FyzWeb  Bizarní krámy

Mrak v láhvi

Existuje jednoduchý pokus, kterým si můžete vyrobit v láhvi malý mrak. Budete k tomu potřebovat velkou zavařovací sklenici s širokým otvorem, kus gumy (např. balónek), ze které uděláte víko sklenice, křídový prášek nebo pleťový pudr a studenou vodu.

Vypláchněte sklenici a nalijte do ní vodu do výšky asi 2,5 cm. Nádobu potom zavřete gumovým víčkem. Po 10-15 minutách gumu sundejte, do sklenice rozprašte lžičku prášku nebo pudru a pak ji opět rychle zavřete. Když použijete jako víko balónek, musíte ho pořádně vypnout a přetáhnout přes okraj sklenice, aby dobře držel. Potom zatlačte pěstí na gumu tak, abyste se dostali kousek dovnitř nádoby (viz. obrázek). Dojde tak ke stlačení a zahřátí vzduchu, který pak může pojmout více vodních par. Po 15 sekundách dejte rychle pěst pryč. Vzduch se tak ochladí a už nepojme tolik páry, která pak začne kondenzovat na prachových částicích a vytvoří mrak uvnitř láhve.

Stejný pokus můžete provést s jinou nádobou a korkem, který je dobrou těsnící zátkou (je-li suchý, namočte ho). Nalijte do sklenice trochu studené vody. Zazátkujte ji a nechte odstát asi 15 minut. Potom ji odzátkujte, rozprašte trochu křídového prachu nebo pudru a rychle zavřete. Zatlačte korek více do sklenice, tím zvětšíte tlak vzduchu uvnitř a zahřejete ho. Po 15 sekundách korek trochu povytáhněte (ale ne úplně). Tlak klesne, vzduch se ochladí a přebytek vodních par zkondenzuje na částečkách prachu rozptýlených ve vzduchu.

Mlha v láhvi

Vytvořit v láhvi mlhu, jako na obrázku, je ještě jednoduší. Velkou zavařovací sklenici nebo láhev se širokým otvorem naplňte teplou vodou. Potom většinu vylijte a v nádobě nechte vodu jen do výšky 2,5 cm. Na otvor sklenice pak postavte sítko s kostkami ledu. Po chvíli způsobí chladný vzduch z ledu kondenzaci vodní páry z teplého, vlhkého vzduchu na dně láhve. Vytvoří se mlha.

Míšina poznámka

Mrak, jak ho dělá docent Rojko

Pomůcky:

  • PET láhev s ventilkem zabudovaným do zátky
  • hustilka
  • francovka

Postup:

  1. do láhve nalijte tolik francovky (nebo jiného alkoholu), aby pokryla dno
  2. uzavřete láhev
  3. nasaďte vývod hustilky a láhev napumpujte vzduchem
  4. vypusťte co nejrychleji ventilkem vzduch. Kromě syčení vzduchu z ventilku uvidíte mrak v láhvi.

Pumpováním vzduchu do láhve dojde k jeho stlačení a ke zvýšení jeho teploty. Stlačený teplejší vzduch je schopen pojmout více vlhkosti a alkoholových par. Při "odšputování" vzduch rychle zvětšuje svůj objem a rychle se ochlazuje, takže náhle není schopen podržet zvýšené množství vlhkosti a lihových výparů. Nadbytečná vlhkost a alkohol se proto začnou srážet ve formě droboučkých kapiček, které vytvoří mrak v láhvi. Mraky a mlha jsou tedy složeny z drobounkých kapiček vody. Jsou ve skutečnosti jedno a totéž. O mlze mluvíme pokud je v kontaktu se zemí, kdežto mraky se vznášejí na obloze nad zemí.

Mlha
Kde můžete vznik mlhy pozorovat? Třeba na leteckém dnu. Letadlo létá díky podtlaku nad jeho křídly (rychleji proudící vzduch se vyznačuje nižším tlakem) a ve vzduchu ho tedy nese větší tlak pod křídly. Při rychlém úhybném manévru tryskového letadla může dojít k takovému snížení tlaku vzduchu, že vodní pára ve vzduchu zkondenzuje a vytvoří se mlha.


Déšť
Jak vlastně vzniká? Ohřátá voda stoupá ve formě páry vzduchem vzhůru. Jakmile dosáhne oblasti chladného vzduchu, pára začne kondenzovat do drobných kapiček vody. Kapičky se vytvářejí na částečkách prachu, špíny nebo popelu obsažených ve vzduchu a postupně z nich vzniká mrak. Pokud kondenzace pokračuje, kapičky se spojí do kapek, které padají v podobě deště na zem. I doma si děti mohou takový déšť snadno simulovat. Stačí na to jen konvička s vroucí vodou, kahan a nádoba s ledovou vodou, viz. obrázek


Rosa
Opět jedna z forem vody, kterou děti znají z každodenního života. V létě po ránu se brouzdají orosenou trávou, v zimě je to zase jinovatka. Orosená je třeba jejich sklenice s ledovou vodou. A jak taková rosa vzniká? Vzduch vždy obsahuje určité množství vody. Vodní pára, která při ochlazení kondenzuje ze vzduchu, se nazývá rosa. Zmrzlá rosa tvoří jinovatku. Co je pro děti určitě důležité si uvědomit, že pára není vidět, je to plyn. Když jde "vidět", jedná se už o vodní kapičky.


Tyto stránky byly přeloženy z originálu Bizarre Stuff You Can Make in Your Kitchen s laskavým souhlasem Briana Carusella.

Zpět na úvodní stránku