FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1015) Kafe s pěnou?30. 04. 2003

Dotaz: Při vaření kávy (turek) dělá voda ohřátá na sporáku v konvici v šálku kávy hezkou voňavou pěnu. Ohřátá voda v rychlovarné konvici pěnu v šálku kávy neudělá. Nemám vysvětlení. Prosím o odpověď proč? (Ružena Hrabáková)

Odpověď: No to jsou mi dotazy. Já samozřejmě nevím, ale když si vařím vodu na plynu, obvykle zalívám kafe vroucí vodou hned poté, co se vařit začala. S rychlovarnou konvicí spíš čekám, až se vypne. To je pak voda už chvíli vroucí, možná trochu zbavená rozpuštěných plynů, možná častěji už nevroucí ale chladnoucí. Navrhuji kafe pozorovat a například hypotézu, kterou jsem vyslovil testovat - zalívat ho dřív nebo později, případně rychlovarnou konvici sama vypnout, když její řev kulminuje a rychle zalívat. Informujte nás, prosím, o výsledku.
(J.Dolejší)   >>>  

1016) Viskozita kapaliny29. 04. 2003

Dotaz: Chtěl bych vědět, jak závisí viskozita kapaliny na teplotě. Existuje na to nějaký vzorec? Pokud ano, chtěl bych znát jeho odvození. (Vladimír Sommer)

Odpověď: Dynamická i statická viskozita závisejí na teplotě, a to různě (protože i hustota kapaliny, která se v definici viskozit projeví, se s teplotou mění). Obecně vzato s rostoucí teplotou viskozita klesá, ovšem obecný vzorec by asi byl málo platný, protože teplotní závislosti fyzikálních vlastností se u konkrétních kapalin mění případ od případu mění různě. Zejména u kapalin s dlouhými molekulami se statistika a geometrie uplatní podstatně víc, než v případě molekul spíše kulových. A voda, výjimka snad ve všem všudy, má molekuly zdánlivě krajně jednoduché! Nezapomeňte ani na to, že některé molekuly se mohou při vyšších teplotách vratně i nevratně měnit (např. rozpad dimerů).
Odvození je vždy vázáno na více či méně vhodný model kapaliny, na síly působící mezi jejími molekulami a na "statistické zpracování" těchto mezimolekulárních sil.
Pro praxi je ovšem nejjednodušší experimentálně změřit viskozitu kapaliny při různých teplotách a standardními prostředky "nafitovat" na zjištěnou závislost vhodnou jednoduchou křivku; její výběr (případně inspirovaný modelem) pak určuje "složitost" a přesnost aproximace.
(J.Obdržálek)   >>>  

1017) Difrakční obrazce29. 04. 2003

Dotaz: To že jedna částice dokáže jakoby procházet dvěma štěrbinami a pak interferovat sama se sebou je v učebnicích poměrně široce popisovaný jev včetně ukázek výsledků konkrétních pokusů. Omlouvám se však za svou lenost, že se touto cestou táži na nějaký odkaz na pokus, kdy se např. zjišťovalo, že dostatečně slabé světlo ze dvou sesynchonizovaných laserů neinterferuje, tedy jinak, že míra interference záleží na intenzitě a jaká je tato závislost. (Jan Dostál)

Odpověď: Tady je záludné, co myslíte sesynchronizovanými lasery (při frekvenci řádově 1015 Hz...) Difrakční obrazce na štěrbinách byly spolehlivě získány světlem natolik ztlumeným, že jeho jednotlivé fotony byly od sebe vzdáleny desítky metrů. Tyto pokusy mj. přesvědčivě vyvrátily snahu interpretovat interferenční obrazce jako "kolektivní záležitost". Zde nebylo vůbec podstatné, zda ony fotony byly z jednoho či více zdrojů.
Ovšem pro seriózní uvažování (nikoli pro povídání o zajímavostech ze světa nad kávičkou) je potřeba vzít tužku a papír a počítat; a pak navrhnout a provést pokus, který by byl počítaným problémem popsán a řešen. To, že interferenční obrazce stejného typu (lišící se ovšem délkou vlny) dostáváme pro světlo (fotony), elektrony i dokonce pro molekulové svazky, zřejmě svědčí o vlnové podstatě i toho, co by v klasickém pojetí měla být částice.
(J.Obdržálek)   >>>  

1018) Henryho zákon29. 04. 2003

Dotaz: Potřebovala bych zjistit, kde bych nalezla tabulku závislosti mezi množstvím kyslíku ve vodě a jeho teplotou. (Pavlína Raková)

Odpověď: Milá Pavlíno, rozpustnost plynů v kapalině popisuje tzv. Henryho zákon - koncentrace rozpuštěného plynu ve vodě je přímo úměrná parciálnímu tlaku plynu nad její hladinou. Konstantou úměrnosti je tzv. absorpční koeficient, jehož hodnota závisí na teplotě vody a tlaku. Čím je teplota vody vyšší, tím méně plynu se v ní rozpustí. Podívejte se na následující stránky, doufám, že tam najdete hodnoty, které potřebujete: http://planta.aquariana.cz/plyny_ve_vode.htm , http://water.usgs.gov/owq/FieldManual/Chapter6/table6.2_6.pdf , http://www.thermidaire.on.ca/do.html .
(M.Urbanová)   >>>  

1019) Co je to oheň?29. 04. 2003

Dotaz: Stále mi vrtá hlavou, co je to vlastně oheň; jak by se dal fyzikálně definovat? Je to něco jako forma plazmy? (Petr)

Odpověď: Ono je to v životě vždycky tak, že "běžné pojmy" jsou pěkně složité na definování - a člověk si pak i říká, k čemu by taková definice byla, abychom nesklouzli do nějakých formálních klasifikací namísto obsahu. Asi máš na mysli plamen - to je přece jen užší, konkrétnější pojem. Je to "obláček" plynu, na povrchu obláčku tak žhavého, že už zřetelně září, a je na povrchu tvořen plynem už částečně ionizovaným, tedy plazmou (značně nízkoteplotní). Energii ke vzniku a k záření mu dodává chemická reakce v něm probíhající, tedy hoření u povrchu, v oblastech, kde je hořlavý materiál už difuzí smíchán s okolním vzduchem v koncentraci dostatečné pro zahájení a udržení chemické reakce. Že plamen je věc značně pomíjivá - to je zřejmé už z toho, jak poskakuje, mihotá se, třepoce a já nevím, co ještě. To, co svými pomalými smysly vnímáme, je zrakový vjem podpořený setrvačností oka; mikrofotografie plamene jsou zajímavé a "nepodobné" tomu, co známe.
(J.Obdržálek)   >>>