FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1019) Co je to oheň?29. 04. 2003

Dotaz: Stále mi vrtá hlavou, co je to vlastně oheň; jak by se dal fyzikálně definovat? Je to něco jako forma plazmy? (Petr)

Odpověď: Ono je to v životě vždycky tak, že "běžné pojmy" jsou pěkně složité na definování - a člověk si pak i říká, k čemu by taková definice byla, abychom nesklouzli do nějakých formálních klasifikací namísto obsahu. Asi máš na mysli plamen - to je přece jen užší, konkrétnější pojem. Je to "obláček" plynu, na povrchu obláčku tak žhavého, že už zřetelně září, a je na povrchu tvořen plynem už částečně ionizovaným, tedy plazmou (značně nízkoteplotní). Energii ke vzniku a k záření mu dodává chemická reakce v něm probíhající, tedy hoření u povrchu, v oblastech, kde je hořlavý materiál už difuzí smíchán s okolním vzduchem v koncentraci dostatečné pro zahájení a udržení chemické reakce. Že plamen je věc značně pomíjivá - to je zřejmé už z toho, jak poskakuje, mihotá se, třepoce a já nevím, co ještě. To, co svými pomalými smysly vnímáme, je zrakový vjem podpořený setrvačností oka; mikrofotografie plamene jsou zajímavé a "nepodobné" tomu, co známe.
(J.Obdržálek)   >>>  

1020) Zamrzlá elmag. brzda29. 04. 2003

Dotaz: Zajímalo by mě, jak vypočítat potřebný kroutící moment pro protočení zamrzlé elektromagnetické brzdy. Brzda se skládá z rotoru a dvou třecích desek s mezikruhovým stykem. Desky jsou k sobě v klidu tlačeny pružinami. Při normálním startu se pružiny odlehčí elektromagneticky, ale při zamrznutí je elektromagnet slabý a proto pružiny dále tlačí na desky. Protože se jedná o přimrznutý vodní film nevím si s takovým výpočtem rady. (Roman Dostál)

Odpověď: Je to podobné, jako když máte pružnost v tahu a pružnost ve smyku; pokud jde o kroucení, pak musíte uvážit, že namáhání je přímo úměrné vzdálenosti od osy. Vám jde nikoli o pružnost, ale o pevnost ledu - tedy kdy namáhání překročí pevnost materiálu. Princip je ale úplně stejný. Záleží taky samozřejmě na síle vrstvy - vzpomeňte si, že pořádné lepidlo lepí tím líp, čím míň ho mezi lepenými plochami je, takže tady máte navíc nejen "vnitřní" pevnost (houževnatého) materiálu, ale i přechodové vlastnosti mezi oběma materiály na styčné ploše. Ale skoro bych řekl, že experimentálně se oboje (pevnost v kroucení i pevnost ve smyku) bude určovat prakticky stejně obtížně či snadno.
(J.Obdržálek)   >>>  

1021) Měření el. náboje29. 04. 2003

Dotaz: Chtěl bych se zeptat, jestli nevíte něco o problematice měření el. náboje a malých napětí. (Mirek Maroušek)

Odpověď: Milý Mirku, velikost elektrického náboje poprvé změřil Millikan. Jeho pokus už je v Odpovědně popsán (napište do vyhledávacího okénka heslo Millikan). Millikan v letech 1913-1917 prokázal Thomsonův předpoklad, že hmotnost vodíkového iontu je asi dvěstěkrát větší než hmotnost elektronu. Vyrobil speciální Millikanův kondenzátor, kterým měřil elektrické náboje malých olejových kapiček, a zjistil, že náboj elektronu je elementárním kvantem jakéhokoliv elektrického náboje.
Věnoval se i měření Planckovy konstanty, kterou určil na základě měření frekvence a energie elektronů, vycházel přitom z fotoelektrického efektu. Na další informace se podívejte například na stránku: http://www.pef.zcu.cz/pef/kof/cz/di/pks/PROGRAMY/millikan/millikan.doc .
O měření napětí se dočtete například tady: http://lucy.troja.mff.cuni.cz/~tichy/kap4/4_1.html . Další spousty stránek na toto téma najdete, když do googlu napíšete heslo "low voltage measurements". Malá napětí se nejlépe měří pomocí digitálních multimetrů, podrobnosti o jejich vlastnostech se dozvíte na stránce: http://www.sapro.cz/sorti/digimetr.html .
(M.Urbanová)   >>>  

1022) Hustoty prvků29. 04. 2003

Dotaz: Chci se zeptat - existuje někde tabulka hustoty prvků periodické tabulky? Nikde jsem na netu nenašel kompletní, vždy jen některé prvky. (Tomáš)

Odpověď: Milý Tomáši, podívejte se na následující stránky, doufám, že tam najdete informace, které potřebujete. Stačí kliknout na požadovaný prvek a zobrazí se Vám jeho vlastnosti.
http://chemlab.pc.maricopa.edu/periodic/periodic.html , http://mujweb.atlas.cz/www/lachemi/period.html .
(M.Urbanová)   >>>  

1023) Faradayova klec 229. 04. 2003

Dotaz: Ja mam dotaz ohladne tienenia elmg. pola vo Faradayovej klietke. Možetě mi prosím vysletliť, ako to suvisí s mobilným telefonom? Ak totiž zabalím telefon poriadně do alobalu, signál sa stratí, je teda tieneny. Ale ak ho zavriem do kovového hrnca a zakryjem, signál je sice slabší, ale je... Suvisí to nějako s rozmermi štrbin a vln dlžkou žiarenia? (Jan)

Odpověď: Nejsem vůbec expert na podobné záležitosti, takže má odpověď bude jen částečná: Aby Faradayova klec fungovala tak, jak se očekává, musí být ideální - kompletně obklopovat chráněný prostor a mít nekonečnou vodivost. Pokud ideální není, pak nefunguje ideálně. Asi není úplně triviální odhadnout, jak je daný obal blízko ideální Faradayově kleci - já jsem teď zavřel mobil do hliníkové krabice na jídlo, signál se zcela ztratil. Obecně by asi mělo platit, že dírky podstatně menší než vlnová délka by neměly moc vadit, ale nemám kvantitativní odhady, pokusím se najít nějaké experty. Jinak na webu na heslo "Faraday cage" je nespočet odkazů...
(J.Dolejší)   >>>