FyzWeb  Bizarní krámy

Periskop


Model periskopu si snadno sami vyrobíte. Je to úzká, dlouhá krabice s pravoúhlými otvory vyřezanými v horní a dolní části protějších stran (viz. obrázek). Za těmito otvory jsou umístěna zrcátka pod úhlem 45°. Paprsek se tak odráží od prvního zrcátka ke druhému a od něj pak k pozorovateli. Periskopy používají například ponorky při ponoření těsně pod hladinu. Je v nich ale navíc řada čoček, aby periskop fungoval i jako dalekohled.


Míšina poznámka

Periskop je vlastně zařízení, které využívá odrazu světelných paprsků na rovinných zrcadlech. Nejčastěji se používají dvě nebo čtyři zrcátka. Obraz, který potom vidíte, není stranově převrácený, protože převrácení od jednoho zrcadla se vyruší odrazem od druhého. A k čemu se dá takový periskop použít? Díky němu můžete například vidět za plot, který je vyšší než vy sami nebo se pomocí dvojitě zahnutého periskopu dokonce dívat na svíčku "skrz" nějaký předmět, jak je ukázáno na obrázku. Je to taky nepostradatelná pomůcka pro detektiva amatéra a určitě by se dal použít ve škole na opisování, i když to není moc nenápadná metoda. Dobrou pomůcku v něm objeví i bázlivé učitelky, které se jím mohou zpoza katedry dívat na třídu plnou žáčků.

Samotné sestavení periskopu je velice jednoduché. Jedinou těžkostí je snad jen upevnění zrcátek. Původně jsem na to chtěla použít lepidlo, ale zrcátka v periskopu nedržela a navíc je tu možnost, že se lepidlem umaže zrcadlící plocha. Nakonec jsem si vypomohla špejlemi, které jsem do periskopu zasunula a zrcátka jsem o ně jednoduše opřela.

Teď mohou děti popřemýšlet, co se stane s paprskem světla (baterky, svíčky), když postavíte zrcátka jinak. Pro polohu, jaká je v periskopu, už ví, že paprsek nezmění svůj původní směr, jen se trochu posune (podle toho, jak je periskop dlouhý). Jak ale postavit dvě zrcátka v rovině, aby se každý paprsek z kteréhokoli směru vrátil zpátky? Jak by děti vyřešili stejnou situaci v prostoru?

Řešením jsou dvě kolmá zrcátka (resp. kout tří navzájem kolmých zrcátek v prostoru).


Toto hraní si se zrcátky není bezúčelné, v praxi se tato odrážecí zrcadla a malé hranolky opravdu používají - odrazky na kole, dopravní značky apod. Děti určitě příjdou na spoustu dalších předmětů, kde je mohou najít.

Zatímco periskop dokázal světlo odvést o kousek dále pomocí dvou odrazů, světelné vlákno pomocí mnoha odrazů odvede světlo takřka kamkoliv. S dětmi si můžeme povídat o tom, na jakém principu vlastně pracuje. Co se s ním třeba stane, když ho dáme do tmy a proč. Děti, když už ví, jak se v něm světlo odráží a že je to vlastně takový vodič světla, tak si většinou myslí, že ve tmě bude ještě chvilku svítit, než světlo "doběhne" na jeho konce. No a to už je další téma, jak rychlé to světlo vlastně je. Když už to děti budou vědět, pak určitě sami příjdou na to, jak to s vláknem ve tmě bude. Když ho dáme do tmy, tak vlastně zhasne okamžitě, světlo je nejrychlejší ze všech a my vůbec nepostřehneme, že "doběhlo" na konec optického vlákna.

Tyto stránky byly přeloženy z originálu Bizarre Stuff You Can Make in Your Kitchen s laskavým souhlasem Briana Carusella.

Zpět na úvodní stránku