FyzWeb  Bizarní krámy

Stránka o krystalech

Krystal na provázku

Na výrobu krystalů se dají použít běžně dostupné látky jako například:

  • sůl
  • síran hořečnatý
  • cukr
  • borax
  • octan
  • fotografický ustalovač (thiosíran sodný)
  • soda na pečení (soda bikarbona)
  • soda na praní
  • skalice modrá

Do sklenice s horkou vodou přidejte tolik některé z látek výše uvedeného seznamu, abyste získali nasycený roztok. Ten potom bez nerozpuštěných částí přelijte do čisté nádoby.

Doprostřed nádoby zavěste tenkou nit, kterou můžete navázat na tužku, nebo jiný vhodný předmět, který lze položit přes otevřenou sklenici. Jinou možností je ve víčku vyříznout otvor a jím pak nit protáhnout. Opět potřebujete hřebík nebo tužku na přichycení nitě z vnější strany.

Když použijete víčko, zašroubujte ho a otvor přelepte kouskem lepící pásky. Jestliže víčko nemáte, nalepte kus pásky na otvor sklenice. Je to kvůli tomu, aby se roztok tak rychle nevypařoval. Nechte ho odstát asi 15 minut a potom nádobou trochu zatřeste. Po 15 minutách jí zatřeste znovu a potom ještě jednou naposledy o hodinu později. Sklenici pak postavte na klidné místo. Krystal začne růst asi za hodinu a poroste ještě den až několik dní, což ovšem záleží na použité látce.
Když použijete pro svůj roztok cukr, krystalky rostou lépe na dřevěných sirkách než na niti.

Velký solný krystal

Když se budete snažit trochu víc, podaří se vám udělat velký symetrický solný krystal. Nejprve nalijte do sklenice horkou vodu a nasypte do ní tolik soli, kolik se jen rozpustí. Získáte tak nasycený roztok. Zbytek soli nechte usadit na dno a směs bez nerozpuštěných částí nalijte na talířek.
Během chladnutí vody se na dně talířku začnou vytvářet tenké krystalky. To jsou "zárodky" budoucích velkých krystalů. Když použijete lupu, rozeznáte i větší perfektně vytvořené krystaly. V případě, že se vám první pokus nepovedl, použijte raději lépe tvarované "zárodky".
Namíchejte jiný horký nasycený roztok. Nechte usadit nerozpuštěnou sůl jako v předchozím případě a roztok přelijte do čisté nádoby. Jako filtr můžete použít čistý ubrousek nebo filtr na kávu. Na tenkou nit pověste zárodečné krystalky a dejte je do roztoku. Sklenici pak zakryjte kouskem papíru, zpomalí se tak vypařování.
Jak se voda během několika týdnů vypařuje, sůl narůstá na rostoucí krystaly. Některé z nich z nádoby vyndejte. Občas můžete přilít studenější nasycený roztok. Nenechte sklenici moc zahřát, aby se vám krystaly nerozpustily. Krystaly, takto vytvořené, jsou velmi křehké a samozřejmě se rozpouští ve vodě.
Stejný pokus můžete provést s jinými látkami například sodou bikarbonou, octanem, modrou skalicí, fotografickým ustalovačem, boraxem, sodou na praní atd.

Růst jednoho velkého octanového krystalu

Zahřejte hrnek vody (250 ml) k varu. Namíchejte do ní asi 3 polévkové lžíce octanu (45 ml) dokud se nerozpustí. Pak přelijte roztok do čisté nádoby. Zavřete ji plastickým víčkem nebo voskovým papírem a dejte na klidné místo na několik dní. Pokud byl roztok dostatečně čistý, měl by být na konci vidět velký samostatný krystal.

Zahrada krystalů na dřevěném uhlí

Do mísy dejte několik kusů dřevěného uhlí. Smíchejte:

  • 1/4 hrnku (60 ml) vody
  • 1/4 hrnku (60 ml) modřidla
  • 1/4 hrnku (60 ml) kuchyňské soli (neiodizované)
  • lžičku (15 ml) čpavku

Dobře promíchejte a nalijte směs na dřevěné uhlíky, aby se tekutinou úplně nasákly. Jestli chcete, můžete je pokapat inkoustem nebo potravinářským barvivem. Teď už jen počkejte až krystaly vyrostou.

Solná zahrada

Do misky dejte kousky dřevěného uhlí nebo malé pórovité kamínky. Do teplé vody vmíchejte sůl, dokud se úplně nerozpustí. Potom do tohoto roztoku přidejte lžíci octa a nalijte ho na uhlí nebo kamínky. Ocet kamínky odmastí . Kapilárními jevy se pak slaná voda dostane na povrch, kde se vypaří a vzniknou krystalky. Vzlínání pokračuje, dokud jsou přítomny ještě zbytky roztoku. Ten je transportován vzhůru ke krystalkům a přispívá k jejich růstu.

Ledové květy

V hrnci vařící vody nechte rozpustit tolik síranu hořečnatého, dokud nevznikne nasycený roztok. Přidejte kapku nebo dvě bílého lepidla. Štětcem pak naneste trochu této tekutiny na sklenici. Tekutina se rychle vypaří a zanechá po sobě film jemných krystalů (ledové květy).

Krápníky

Stalaktity jsou krápníky, které vyrůstají ze stropů mnoha jeskyní. Stalagmity podobně vyrůstají z podlah jeskyní. Tvoří je minerály z vody, která kape po jeskyních. Krápníky si můžete vyrobit sami doma.
Naplňte dvě sklenice horkou vodou a pak do každé z nich přidejte tolik sody nebo síranu hořečnatého, kolik se rozpustí. Mezi nádoby, které jsou od sebe ve vzdálenosti asi 20 cm, postavte talířek. Ponořte jeden konec kusu sající příze (bavlna, vlna - některá syntetická vlákna roztok nevsáknou), silnější nitě nebo provázku do každé ze sklenic. Konce provázku můžete zatěžkat kamínky, hřebíky nebo čímkoliv, co je udrží ve sklenicích. Provázek nechte nad talířkem prověšený. Kapilaritou roztok sody vzlíná nahoru po provázku, odkud pak odkapává na talířek. Po několika dnech se s odkapávající vodou ukládá soda a vytvoří tak tenké stalaktity a stalagmity. Nakonec se mohou spojit a vytvořit samostatný sloup, jako ve skutečných jeskyních. Se síranem hořečnatým trvá tento proces všeobecně déle, ale poskytuje více možností různých tvarů.

Míšina poznámka

Klasický pokus, který se hodně provádí na základních školách je právě ten s růstem krystalků soli, který funguje velmi dobře a i méně šikovným dětem se podaří udělat krásné krystalky soli. Stejný pokus, ale s cukrem se mi bohužel nepodařil. Hezky tvarované krystaly se dají udělat ze sody na pečení, která se dá běžně koupit v potravinách. Pokusy z této stránky jsou opět spíše na téma chemie než fyzika, ale jsou velmi snadné a dětem se líbí, proto jsem si je vybrala.

Pokus, kterým se dají vyrobit krápníky je ukázán na dalším obrázku. Na dolní části smyčky se po několika dnech začne tvořit malý krápník. Zároveň vlivem odkapávajícího roztoku ze smyčky začne z podkladu vyrůstat směrem vzhůru další krápník. Stalaktity a stalagmity vznikají v mnoha jeskyních (zvláště krasu) srážením nerostných látek odkapávajích roztoků. Po odpaření vody zůstanou zbytky soli ve tvaru krápníků. Pokud se stalaktit a stalagmit spojí, vznikne sloup zvaný stalagnát. Mě se tento pokus podařil se sodou na pečení. Pokud se vám to nepodaří s ní, zkuste sodu na praní. Chemický název sody na pečení je hydrogen uhličitan sodný. Soda na praní je uhličitan sodný.

Obrázek krápníků

Tyto stránky byly přeloženy z originálu Bizarre Stuff You Can Make in Your Kitchen s laskavým souhlasem Briana Carusella.

Zpět na úvodní stránku