FyzWeb  srážky a rotace

Podrobnosti k pokusu s bumerangem

Potřeby: silnější tvrdý papír (např. zadní desky od poznámkového bloku), tužka, nůžky

Příprava: Podle vzoru obkreslíme na tvrdý papír dvouramenný nebo trojramenný bumerang o průměru asi 15 cm a vystřihneme jej. Ramena vrtulovitě zkroutíme - leváci pravotočivě (jako když utahujeme šroub s matkou), praváci opačně. Tím je bumerang hotový a připravený k zalétání.

Provedení: Vypouštění bumerangu se poněkud liší od klasického házení. Papírový bumerang položíme například na sešit tak, aby jedním ramenem přesahoval přes jeho pravý (pro leváky levý) okraj. Sešit pak držíme před sebou v levé ruce mírně šikmo nahoru Do druhé ruky uchopíme tužku a udeříme s ní podél sešitu do přečnívajícího ramene bumerangu tak, aby se roztočil a odletěl dopředu (leváci vše provádějí zrcadlově obráceně).

    

Při správném úderu bumerang odlétne asi dva až čtyři metry dopředu, vystoupá do určité výšky a poté se vrátí zpět.

Poznámky: Vypouštění bumerangu je potřeba nacvičit, výsledek závisí na tom, do jakého místa ramene tužkou udeříme a jakou silou. Let bumerangu také můžeme upravit větším, nebo menším zkroucením ramen. Lepších výsledků dosáhneme pravděpodobně s trojramenným bumerangem.


Házení klasického bumerangu se většinou provádí tak, že jej držíme za jedno rameno mírně odkloněný od svislého směru a házíme ho se současným roztočením šikmo vzhůru. Po vypuštění se tak na rozdíl od našeho modelu pohybuje zpočátku v téměř kolmé rovině.