FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

693) Zemský provazec23. 01. 2006

Dotaz: Co je to zemský provazec, kolik měří? (monika)

Odpověď: Zemský provazec je stará délková jednotka. V době Přemysla Otakara II. odpovídal 1 zemský provazec dnešním 25 metrům a 26 centimetrům, v době Karla IV. se pak používal zemský provazec o něco delší - odpovídal dnešním 30 metrům a 88 centimetrům.

(Jakub Jermář)   >>>  

694) Značka rezistoru23. 01. 2006

Dotaz: Jaká je správná elektrotechnická značka pro rezistor. Obdélníček nebo "zuby pily". V některých vysokoškolských učebnicích (viz VUT Brno )se používá druhé značení. Jaké je doporučené značení pro střední školy u nás ? Děkuji za odpověď. Vlastimil Ježek (Vlastimil Ježek)

Odpověď: Podle českých norem a zvyklostí by se pro rezistor měla používat značka "obdélníček". Značka připomínající zuby pily se pro rezistor používá například v USA.

(Jakub Jermář)   >>>  

695) Zastavení bowlingové koule23. 01. 2006

Dotaz: Koule o hmotnosti 7,5kg se pohybuje rychlostí 36km/h. Chci ji zastavit na dráze dlouhé 5 centimetrů.Jakou silou proti jejímu směru pohybu musím působit abych ji na uvedené dráze zastavil ? Je síla přímo úměrná dráze? Jedná se o hru bowlig a pro zjednodušení bych nezapočítával deformace. Děkuji. Petr (Petr Stránský)

Odpověď: Podívejme se na situaci takto: pohybující se koule disponuje nějakou kinetickou energií (½·m·v2) a tu je potřeba "utratit" (přeměnit na práci F·s) na dráze s. Ze vztahu ½·m·v2 = ·s tedy vyjádříme F=m·v2/(2·s). Z tohoto vzorce je nyní vidět, že síla je nepřímo úměrná dráze. Dosadíme-li nyní číselné hodnoty - přičemž nezapomeneme převést 36 km/h na 10 m/s - dostaneme potřebnou sílu F = 7 500 N (tedy síla velikostí odpovídající tíze menšího automobilu).

(Jakub Jermář)   >>>  

696) Zamlžené sklo auta23. 01. 2006

Dotaz: dobrý den, ráda bych věděla, jestli je účinnější na zamžené přední sklo auta nechat foukat studený nebo teplý vzduch a proč. Děkuji (krontik)

Odpověď: Pokud mají teplý i studený vzduch přibližně stejnou (absolutní) vlhkost, je samozřejmě lepší použít vzduch teplejší. Nevyplatí se tedy na studené zamlžené sklo dýchat - vzduch vycházející z úst má vysokou vlhkost, vyplatí se ale vzduch, který by byl foukán na sklo předehřívat (pakliže to technické řešení automobilu umožňuje).

(Jakub Jermář)   >>>  

697) Magnet na lednici20. 01. 2006

Dotaz: Nedavno jsem v diskuzi na internetu narazil na nazor, ze permanentni magnet, ktery je priplacnuty na stenu lednicky a drzi tam papirek s poznamkou, vykonava praci bez prisunu ci ubytku energie. Ze je to vlastne takove perpetum mobile. Snazil jsem se nad tim premyslet a vytvoril jsem si urcitou svoji predstavu, tak by me zajimalo jak to opravdu je. Kde tedy magnet bere svoji energii na to aby mohl byt neustale pripnut na lednici? Jak funguji sily, ktere proudi z magnetu a prochazi kovovym predmetem v jeho tesne blizkosti. A vykonava tedy magnet na lednici (drzic papirek) praci? (Aleš Meister)

Odpověď: Magnet držící papírek žádnou práci nevykonává. Možná to vypadá na první pohled nelogické, ale zkusme nahradit magnet hřebíkem hřebíkem nebo lepidlem - když bude papír na ledničce držet hřebík, asi nám bude připadat v pořádku, že niko žádnou práci nekoná. A to přesto, že hřebík na papír působí silou (kdyby nepůsobil, je výslednice sil působících na papír rovna gravitační síle a papír by musel začít padat). A jelikož tedy magnet žádnou práci nekoná, nespotřebovává ani žádnou energii.

K tomu jak funguji sily, ktere proudi z magnetu a prochazi kovovym predmetem v jeho tesne blizkosti - zde doporučuju přidržet se představy že žádná síla neproudí, ale magnet působí silou na stěnu lednice a ta (dle zákona akce a reakce) zase působí silou (přitahuje) na magnet. Detailní pochopení celého jevu by vyžadovalo podrobnější rozbor chování magnetických dipólů v nehomogenním magnetickém poli.

(Jakub Jermář)   >>>