FyzWeb  Bizarní krámy

Karteziánek

Tento pokus je taková pěkná hračka. Naplňte velkou prázdnou plastovou láhev od sodovky (PET láhev) vodou až po okraj.

Jako potápěč vám může sloužit třeba víčko od kuličkového pera, malá pipeta nebo oční kapátko - jakákoli trubička na jedné straně uzavřená. Zatěžkejte otevřený konec trubičky, v níž je uzavřená bublina vzduchu, plastelínou, drátem nebo čímkoliv dalším tak, aby se potápěč jen tak tak vznášel ve vodě. Musí to hraničit s potopením. Když použijete umělohmotné víčko od pera, pomůžou vám dvě malé kancelářské svorky.

Láhev naplňte až skoro přetéká a zašroubujte ji víčkem. Když láhev stisknete, karteziánek klesne. Můžete také použít větší sklenici se širokým otvorem, přes který je pevně natažena slabá guma (např. balónek). Tento pokus bude fungovat také s láhví a korkem, i když je trošku složitější s ním zacházet.

Důvod, proč tento pokus takto funguje, je tento: když láhev zmáčknete, zvýší se ve vodě tlak a ta se natlačí do karteziánka, do jediného místa, kam to jde. Ta troška vzduchu, co je v něm, se stlačí, průměrná hustota karteziánka se zvětší a ten klesá ke dnu.

Paul Orselli, z Long Island Children's Museum, dodává:

"Uzavřená tuba nebo láhvička z měkkého plastu pracuje jako potápěč velmi dobře a můžete také pozorovat, jak se mění velikost vzduchové bubliny, když karteziánek stoupá nebo klesá!"

Peter Balch dodává:

"Ulomte hlavičky tří nebo čtyř zápalek. Vzduchové bubliny se zachytí na dřevěných třískách a z hlaviček zápalek udělají karteziánky. Nejlepší nádobou je sklenice s gumovým víčkem: šroubováním a odšroubováním vršku se mění tlak. Je těžké dosáhnout většího tlaku s moderními PET láhvemi."

Míšina poznámka:

Velice jednoduchý pokus, taková hračička nejen pro děti. Stačí si koupit v lékarně za 8 Kč oční kapátko, láhev postačí i půllitrová a děti mají pěkný pokus na ukázku Archimédova zákona.

Tyto stránky byly přeloženy z originálu Bizarre Stuff You Can Make in Your Kitchen s laskavým souhlasem Briana Carusella.

Zpět na úvodní stránku