FyzWeb  Bizarní krámy

Konstrukce Leydenské láhve

Toto je článek, který se objevil v Experimentální elektřině pro chlapce od Willarda Doana, vydané v roce 1959. Je částí série tří stránek, která zahrnuje články o výrobě induktoru a Teslova transformátoru. Text a ilustrace jsou dílem Willarda Doana.

Kondenzátor v podobě Leydenské láhve si snadno vyrobíte podle následujícího návodu. Budete potřebovat následující pomůcky:

  • velkou zavařovací sklenici s víčkem
  • pruh alobalu 8 * 60 cm
  • korkový špunt
  • mosaznou tyčku nebo silnější měděný drát
  • kousek tenkého měděného drátu
  • vosk

Vezměte si zavařovací sklenici a její vnitřek potřete voskem nebo nějakým lepidlem. Vosk je ale čistější a lépe se s ním pracuje – zahřejte sklenici velmi opatrně dokud vosk nezměkne. Potom si vezměte malý kartáček a vnitřek sklenice potřete tenkou vrstvou roztaveného vosku.

Pruh alobalu pak hladce natlačte okolo vnitřku sklenice, dávejte pozor, abyste se zbavili co nejvíce vzduchových bublin, které můžou zůstat pod ním. Alobal by měl dosahovat ode dna do asi 2/3 výšky sklenice. Vosk, když ztvrdne, drží alobal těsně na stěnách sklenice. Vosk by neměl být na obou stranách alobalu, ale i když ho trošku přeteče na druhou stranu, tak to nevadí. Vnější část sklenice oblepte stejným způsobem, ale dno nechte volné.

Ve víčku vyřízněte uprostřed otvor tak, aby se do něj dal zasunout korkový špunt. Do korku udělejte díru pro silnější měděný drát nebo mosaznou tyčku.

K jednomu konci mosazné tyčky (dlouhé asi 10 cm - záleží na tom, jakou sklenici použijete) přiletujte malý kousek tenčího měděného drátu. Druhý konec tyčky zahlaďte pilníkem. Drát prostrčte dírou ve víku, aby vyčníval navrchu láhve.Tenčí drát zahněte na spodním konci tak, aby tlačil na fólii uvnitř láhve, když je zavřená víčkem. Teď je Leydenská láhev hotova. Měla by vypadat jako na obrázku, který je nakreslen výše.

Když Leydenskou láhev připojíte na indukční elektriku, každou fólii k jednomu nenabitému drátu, tak se úplně změní charakter jiskřivého vybíjení. Místo stabilního tenkého modravého jiskření uvidíte řadu velmi jasných jisker, jejichž frekvence bude záviset na délce mezery, kterou musí přeskočit. Jakmile připojíte láhev k indukční elektrice, bude absorbovat náboj tak dlouho, dokud se ho nenashromáždí tolik, aby mohl přeskočil mezeru nebo v případě, že je mezera moc velká, se probil jinudy. Čím kratší je mezera, tím kratší dobu máte na nabití láhve, než dojde k jiskřivému vybití. To vede k tomu, že jiskry přeskakují v rychlejší posloupnosti, ale nejsou tak jasné. Vybíjení plně nabité láhve přes lidské tělo je velmi nepříjemné a měli byste se mu radši vyhnout, protože může být i nebezpečné.

Kondenzátory mnoha dalších druhů se používají ve většině elektrických zařízeních.

Poznámka

Návody na výrobu indukční elektriky zde zatím nejsou uvedeny, i když už existuje řada nápadů na její sestrojení pomocí jednoduchých pomůcek.

Tyto stránky byly přeloženy z originálu Bizarre Stuff You Can Make in Your Kitchen s laskavým souhlasem Briana Carusella.

Zpět na úvodní stránku