FyzWeb  Bizarní krámy

Elektromotor

Toto je klasický model z knihy "Věci, které mohou chlapci provádět s elektřinou" od Alfreda Morgana z roku 1938. Tento jednoduchý elektrický motor si můžete snadno vyrobit s následujícími pomůckami:

  • prkénko (asi 15 x 10 x 2 cm)
  • tři dlouhé hřebíky (asi 10 cm)
  • skleněná trubička (stačí krátká)
  • izolovaný měděný drát, průměr 0,5 mm
  • korkový špunt


Pilkou na železo odřízněte hlavičky dvou dlouhých hřebíků tak, aby zůstalo asi 7 cm ke špičce. V podélné ose prkénka předvrtejte dvě malé díry asi 11 cm od sebe. Hřebíky naťukněte do těchto dírek, aby vyčnívaly do výšky asi 6 cm nad prkénko. Tyto hřebíky vytvoří jádra cívek vytvářejících magnetické pole, ve kterém se bude otáčet cívka motoru.

Rotor uděláte tak, že do díry v korkovém špuntu zastrčíte dlouhý hřebík. Špunt je nastrčen na ložisku vytvořeném ze skleněné trubičky na jednom konci zatavené nad plamenem (kapátko, kde dozatavíte malou dírku). Trubička by měla mít délku asi 4,5 cm a průměr 6 mm. Druhou součástí ložiska je hřebík zatlučený zespodu do prkénka přesně uprostřed "cívkových" hřebíků. Skleněnou trubičku zasuňte do špuntu tak, aby po nasazení na hřebík byly konce cívky rotoru ve stejné rovině jako horní konce cívek vytvářejících magnetické pole.

Na všechna jádra jsou namotány čtyři vrstvy izolovaného drátu o průměru 0,5 mm. Obě cívky jsou navinuty ve stejném směru.
Jádro motoru má také čtyři vrstvy stejného drátu. Vinutí cívky rotoru je rozděleno do dvou částí, každá na jedné straně špuntu (viz. obrázek). Obě části jsou navinuty ve stejném směru. Hřebík však předtím, než začnete drát namotávat, obalte dvěmi nebo třemi vrstvami papíru.
Vývody cívky motoru jsou odizolovány a upevněny na skleněné trubičce (nití nebo lepící páskou) tak, aby vytvořily komutátor, kterým je zajištěno elektrické spojení s otáčející se cívkou motoru.
Vnější vývody cívek vytvářejících magnetické pole jsou připojeny ke svorkám motoru. Vnitřní vývody jsou odizolovány a používají se jako kartáčky. Kartáčky jsou vytvořeny omotáním vývodů okolo malých hřebíčků, které jsou zatlučeny do prkénka.
Na svorky motoru připojte několik suchých článků. Dejte pozor, aby všechna vinutí a spojení byla v pořádku a kartáčky byly na správném místě. Prsty roztočte motor, rozjede se potom sám.

Míšina poznámka:

Tento elektromotor je velmi jednoduchý, ale při jeho konstrukci musíte být hodně pečliví. Jednotlivé vrstvy drátu vždy přilepte lepící páskou, aby cívka dobře držela a lépe se vám vinula další vrstva drátu. Musíte také dávat pozor, aby jste cívky vinuli ve stejném směru. Když budete mít cívku hotovou, zkuste ji připojit na články a malým kompasem vyzkoušejte, zda je v jejím okolí magnetické pole a na jakém konci má cívka například severní pól. Posledním problémem je pak správné připojení vývodů cívky na kartáčky a zdroj napětí. Pokud se vám motor nerozjel, zkontrolujte vinutí cívek a zkoušejte zapojit vývody cívky naopak. Kartáčky jsem udělala z ocelového drátu, který je pružný a upevnila jsem je do svorek.

Od chvíle, kdy jsem svůj elektromotor postavila na stůl na Matematicko-fyzikální fakultě UK, se dveře netrhnou s návštěvníky, kteří ho obdivují. Něco takového ještě neviděli.

Tyto stránky byly přeloženy z originálu Bizarre Stuff You Can Make in Your Kitchen s laskavým souhlasem Briana Carusella.

Zpět na úvodní stránku