FyzWeb  srážky a rotace

Komentář pro vyučující

Pokud máme k dispozici videokameru a nějaký počítačový program pro měření rychlostí na videozáznamu (například Multimedia Motion nebo nástroje měřícího systému Coach), můžeme změřit reálnou rychlost při nafilmovaném výkopu míče a porovnat ji s naším odhadem.

        I bez příslušného programu se můžeme pokusit změřit rychlost míče z videozáznamu, jestliže porovnáme uraženou dráhu míče na jednotlivých snímcích s vhodně zvolenou délkovou jednotkou. Jako délková jednotka může nejjednodušeji sloužit výška postavy, nebo metr od sebe vzdálené kolíky zapíchnuté do země ve směru výkopu míče. Rychlost míče potom jednoduše určíme jako podíl přírůstku dráhy mezi dvěma snímky a doby mezi dvěma snímky (tj. 0,02 s u standardního záznamu).

        Místo videokamery můžeme použít také digitální fotoaparát s funkcí nahrávání krátkých videosekvencí. Musíme přitom samozřejmě počítat s příslušnou záznamovou rychlostí fotoaparátu (například patnáct snímků za sekundu).


 

V úvodu kapitoly je vhodné diskutovat se studenty různé možnosti, jak by šlo měřit rychlost míče. Přibližný odhad můžeme získat například z maximální vzdálenosti, do které lze míč dokopnout.

        Pokud fotbalista dokáže překopnout 100 m dlouhé hřiště, pak při zanedbání odporu prostředí vychází ze vztahu pro šikmý vrh s úhlem 45° rychlost míče přibližně 32 m.s-1. Skutečná počáteční rychlost míče by tedy se započtením odporu prostředí byla o něco větší.