.
Základní pomocníkem při radiolokaci je radar. Zkratka RADAR (RAdio Detection And Ranging) už trochu napovídá, co to radiolokace je: Vysíláme úzký svazek radiových vln. Dopadne-li na kovový povrch, odrazí se a tu část, která letí k nám, můžeme detegovat. Podle doby, za jakou se paprsek vrátil od svého vyslání, zjistíme vzdálenost, v jaké odrážející předmět je. (Rychlost radiových vln je stejná jako rychlost světla.)
Podívejte se například na: http://www.volny.cz/pjenicek/radio/index.htm - radioamatérská dílna, najdete zde i zajímavé odkazy na anglické stránky, http://www.crk.web4u.cz/CZ/MAINPAGECZ.HTM - český radioklub, http://vinter.lantanet.cz/druhy.html - druhy antén http://lucy.troja.mff.cuni.cz/~tichy/vfel/ - vysokofrekvenční elektrotechnika ... a spousta dalších, stačí do googlu napsat příslušné heslo a vybrat si z článků, které Vám "vypadnou".
Základem maturitní otázky by mělo asi být: základy radiolokace (aktivní a pasivní) , různé typy radarů a antén, zpracování radiolokačního signálu, šíření elmag. vln v zemské atmosféře.
(M.Urbanová)   >>>  

43) El. rána od kopírky18. 03. 2003

Dotaz: Pracuji v kancelářském prostředí, PC, faxy, kopírky etc. a stává se mi dosti často, že když jdu položit papír na sklo kopírky nebo se dotknu něčeho železnýho, dostanu statický výboj - ale rány takovéhle intenzity jsem nikdy nezažil. Chci se zeptat, jestli je možné nějak zamezit mému samovolnému nabíjení (nevím odkud - koberce, ozón z kopírek ??) případně, jak předejít výbojům při styku s opačně nabitým povrchem? Můžu Vám říct, že už se kolikrát bojím jít kopírovat, ďobne mě to klidně i přes papír. Slyšel jsem, že takovéhle výboje můžou mít řádově až tisíce voltů, je to možné?? (Jan Mužík)

Odpověď: Ano, pokud pracujete ve velmi suchém kancelářském prostředí, na moderních křeslech a kobercích, pak asi opravdu dostanete často ránu, napětí může dosahovat značných hodnot a rány mohou být pěkně nepříjemné pro Vás a velmi škodlivé pro techniku, znám to taky. Bohužel se mi teď nedaří najít stránky s návody na eletrostatickou ochranu, která je například potřeba v dokonalé podobě pro práci s některými součástkami. To se ještě pokusíme najít. Našel jsem alespoň zmínku o nějakém přípravku na koberce a potahy, viz: http://www.azt.cz/charleswater/statguard/carpettech.htm . Jde o to, zmenšit odpor většiny předmětů ve Vašem dosahu, tak, aby se vznikající náboje odváděly a netřískaly Vás. Vyřešil byste to například tak, kdybyste si třeba kolem nohy omotal drát, kolem křesla taky, připojil to na topení nebo vodovod, podobně všechno okolo. To se Vám ale jistě nechce. Možná by stačilo přišroubovat na stůl někde nenápadnou kovovou lištu nebo hranu, která by byla uzemněna a které byste se přirozeně často dotýkal. Na dané problémy jsou ale profesionálové (jen teď nemám správný odkaz), mělo by to také patřit k hygieně pracovního prostředí.
(J.Dolejší)   >>>