FyzWeb  Bizarní krámy

Malá raketa

Z kousku alobalu, zápalky a kancelářské svorky si můžete snadno vyrobit malou raketu. Použijte asi 2,5 cm široký a 5 cm dlouhý kus alobalu (nesmí být děravý). Odřízněte hlavičku jedné zápalky a dejte ji na hliníkovou fólii (doprostřed délky a trochu blíž k jedné straně šířky, jak je ukázáno na obrázku).

Potom roztáhněte kancelářskou svorku a položte její konec na folii tak, aby se špička dotýkala hlavičky zápalky. Pokud vám u hlavičky zůstalo ještě trochu dřívka, dejte ji tak, aby se svorka dotýkala zápalné části. Přeložte nejužší hranu folie skoro ke hlavičce, pak znovu přes hlavičku a ještě dvakrát nebo třikrát kolem dokola, aby hlavička na drátu ze svorky byla pěkně omotaná. Zbytek alobalu odstřihněte a spodní část obtočte těsně kolem rozvinutého kusu svorky. Zároveň zatočte i horní část. Hlavička musí být v alobalu zabalena jako bonbón. Dávejte ale pozor, aby se svorka stále dotýkala hlavičky zápalky. Nakonec zkontrolujte, že jste neudělali do alobalu nějakou dírku.

Jakmile máte všechno hotovo, můžete kousek horní části odstřihnout, pokud se vám zdá moc dlouhá. Nezastřihněte ji ale moc, protože potřebujete mít kolem hlavičky zápalky dobré utěsnění. Můžete nechat malou raketu na svorce, kterou ohnete a uděláte z ní odpalovací rampu, nebo ji můžete přemístit na špendlík, který zabodnete do kusu lepenky. Špendlík má menší poloměr, takže při odpálení klade raketě menší odpor. Je ale jednoduší pracovat s kancelářskou svorkou, která funguje také velmi dobře. Nakonec musíte odpalovací rampu a raketu položit na nehořlavý povrch. Dejte pozor, ať ji nenamíříte na něco, co se lehce vznítí nebo exploduje. Tento pokus provádějte raději někde venku a raketu namiřte někam, kde nejsou lidé ani zvěř!

Když budete raketu zapalovat, použijte raději dlouhé krbové zápalky. Z rakety sice nebudou vyšlehávat dlouhé plameny, ale určitě se nechcete popálit tím, že byste zapalovali raketu malou zápalkou. Plamen přidržte hned pod středem rakety. Za chvilku se hlavička zápalky zahřeje natolik, že se vznítí. Páry, vytvořené po vznícení mají velký tlak a mohou se dostat ven jedině otvorem, kde je svorka. Na každou akci existuje reakce a tedy unikající páry plynu ženou raketu do vzduchu.

Pokud se vám nepodaří raketu zapálit hned napoprvé, počkejte až vychladne a prozkoumejte ji. Jestli jsou na stranách nebo na horní části stopy po hoření, potom tam asi není dost vrstev alobalu, nebo nejsou dost těsně omotané. Přidáním více vrstev alobalu se ale raketa hůře zapaluje a bude moc těžká na to, aby vzlétla dost vysoko. Metodou pokus omyl vyzkoušejte, kolik vrstev alobalu je pro vaši raketu nejlepší. Přesvědčte se, že cesta od hlavičky zápalky ven podél svorky nemá žádné překážky. Experimentováním se dopracujete k malé raketě, která bude létat velmi dobře. Když použijete na raketu více hlaviček zápalek, bude raketa létat výš, ale může se vám také stát, že se při startu rozprskne. Hodně hlaviček zápalek může být nebezpečné a způsobit oheň, proto použijte na svoji raketu raději jednu nebo dvě hlavičky, pokud nejste na raketové střelnici.

William Kolb přidává další variaci na toto téma:

Na výrobu této rakety budete potřebovat alobal, krabičku zápalek, kancelářskou svorku a špendlík. Ustřihněte kousek alobalu asi 2,5 cm široký a 4 cm dlouhý. Na něj pak položte zápalku se špedlíkem, který leží na ní, jak je ukázáno na obrázku. Špendlík se musí dotýkat hlavičky zápalky. Přehněte alobal přes hlavičku sirky a potom ho těsně obtočte okolo sirky a špendlíku. Potom špendlík jemně vytáhněte, abyste udělali raketovou trysku.

Udělejte odpalovací rampu - roztažením kancelářské svorky - jak je ukázáno na obrázku. Potom raketu zapalte tím, že přidržíte zápalku pod raketou v místech, kde je hlavička zápalky. Když se zápalka vznítí, vzlétne raketa do výšky několika metrů, poháněná expandujícím plynem, který vystřeluje z trysky. Zkuste udělat trysku trošku větší pomocí drátu svorky a pozorujte, co se stane.

Zkuste prodloužit fólii dolů pod zápalku a sledujte, co se stane. Na větší raketu použijte 1 - 2 hlavičky z extra velkých zápalek.

Ještě více informací se dozvíte na stránce Matchstick Rocket Website, která je plná dalších nápadů!

Míšina poznámka:

Chvíli si s tím budete muset pohrát, než se vám podaří udělat tu správnou raketku (počet vrstev alobalu, velikost trysky apod.), ale výsledek stojí za to. Raketka opravdu vyletí do výšky několika metrů. Je hodně malá, proto musíte být při její konstrukci velmi pečliví. Já jsem na svou raketku použila 1 - 3 hlavičky zápalek a opravdu je bezpečnější jich použít míň, protože při větším počtu zápalek hrozí popálení. Asi to není nejvhodnější pokus pro samostatnou práci dětí, ale dá se na něm dobře demonstrovat Newtonův třetí pohybový zákon - Ke každé akci existuje stejně velká reakce působící v opačném směru. Spaliny jsou vyháněny tryskou z raketky a odstrkují ji.

Tyto stránky byly přeloženy z originálu Bizarre Stuff You Can Make in Your Kitchen s laskavým souhlasem Briana Carusella.

Zpět na úvodní stránku