FyzWeb  síly

Síly okolo nás


Působiště síly

S působištěm síly to není vždy úplně jednoduché.

Dokážete například určit, ve kterém bodě působí položená kniha na polici pod sebou?

Když si takovou knihu položíte na ruku, cítíte, že působí silou na celou plochu dlaně, ne jenom v jednom bodě. Pokud však chceme tuto sílu znázornit, nebo s ní dále počítat, musíme si zvolit jeden bod jako působiště - většinou to bude uprostřed plochy.

Kniha tlačí na polici ve všech bodech plochy.    Často stačí počítat s celkovou silou.

Jistě si vymyslíte spoustu dalších příkladů, kdy působí jeden předmět na druhý nějakou plochou a ne jen v jednom bodě. Nepotřebujeme-li v takových případech z nějakého důvodu vědět, jak hodně tlačí (táhne) jeden předmět na druhý v různých místech plochy dotyku, určitě se vyplatí zjednodušit si situaci a uvažovat pouze jednu sílu, která působí ve zvoleném místě - působišti.

Podobně jako může síla působit na nějakou plochu, může zřejmě také působit na celý objem předmětu. Stačí si představit například vázu padající ze stolu. Váza padá dolů, protože na ní působí gravitační síla (přitahuje ji k zemi). Gravitační síla přitom působí na každý malý kousek vázy - na každý bod jejího objemu. Situaci si ale opět můžeme zjednodušit tak, že budeme uvažovat pouze jednu sílu, která vázu táhne k zemi, a její působiště umístíme doprostřed vázy. Později uvidíme, že je rozumné působiště umisťovat do bodu, kterému se říká těžiště.

Pokuste se v různých příkladech rozlišit, zda jedno těleso působí na druhé spíše v jednom bodě, v ploše, nebo v nějakém objemu. Můžete použít například seznam různých sil z kapitoly O silách okolo nás. Několik příkladů:

Hodiny působí na stěnu v jednom bodě zavěšení.

Buldozer působí na hromadu zeminy plochou radlice. Také například působí plochou pásů na zem.

Teplý vzduch nadnáší balón v celém jeho objemu.Síly okolo nás