FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

563) Proutkaření04. 09. 2006

Dotaz: Dobrý den, jaký je Váš názor na použití proutku (virgule) při geofyzikálním průzkumu. Jde mi o lokalizaci puklin ve skalním podloží, popř. elektrických kabelů (pod proudem, bez proudu). Podle informací, které jsem našel na internetu, není tak jasné, že proutkařství patří do oblasti pavěd. Díky za odpověď. (Ondřej)

Odpověď: Proudkařství není ani věda ani pavěda, ale spíše něco jako řemeslo. Nejčastěji se proutkaření používá pro vyhledávání a detekci vody v podzemí. Pokusy prováděné nejen na naší fakultě nás vedou k přesvědčení, že proutkaři dosahují úspěchu při hledání vody díky svým znalostem a pozorování okolí (při hledání vody si všímají především typu vegetace a geologických jevů) než díky proutku. Proutek je spíše taková ozdoba, talisman či divadélko pro nezasvěcené. Objasňováním proutkaření a dalších na první pohled záhadných jevů se na naší katedře zabýval například Doc. RNDr. Milan Rojko, CSc.

(Jakub Jermář)   >>>  

564) Padající tělesa04. 09. 2006

Dotaz: Dobrý den.Chtěla jsem se zeptat,jaktože dvě různě těžká tělesa dopadnou ve vakuu stejně,když na ně působí gravitační síla a ta je přece F=m*g a záleží tudíž na hmotnosti? (Tereza Neuwirthová)

Odpověď: Zjednodušeně řečeno na 3x hmotnější těleso skutečně bude působit 3x větší přitažlivá gravitační síla, zároveň však bude mit 3x větší setrvačnost, takže bude 3x obtížnější jej urychlit směrem k Zemi. Vyjde to tedy nakonec stejně, jakokoli je těleso těžké, nebo» velikost síly se vykrátí právě s onou "setrvačností".

Trochu exaktněji: jak brzy těleso dopadne závisí na jeho rychlosti, resp. zrychlení. Zrychlení tělesa dokážeme vypočítat ze síly na něj působící dle 2. Newtonova zákona (F=m·a), takže víme, že zrychlení bude a=F/m. Za sílu F pak dosadíme gravitační sílu F=m·g, čímž dostaneme a=(m·g)/m=g. Všechna tělesa by tedy na Zemském povrchu bez odporu vzduchu padala se zrychlením g.

(Jakub Jermář)   >>>  

565) Existence éteru04. 09. 2006

Dotaz: Zdravím, zajímalo by mne jaký máte názor na éter a na následující článek - http://www.gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2006040007 předem díky (bullshooter)

Odpověď: Existence éteru, jakožto média pro přenos energie (především pak elektromagnetického záření) byla zkoumána již koncem 19. století a již tehdy byla velice problematická. Aby totiž existence éteru dávala smysl, musel by tento hypotetický éter mít některé navzájem si odporující vlastnosti - například by musel být velice řídký (aby nebrzdil Zemi při obíhání okolo Slunce) a zároveň by musel být velice tuhý (což plyne z vysoké rychlosti šíření světelného signálu). Od existence éteru pak bylo upuštěno poté, co Albert Einstein formuloval teorii relativity. Ta vysvětluje různé jevy jiný způsobem a existence éteru se proto jeví jako zbytečná a neopodstatněná.

Výše zmíněný článek na serveru Gnosis9.net považuji za zábavně nesmyslný.

(Jakub Jermář)   >>>  

566) Síla při nárazu04. 09. 2006

Dotaz: Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak vypočítat velikost síly při nárazu, pusobící na tuhou překážku od pohybujícího se tělesa konstantní rychlostí a hmotnosti.Děkuji. (Tomáš)

Odpověď: Velikost síly nelze bez zadání dalších parametrů určit. Při nárazu se bude narážející těleso deformovat a právě na způsobu a rychlosti deformace závisí, jak velká tato síla bude.

(Jakub Jermář)   >>>  

567) Rušička hluku04. 09. 2006

Dotaz: Ve Světě motorů č.32/2006 je popis auta Honda Legend.Zaujalo mě zařízení s označením "Rušička hluku".Princip je zde popsán,chtěl bych vědět,zdali je tento systém u nás zpracován pro základ možného experimentování.Jednalo by se mi o aktivní odhlučnění elektrocentrály.Děkuji V.Paur Louny (Václav Paur)

Odpověď: Aktivní metody potlačování hluku využívají interference. Pomocí reproduktorů se vytváří akustické vlnění, které má stejnou velikost a opačnou fázi než vlnění, jež chceme eliminovat. Složením obou pak vznikne v ideálním případě ticho, bohužel však jenom lokálně (lze takto odhlučit jen malý prostor, jehož velikost je úměrná vlnové délce rušivého vlnění). S aktivními metodami potlačování hluku se u nás experimentuje například na Eketrotechnické fakultě ČVUT - obraťte se tedy například na pana profesora Ondřeje Jiříčka (tel.:+420 224 352 310), který na ČVUT přednáší Aktivní metody v akustice.

(Jakub Jermář)   >>>