FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

565) Existence éteru04. 09. 2006

Dotaz: Zdravím, zajímalo by mne jaký máte názor na éter a na následující článek - http://www.gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2006040007 předem díky (bullshooter)

Odpověď: Existence éteru, jakožto média pro přenos energie (především pak elektromagnetického záření) byla zkoumána již koncem 19. století a již tehdy byla velice problematická. Aby totiž existence éteru dávala smysl, musel by tento hypotetický éter mít některé navzájem si odporující vlastnosti - například by musel být velice řídký (aby nebrzdil Zemi při obíhání okolo Slunce) a zároveň by musel být velice tuhý (což plyne z vysoké rychlosti šíření světelného signálu). Od existence éteru pak bylo upuštěno poté, co Albert Einstein formuloval teorii relativity. Ta vysvětluje různé jevy jiný způsobem a existence éteru se proto jeví jako zbytečná a neopodstatněná.

Výše zmíněný článek na serveru Gnosis9.net považuji za zábavně nesmyslný.

(Jakub Jermář)   >>>  

566) Síla při nárazu04. 09. 2006

Dotaz: Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak vypočítat velikost síly při nárazu, pusobící na tuhou překážku od pohybujícího se tělesa konstantní rychlostí a hmotnosti.Děkuji. (Tomáš)

Odpověď: Velikost síly nelze bez zadání dalších parametrů určit. Při nárazu se bude narážející těleso deformovat a právě na způsobu a rychlosti deformace závisí, jak velká tato síla bude.

(Jakub Jermář)   >>>  

567) Rušička hluku04. 09. 2006

Dotaz: Ve Světě motorů č.32/2006 je popis auta Honda Legend.Zaujalo mě zařízení s označením "Rušička hluku".Princip je zde popsán,chtěl bych vědět,zdali je tento systém u nás zpracován pro základ možného experimentování.Jednalo by se mi o aktivní odhlučnění elektrocentrály.Děkuji V.Paur Louny (Václav Paur)

Odpověď: Aktivní metody potlačování hluku využívají interference. Pomocí reproduktorů se vytváří akustické vlnění, které má stejnou velikost a opačnou fázi než vlnění, jež chceme eliminovat. Složením obou pak vznikne v ideálním případě ticho, bohužel však jenom lokálně (lze takto odhlučit jen malý prostor, jehož velikost je úměrná vlnové délce rušivého vlnění). S aktivními metodami potlačování hluku se u nás experimentuje například na Eketrotechnické fakultě ČVUT - obraťte se tedy například na pana profesora Ondřeje Jiříčka (tel.:+420 224 352 310), který na ČVUT přednáší Aktivní metody v akustice.

(Jakub Jermář)   >>>  

568) Kostka cukru v čaji04. 09. 2006

Dotaz: Dobrý den, moc mě zajímá, proč, když napůl ponořím kostku cukru do čaje, tak se kapalina nasakuje nahoru nad ponořenou část. Má to "na svědomí" kapilární elevace? Moc děkuji za odpověď. (Alena)

Odpověď: Ano, vzlínání kapaliny je skutečně způsobeno kapilární elevací.

(Jakub Jermář)   >>>  

569) Jak vzniká hrom04. 09. 2006

Dotaz: co zapricinuje vznik hromu? (rustick)

Odpověď: Hrom je akustický efekt doprovázející úder blesku. Blesk můžeme chápat jako obrovskou jiskru (elektrostatický výboj) mezi mrakem a zemí, případně mezi mraky. Při úderu blesku teče po krátký okamžik skrze vzduch obrovský proud (typicky 30 000 Amper), přičemž průchod tak značného proudu vzduchem způsobí jeho obrovské zahřátí. Takto rychle zahřátý vzduch se velice rychle rozpíná, což se projevuje jako rázová vlna a způsobuje právě onen zvukový efekt zvaný hrom.

(Jakub Jermář)   >>>