FyzWeb  Bizarní krámy
Novinky Kalendář Články Odpovědna Pokusy a materiály Exkurze Výročí Odkazy Kontakty
 


Licence Creative Commons (Uveďte autora - Nevyužívejte komerčně - Zachovejte licenci)

Opravdu velmi jednoduchý elektrický motor

Toto je nejjednoduší elektrický motor na světě. To zní přehnaně, ale opravdu těžko najdete jednoduší. Návod na tento pokus je už chvíli znám. Ještě podrobněji než zde je vysvětlen na stránce Exploratorium, tak se podívejte i tam. Budete potřebovat:

  • 2 velké kancelářské svorky
  • 5 malých kulatých magnetů
  • papírový nebo umělohmotný kelímek
  • 60 cm dlouhý, izolovaný drát o průměru zhruba 0,5 mm
  • lihový popisovač
  • baterii

Udělejte z drátu cívku o průměru asi 2,5 cm. Ať má 4 nebo 5 závitů. Volné konce drátu obtočte několikrát okolo protějších stran cívky, aby dobře držela. Konce by měly vyčnívat z protějších stran asi 5 cm. Konce drátu odizolujte. Popisovačem nabarvěte horní plošku odizolovaných konců drátu (ve svislé poloze cívky).
Motor jsem viděl většinou sestavený na nějakém prkénku, ale v Exploritoriu používají umělohmotný kelímek, který je vhodnější z více důvodů. Otočte kelímek dnem vzhůru. Na dno pak položte doprostřed dva magnety. Zbylé tři nechte přichytit na ně, dovnitř kelímku. Roztáhněte půlku každé kancelářské svorky a přilepte je lepící páskou na kelímek (viz. obrázek). Jsou připevněny tak, že jejich rozvinuté části tvoří houpačku, která drží cívku. Cívku dejte do této houpačky tak, aby byla v kolmé poloze ve vzdálenosti asi 1-2 mm od magnetů. Celé zařízení upravujte tak dlouho, až bude cívka vyvážená, uprostřed závěsů a bude se moci volně otáčet s oběma oblouky procházejícími stejně daleko od magnetu. Připojte baterii na svorky například drátem s krokodýlky. Pošťouchněte cívku, aby se začala točit. Když se cívka netočí, jak by měla, zkontrolujte, zda je vyvážená a zda barva popisovače izoluje dobře vršek drátu. Když si s tím trochu pohrajete, bude váš elektromotor určitě fungovat.

Ještě jednoduší elektrický motor

Dobře, vím, že jsem říkal, že předchozí motor je nejjednoduší na světě. Ale to bylo předtím, než jsem objevil originální reprodukci Chrise Palmera - motor z TV pořadu Beakman's World. Je geniální, překvapivě jednoduchý, a určitě udělá dojem na vaše kamarády.

Míšina poznámka

Ještě jednoduší bude, když si ve vývodech ploché baterie uděláte zářezy jako na obrázku a donich pak dáte cívku. Toto předvádí zase docent Rojko na MFF UK. Následující obrázek je z učebnice Fyzika kolem nás.

Elektromotory využívají otáčivý účinek magnetického pole, které působí na cívku. Mohou pohánět cokoli od modelu autíčka až po ponorku.

Tyto stránky byly přeloženy z originálu Bizarre Stuff You Can Make in Your Kitchen s laskavým souhlasem Briana Carusella.

Zpět na úvodní stránku