FyzWeb  novinky


Výročí

(dnes)Před 103 lety zemřel Gabriel Lippmann, objevitel metody barevné fotografie na principu interference světla.
(dnes)Před 50 lety zemřel Patrik Maynard Stuart Blackett, laureát Nobelovy ceny za fyziku za výzkum kosmického záření.


Podzimní škola 20222022-11-23

Katedra fyziky FEL ČVUT obnovuje tradici a opět pořádá od 1. do 3. prosince 2022 „Podzimní školu“ pro středoškolské učitele. V rámci celoživotního vzdělávání budou mít učitelé možnost se formou přednášek, workshopů a exkurzí nejen po pracovištích FEL ČVUT seznámit s novinkami v oblasti technických a přírodních věd. Další zajímavá témata mohou být diskutována neformálně při slavnostní večeři, a to jak s přednášejícími, tak i s dalšími kolegy z FEL ČVUT, a v neposlední řadě i s vedením fakulty. Podrobnější informace naleznete na stránce https://podzimniskola.fel.cvut.cz/


Kontaktní osoby:
Ing. Karel Řezáč, Ph.D., rezack@fel.cvut.cz, +420 224 355 875,
RNDr. Ilona Ali Bláhová, Ph.D., blahova@fel.cvut.cz, +420 224 352 324.


Kurz Fyzika mikrosvěta - základy2022-09-30

Rádi bychom vás pozvali na kurz Fyzika mikrosvěta - základy.

Kurz je pro učitele zdrama a poběží hybridně, tj. bude se skládat ze tří pátečních setkání na MFF UK v Praze v Tróji a šesti úterních podvečerních online seminářů. Celý kurz je poskládán z konkrétních aktivit, které lze při výuce tohoto tématu s žáky (SŠ, ale i ZŠ) dělat. Neočekávám žádné vstupní znalosti, začneme opravdu od základů, a pokud bude zájem, můžeme se postupně dopracovat i k pokročilejším detailům.


Přihlášku a další informace najdet na https://kdf.mff.cuni.cz/ucitele/kurzmikrosvet/.

Je možné se účastnit i jen části kurzu. V takovém případě prosím o poznámku v přihlášce. Podmínkou získání certifikátu je účast na 70 % výuky.

Zdeňka Koupilová, lektorka


Den pro učitele v iQlandii v Liberci2022-09-30

Na sobotu 8.10. zveme do iQlandie v Liberci na akci „Den pro učitele“. Budou pro vás připraveny ukázky, prohlídky, show, prezentace a mnoho dalšího. Všichni naši metodici, kteří se podílejí na vývoji programů pro školy, budou ten den na místě, aby vás nechali nahlédnout do své „kuchyně“.

Vezměte s sebou klidně i rodinu nebo partnera – zatímco vy se budete kochat a načerpávat zážitky, oni si zatím užijí naše expozice a vy se k ním samozřejmě následně připojíte. 

Registrace předem je však nutná. Více se dozvíte na našem webu https://iqlandia.cz/co-se-u-nas-deje/den-pro-ucitele-v-iqlandii-n523914.htm

Klidně informaci šiřte mezi své známé z řad přírodovědných učitelů včetně prvního stupně.

A já se budu těšit v sobotu 8.10. na viděnou! 

za iQlandii Petr Desenský


Česko-ukrajinský pracovní sešit pro návštěvu Národního technického muzea v Praze2022-09-24

Pracovní sešit obsahuje drobné úkoly nejen z fyziky. Jazykové korektury překladu provedla rodilá mluvčí Nataliya Kazachkova.

Přiložené PDF je připraveno pro tisk brožury.

    PDF ke stažení (3,92 MB)

Týden vědy na Jaderce 20222022-05-23

Právě běží přihlašování na akci, v jejímž průběhu mají středoškoláci jedinečnou šanci se seznámit s vědeckou prací ve formě jednoho intenzivního týdne. Po úvodním seznamovacím dni pracují dva dny na tzv. miniprojektech. V jejich rámci pracují na vědeckém tématu po vedením vědce či VŠ studenta. Projdou si zrychleně všemi částmi vědeckého procesu od rešerše přes měření a jeho zpracování až po sepsání článku a vytvoření prezentace, které pak účastníci navzájem prezentují v rámci závěrečné konference ve čtvrtek a pátek. Ve středu zavítají na exkurzi na jedno z prestižních vědeckých pracovišť. V průběhu týdne také probíhají vědecké přednášky i přednášky o tom, jak své vědecké výsledky prezentovat. Součástí je také společenský večer, jak to bývá na všech správných vědeckých konferencích, a kulturní program.

Týden vědy na Jaderce se koná od 19. do 24. 6. 2022. Koná se v Praze, resp. nějaké části programu mohou být v blízkém okolí. Pro účastníky, kteří mají zájem, zajišťujeme ubytování.

Všechny podrobnosti a přihlášku na akci naleznete na https://tydenvedy.fjfi.cvut.cz/

Kapacita je omezená, čím dříve se účastník registruje, tím lépe.

 


vše starší >>>