FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1018) Henryho zákon29. 04. 2003

Dotaz: Potřebovala bych zjistit, kde bych nalezla tabulku závislosti mezi množstvím kyslíku ve vodě a jeho teplotou. (Pavlína Raková)

Odpověď: Milá Pavlíno, rozpustnost plynů v kapalině popisuje tzv. Henryho zákon - koncentrace rozpuštěného plynu ve vodě je přímo úměrná parciálnímu tlaku plynu nad její hladinou. Konstantou úměrnosti je tzv. absorpční koeficient, jehož hodnota závisí na teplotě vody a tlaku. Čím je teplota vody vyšší, tím méně plynu se v ní rozpustí. Podívejte se na následující stránky, doufám, že tam najdete hodnoty, které potřebujete: http://planta.aquariana.cz/plyny_ve_vode.htm , http://water.usgs.gov/owq/FieldManual/Chapter6/table6.2_6.pdf , http://www.thermidaire.on.ca/do.html .
(M.Urbanová)   >>>  

1019) Co je to oheň?29. 04. 2003

Dotaz: Stále mi vrtá hlavou, co je to vlastně oheň; jak by se dal fyzikálně definovat? Je to něco jako forma plazmy? (Petr)

Odpověď: Ono je to v životě vždycky tak, že "běžné pojmy" jsou pěkně složité na definování - a člověk si pak i říká, k čemu by taková definice byla, abychom nesklouzli do nějakých formálních klasifikací namísto obsahu. Asi máš na mysli plamen - to je přece jen užší, konkrétnější pojem. Je to "obláček" plynu, na povrchu obláčku tak žhavého, že už zřetelně září, a je na povrchu tvořen plynem už částečně ionizovaným, tedy plazmou (značně nízkoteplotní). Energii ke vzniku a k záření mu dodává chemická reakce v něm probíhající, tedy hoření u povrchu, v oblastech, kde je hořlavý materiál už difuzí smíchán s okolním vzduchem v koncentraci dostatečné pro zahájení a udržení chemické reakce. Že plamen je věc značně pomíjivá - to je zřejmé už z toho, jak poskakuje, mihotá se, třepoce a já nevím, co ještě. To, co svými pomalými smysly vnímáme, je zrakový vjem podpořený setrvačností oka; mikrofotografie plamene jsou zajímavé a "nepodobné" tomu, co známe.
(J.Obdržálek)   >>>  

1020) Zamrzlá elmag. brzda29. 04. 2003

Dotaz: Zajímalo by mě, jak vypočítat potřebný kroutící moment pro protočení zamrzlé elektromagnetické brzdy. Brzda se skládá z rotoru a dvou třecích desek s mezikruhovým stykem. Desky jsou k sobě v klidu tlačeny pružinami. Při normálním startu se pružiny odlehčí elektromagneticky, ale při zamrznutí je elektromagnet slabý a proto pružiny dále tlačí na desky. Protože se jedná o přimrznutý vodní film nevím si s takovým výpočtem rady. (Roman Dostál)

Odpověď: Je to podobné, jako když máte pružnost v tahu a pružnost ve smyku; pokud jde o kroucení, pak musíte uvážit, že namáhání je přímo úměrné vzdálenosti od osy. Vám jde nikoli o pružnost, ale o pevnost ledu - tedy kdy namáhání překročí pevnost materiálu. Princip je ale úplně stejný. Záleží taky samozřejmě na síle vrstvy - vzpomeňte si, že pořádné lepidlo lepí tím líp, čím míň ho mezi lepenými plochami je, takže tady máte navíc nejen "vnitřní" pevnost (houževnatého) materiálu, ale i přechodové vlastnosti mezi oběma materiály na styčné ploše. Ale skoro bych řekl, že experimentálně se oboje (pevnost v kroucení i pevnost ve smyku) bude určovat prakticky stejně obtížně či snadno.
(J.Obdržálek)   >>>  

1021) Měření el. náboje29. 04. 2003

Dotaz: Chtěl bych se zeptat, jestli nevíte něco o problematice měření el. náboje a malých napětí. (Mirek Maroušek)

Odpověď: Milý Mirku, velikost elektrického náboje poprvé změřil Millikan. Jeho pokus už je v Odpovědně popsán (napište do vyhledávacího okénka heslo Millikan). Millikan v letech 1913-1917 prokázal Thomsonův předpoklad, že hmotnost vodíkového iontu je asi dvěstěkrát větší než hmotnost elektronu. Vyrobil speciální Millikanův kondenzátor, kterým měřil elektrické náboje malých olejových kapiček, a zjistil, že náboj elektronu je elementárním kvantem jakéhokoliv elektrického náboje.
Věnoval se i měření Planckovy konstanty, kterou určil na základě měření frekvence a energie elektronů, vycházel přitom z fotoelektrického efektu. Na další informace se podívejte například na stránku: http://www.pef.zcu.cz/pef/kof/cz/di/pks/PROGRAMY/millikan/millikan.doc .
O měření napětí se dočtete například tady: http://lucy.troja.mff.cuni.cz/~tichy/kap4/4_1.html . Další spousty stránek na toto téma najdete, když do googlu napíšete heslo "low voltage measurements". Malá napětí se nejlépe měří pomocí digitálních multimetrů, podrobnosti o jejich vlastnostech se dozvíte na stránce: http://www.sapro.cz/sorti/digimetr.html .
(M.Urbanová)   >>>  

1022) Hustoty prvků29. 04. 2003

Dotaz: Chci se zeptat - existuje někde tabulka hustoty prvků periodické tabulky? Nikde jsem na netu nenašel kompletní, vždy jen některé prvky. (Tomáš)

Odpověď: Milý Tomáši, podívejte se na následující stránky, doufám, že tam najdete informace, které potřebujete. Stačí kliknout na požadovaný prvek a zobrazí se Vám jeho vlastnosti.
http://chemlab.pc.maricopa.edu/periodic/periodic.html , http://mujweb.atlas.cz/www/lachemi/period.html .
(M.Urbanová)   >>>