FyzWeb  novinky
Novinky Kalendář Články Odpovědna Pokusy a materiály Exkurze Výročí Odkazy Kontakty


Licence Creative Commons (Uveďte autora - Nevyužívejte komerčně - Zachovejte licenci)


Výročí

(dnes)Před 156 lety se narodil Max Karl Ernst Ludwig Planck, německý fyzik, považovaný za jednoho ze zakladatelů kvantové fyziky.
(zítra)Před 54 lety zemřel německý fyzik Max von Laue, oceněný Nobelovou cenou.
(zítra)Před 24 lety byl úspěšně vynesen Hubbleův vesmírný dalekohled na oběžnou dráhu.
(zítra)Před 24 lety odstartoval raketoplán Discovery, který na oběžnou dráhu nesl Hubbleův vesmírný teleskop.


Letní soustředění mladých fyziků a matematiků2014-02-04

Také v letošním roce pořádá Matematicko-fyzikální fakulta Soustředění mladých fyziků a matematiků, dvoutýdenní letní tábor určený studentům ve věku 14 až 19 let se zájmem o matematiku a fyziku. Soustředění se bude konat od 19. července do 2. srpna 2014 v Plasnici v Orlických horách. Letáček, přihlášku i další informace naleznete na http://kdf.mff.cuni.cz/tabor/pozvanka.php.


3pól - Magazín plný pozitivní energie2014-01-29

Čas od času se na nás lidé obracejí, zda víme o časopise 3pól a zda bychom o něm nechtěli říct i dalším čtenářům FyzWebu. Rádi tak nyní činíme. Jde o periodikum vydávané společností ČEZ, nepřekvapí tedy, že v něm najdete zejména články o energetice, elektřině a magnetismu, jaderné fyzice a obnovitelných zdrojích energie. Většinou jde o články velmi kvalitní, hodné přečtení. Časopis je k dispozici zdarma elektronicky v PDF na http://www.3pol.cz/.


Nový článek - Analýza grafů s využitím tabletu2014-01-23

V sekci články je nový článek - Analýza grafů s využitím tabletu

Představte si skupinu žáků, kteří mají k dispozici tablet nebo chytrý telefon. A sebe jako pedagoga, který má před sebou měřící senzorické zařízení (s možností ovládání rovněž pomocí tabletu). Žáci mají nainstalovanou aplikaci, jsou připojeni přes společnou wi-fi, a především mají připravený scénář pro zpracování výstupů ze zachyceného zvuku. Přidaná hodnota celé práce je v okamžitém zobrazení stejných grafických záznamů v žákovských zařízeních. Aniž by museli něco kreslit, mají graf nikoli jako výsledek své práce, ale jako zdroj pro další analýzu. Jde o představu reálnou, nebo velmi vzdálenou?


Nový článek - Tablet ve fyzice2014-01-14

Kmitavý pohyb

V sekci články je nový článek - Tablet ve fyzice

Je otázkou času, kdy se tablety stanou běžným vzdělávacím nástrojem. Některé aplikace jdou této vizi nenápadně a promyšleně naproti.

S příchodem tabletů se objevují možnosti, které zapojení techniky do výuky urychlují. Zejména u přírodních věd hraje interaktivita velkou roli, protože grafické zpracování vzdělávacích aplikací bývá velmi kvalitní a věrně modeluje jevy okolo nás. Mezi produkty, které umožňují propojení ICT kompetencí učitelů s disciplinárním zaměřením, patří i aplikace Vernier Video Physics. O co vlastně jde?


Vánoce s fyzikou2013-12-10

FEL ČVUT pořádá 18. prosince 2012 od 14 hodin Vánoce s fyzikou. Zábavné odpoledne s fyzikální tematikou je připraveno pro studenty středních škol a jejich pedagogy a další zájemce z řad široké veřejnosti. Na začátek programu je připravena přednáška prof. Petra Kulhánka „Aurora – expedice za polárními zářemi“. Po přednášce budou pro účastníky akce na několika stanovištích připraveny zajímavé fyzikální experimenty. Během akce bude pro účastníky připraveno občerstvení a dále i malý vánoční dárek.

Podrobnější informace naleznete na stránce http://fyzika.feld.cvut.cz/misc/vanoce/vanoce.htm

Kontaktní osoba: RNDr. Ilona Ali Bláhová, Ph.D., blahova@fel.cvut.cz, tel. 224 352 324


<<< novější vše starší >>>