FyzWeb  Bizarní krámy

Bublinková stránka

Roztoky

Roztok na foukání bublin nejsnáze připravíte z běžného prostředku na umývání nádobí nebo tekutého mýdla a vody, která by měla být měkká nebo ještě lépe destilovaná. Tvrdá voda nebo voda obsahující mnoho minerálů vytvoří bublinky, které nevydrží moc dlouho.

Poměr, v jakém namíchat saponát nebo mýdlo a vodu, hodně závisí na tom, co použijete. Je to jako s každým receptem, každá kuchařka má svůj. Kvalita vody a vlhkost vzduchu rozhoduje, jaká směs bude fungovat nejlíp právě u vás, a tak zkoušejte, který vzorek vám bude pracovat nejlépe. Průměrná dávka je na 10 dílů vody 1 díl saponátu. Roztok dobře promíchejte a nechte asi jeden den odstát.

Jak dlouho bublina vydrží, záleží na tom, jak dlouho zůstane mokrá. Glycerin velmi dobře snižuje čas vysychání, stejně tak cukr, sirup a želatina. Roztok z glycerinu vydrží déle, z cukru nebo želatiny je zase levnější. Cukr nebo želatinu najdete pravděpodobně někde v kuchyni. Začněte experimentovat s desetinou takové příměsi.

Většina zdrojů popisuje roztoky podobného složení. Jednu významnou variaci navrhl Professor Bubbles, který má stránku pro bublinové fanoušky. Recept na obzvláště pevnou směs na obrovské bubliny - 2 části saponátu, 4 části glycerinu a jedna část ovocného sirupu.

Nástroje

Návrhy různých "nástrojů" pro mýdlové bubliny.

Základní smyčka z drátu- Vezměte si kousek tenkého, ale tuhého drátu a vytvarujte z něj smyčku o průměru asi 4 cm. Potom ji namočte do bublinkového roztoku a jemně foukněte.

Brčko na pití je dobrým foukačem bublin. Víc bublinového roztoku pojme, když rozříznete konec 4 řezy v délce asi 5 cm a cípy trochu rozevřete.

Velká bublinová smyčka - Protáhněte dvě brčka kouskem provázku asi 1 metr dlouhým. Konce svažte dohromady tak, jak je to na obrázku. Podržte brčka kousek od sebe, aby vytvořila velký pravoúhelník. Potom je dejte k sobě a ponořte je do kbelíku s bublifukem (nejlepší je udělat tužší roztok, použijte více glycerinu a sirupu). Vytáhněte je opět ven a pomalu je od sebe oddělte. Okolo smyčky se vytvoří film. Pokud nepraskne, máchněte smyčkou vzduchem a uděláte tak obrovskou bublinu.

Další věci, které se dají zkusit, jsou různé nálevky nebo očko udělané z palce a ukazováčku. Vyzkoušejte!

Barvy

Mýdlové bubliny jsou tvořeny z vnější a vnitřní strany mýdlovým filmem a molekulami vody uprostřed. Paprsky se odrážejí od první a druhé mýdlové vrstvy. Světelné vlny navzájem interferují a s měnící se tloušťkou bublin se mění barva odraženého světla.

Tvar

Mýdlové bubliny jsou elastické a zaujímají tvar koule, která má maximální objem při minimálním povrchu.

Bublinová plovárna

Na výrobu bublinové plovárny potřebujete velkou čistou nádobu z jedné strany otevřenou. Dobré je pro tento účel například prázdné akvárium, ale ještě lepší je nějaká vysoká plexisklová nádoba. Měla by být asi 1 metr vysoká se čtvercovou podstavou o hraně asi 30 cm.

Na dno nádoby dejte kus hadru nebo utěrku a na ně pak kus suchého ledu. Teď to nechte několik minut odstát. Část oxidu uhličitého se ze suchého ledu vypaří jako plyn. Protože je hustější než okolní vzduch, zůstane "sedět" na dně nádoby. Když teď dovnitř fouknete bubliny, klesnou až na vrstvu oxidu uhličitého a na něm se vznáší. Přímo dovnitř nádoby nefoukejte, mohli byste vyfouknout většinu oxidu uhličitého. Bubliny jsou polopropustné, obsahují malé dírky, které jsou ale dost velké na to, aby jimi prošly molekuly vzduchu, ale nic jiného! Oxid uhličitý může těmito dírkami projít. Postupně se tento oxid dostává difúzí do bublin a ty se pak zvětšují.

Když se vám nepodaří sehnat suchý led, můžete smíchat v nádobě malé množství octu a sody na pečení. Směs začne bublat a produkovat tak oxid uhličitý. Jakmile bublání ustane, mělo by být v nádobě dost oxidu uhličitého pro vznášení bublinek.

Míšina poznámka

Já jsem na své pokusy použila jar i tekuté mýdlo. Roztoky zředěné 1:10 vodou ale nefungují, jsou moc "řídké", a tak jsem zkusila udělat bubliny z nezředěného tekutého mýdla. Vzniklé bublinky byly ještě pevnější než ty jarové. Když budete zkoušet udělat bubliny z želatiny a cukru, tak vám budou možná trochu lépe držet, ale vy budete podstatně více zablemcaní.

Nástroje na vyfukování bublin uvedené v návodu jsou velmi jednoduché na výrobu. Když budete mít štěstí může se vám podařit i obří bublina, jakou vidíte na obrázku.

Poslední pokus s bublinovou plovárnou se dá udělat i tak, že do nádoby pomalu napustíte podél stěn oxid uhličitý ze sifónové bombičky.

Tyto stránky byly přeloženy z originálu Bizarre Stuff You Can Make in Your Kitchen s laskavým souhlasem Briana Carusella.

Zpět na úvodní stránku