FyzWeb  novinky


Výročí

(zítra)Před 55 lety přistál Niel Armstrong a Buzz Aldrin (mise Apollo 11) na povrch Měsíce.
(zítra)Před 87 lety zemřel italský fyzik, vynálezce, podnikatel a politik Guglielmo Marconi, jehož jméno je mj. spjato s bezdrátovým telegrafem a se vznikem Radia Vatikán.


Podzimní škola 20222022-11-23

Katedra fyziky FEL ČVUT obnovuje tradici a opět pořádá od 1. do 3. prosince 2022 „Podzimní školu“ pro středoškolské učitele. V rámci celoživotního vzdělávání budou mít učitelé možnost se formou přednášek, workshopů a exkurzí nejen po pracovištích FEL ČVUT seznámit s novinkami v oblasti technických a přírodních věd. Další zajímavá témata mohou být diskutována neformálně při slavnostní večeři, a to jak s přednášejícími, tak i s dalšími kolegy z FEL ČVUT, a v neposlední řadě i s vedením fakulty. Podrobnější informace naleznete na stránce https://podzimniskola.fel.cvut.cz/


Kontaktní osoby:
Ing. Karel Řezáč, Ph.D., rezack@fel.cvut.cz, +420 224 355 875,
RNDr. Ilona Ali Bláhová, Ph.D., blahova@fel.cvut.cz, +420 224 352 324.


Kurz Fyzika mikrosvěta - základy2022-09-30

Rádi bychom vás pozvali na kurz Fyzika mikrosvěta - základy.

Kurz je pro učitele zdrama a poběží hybridně, tj. bude se skládat ze tří pátečních setkání na MFF UK v Praze v Tróji a šesti úterních podvečerních online seminářů. Celý kurz je poskládán z konkrétních aktivit, které lze při výuce tohoto tématu s žáky (SŠ, ale i ZŠ) dělat. Neočekávám žádné vstupní znalosti, začneme opravdu od základů, a pokud bude zájem, můžeme se postupně dopracovat i k pokročilejším detailům.


Přihlášku a další informace najdet na https://kdf.mff.cuni.cz/ucitele/kurzmikrosvet/.

Je možné se účastnit i jen části kurzu. V takovém případě prosím o poznámku v přihlášce. Podmínkou získání certifikátu je účast na 70 % výuky.

Zdeňka Koupilová, lektorka


Den pro učitele v iQlandii v Liberci2022-09-30

Na sobotu 8.10. zveme do iQlandie v Liberci na akci „Den pro učitele“. Budou pro vás připraveny ukázky, prohlídky, show, prezentace a mnoho dalšího. Všichni naši metodici, kteří se podílejí na vývoji programů pro školy, budou ten den na místě, aby vás nechali nahlédnout do své „kuchyně“.

Vezměte s sebou klidně i rodinu nebo partnera – zatímco vy se budete kochat a načerpávat zážitky, oni si zatím užijí naše expozice a vy se k ním samozřejmě následně připojíte. 

Registrace předem je však nutná. Více se dozvíte na našem webu https://iqlandia.cz/co-se-u-nas-deje/den-pro-ucitele-v-iqlandii-n523914.htm

Klidně informaci šiřte mezi své známé z řad přírodovědných učitelů včetně prvního stupně.

A já se budu těšit v sobotu 8.10. na viděnou! 

za iQlandii Petr Desenský


Česko-ukrajinský pracovní sešit pro návštěvu Národního technického muzea v Praze2022-09-24

Pracovní sešit obsahuje drobné úkoly nejen z fyziky. Jazykové korektury překladu provedla rodilá mluvčí Nataliya Kazachkova.

Přiložené PDF je připraveno pro tisk brožury.

    PDF ke stažení (3,92 MB)

Týden vědy na Jaderce 20222022-05-23

Právě běží přihlašování na akci, v jejímž průběhu mají středoškoláci jedinečnou šanci se seznámit s vědeckou prací ve formě jednoho intenzivního týdne. Po úvodním seznamovacím dni pracují dva dny na tzv. miniprojektech. V jejich rámci pracují na vědeckém tématu po vedením vědce či VŠ studenta. Projdou si zrychleně všemi částmi vědeckého procesu od rešerše přes měření a jeho zpracování až po sepsání článku a vytvoření prezentace, které pak účastníci navzájem prezentují v rámci závěrečné konference ve čtvrtek a pátek. Ve středu zavítají na exkurzi na jedno z prestižních vědeckých pracovišť. V průběhu týdne také probíhají vědecké přednášky i přednášky o tom, jak své vědecké výsledky prezentovat. Součástí je také společenský večer, jak to bývá na všech správných vědeckých konferencích, a kulturní program.

Týden vědy na Jaderce se koná od 19. do 24. 6. 2022. Koná se v Praze, resp. nějaké části programu mohou být v blízkém okolí. Pro účastníky, kteří mají zájem, zajišťujeme ubytování.

Všechny podrobnosti a přihlášku na akci naleznete na https://tydenvedy.fjfi.cvut.cz/

Kapacita je omezená, čím dříve se účastník registruje, tím lépe.

 


vše starší >>>