FyzWeb  Pouťový balónek v metru

Pomocí akcelerometru jsme měřili zrychlení v metru při rozjíždění, brzdění a během jízdy. Také jsme pozorovali, co dělá pouťový balónek naplněný héliem. K dispozici je video, naměřená data a pracovní listy pro žáky v různé úrovni náročnosti a pracnosti.

Autorské řešení zde z pochopitelných důvodů nechceme ukazovat, na vyžádání Vám ho zašleme ho e-mailem – pište autorovi na pavel.bohm@mff.cuni.cz. Uvítáme i poznámky, komentáře, další nápady, zkušenosti atd.

Poznámka: Na videu jsme používali LabQuest a akcelerometr Vernier LGA-BTA. Dnes už bychom použili nový LabQuest 2, který v sobě má 3D akcelerometr zabudovaný. V době natáčení experimentu ale toto zařízení ještě nebylo k dispozici.

Naměřená data a pracovní listy

 Naměřená data pro Vernier Logger Lite a Vernier Logger Pro (zip)

 Pracovní list 1 – základní odhady před zhlédnutím videa, práce s videem

 Pracovní list 2 – doplňující úvahy o zrychlení

 Pracovní list 3 – základní práce s daty naměřenými pomocí Vernieru

 Pracovní list 4 – pokročilá práce s naměřenými daty a přesahy do ICT a matematiky: práce s tabulkovým editorem, vyhlazování dat pomocí klouzavého průměru, numerická integrace, práce s mapami na internetuVideo i pracovní listy vytvořili Mgr. Pavel Böhm a Mgr. Lucie Filipenská (KDF MFF UK v Praze) ve spolupráci s Gymnáziem Cheb.