FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1025) Sluchátka = anténa?29. 04. 2003

Dotaz: Zajímalo by mne, jak je možné, že sluchátka od walkmanu mohou sloužit zároveň jako anténa. (Ondra Zara)

Odpověď: Vodiče mají tu pěknou vlastnost, že mohou vést signály různých frekvencí současně a že signály jimi mohou postupovat různými směry. Třeba telefonní dráty vedou stejně dobře řeči plynoucí k vám, jako řeči plynoucí z vás.. Vodiče z rádia ke sluchátkům vedou nízkofrekvenční signály, které se ve sluchátkách přemění na zvuk, současně ale mohou posloužit jako anténa pro vysokofrekvenční signály z vysílače.
(M.Urbanová)   >>>  

1026) Závislost permitivity a koncentrace roztoku28. 04. 2003

Dotaz: Existuje nějaká přímá závislost mezi permitivitou a koncentrací roztoku? (Peter Belica)

Odpověď: Ano. V prvním přiblížení je závislost lineární; permitivita je dána dipólovým momentem, a ten roste s koncentrací. Je ovšem nutno započíst v úvahu, že rozpouštěná látka se může v roztoku štěpit (na ionty), při koncentrovanějších roztocích může naopak tvořit dimery apod.
(J.Obdržálek)   >>>  

1027) Výkon cyklisty28. 04. 2003

Dotaz: Zajímalo by mě, jaký je výpočet výkonu cyklisty při jízdě do kopce v závislosti na hmotnosti cyklisty, vezmeme-li v úvahu, že tření je přibližně stejné. (Pavel Friedl)

Odpověď: Zanedbáme-li odpor vzduchu je výkon dán podílem P = hmotnost cyklisty (v kg) . svislé vystoupání (v m) . 10/(doba jízdy v s)
Při započtení odporu vzduchu je nahoře ve zlomku přičteno konst . v2 . dráha silnice. Konstanta závisí na tom, jak je cyklista aerodynamický a "tlustý", v je jeho rychlost v m/s a dráha se zde měří ve směru silnice. Hodnota zmíněné konstanty je řádově 0,2 - 0,3.
(M.Rojko)   >>>  

1028) Rezonance28. 04. 2003

Dotaz: Rada by som vedela, čo to vlastně znamená rezonancia a aké je jej praktické využitie vo svetě? (kristina kalafutova)

Odpověď: Jestliže mám děj probíhající s nějakou výraznou časovou pravidelností (s periodou f), a jestliže se kolem něco děje s jinou výraznou časovou pravidelností (s periodou F), pak účinek toho vnějšího na zkoumaný děj se výrazně mění v závislosti na poměru f/F. Při některých hodnotách je účinek výrazně velký - pak se mluví o rezonanci. Bývá to samozřejmě hlavně pro f/F = 1, čili f=F, ale není to nutné. Například houpeš-li se sama na houpačce s 1 kmitem (tedy kyv tam + kyv zpátky) za 2 sekundy, pak nejvíc se rozhoupeš, když jdeš do kolen dvakrát častěji - i při kyvu tam, i při kyvu zpátky. A kde to použít - to už si opravdu najdi sama jinde, nemůžeme každému vypracovat jeho domácí úkoly.
(J.Obdržálek)   >>>  

1029) Kdo vynalezl dalekohled?28. 04. 2003

Dotaz: Kdo vynalezl dalekohled? (Tereza)

Odpověď: Vlastnost čoček a zrcadel zvětšovat a zmenšovat předměty znali učenci už ve starověku, ale první dalekohled objevil až holandský optik - mistr brýlařský Jan Lippershey. Jednou se úplnou náhodou podíval u okna jednou čočkou na druhou a s úžasem zjistil, že se k němu kovový kohout, kterého uviděl za oběma čočkami na věži kostela, přiblížil. Rychle upevnil skla do trubky a 2. listopadu 1608 oznámil svůj vynález.
O objevu holandského optika se náhodou dozvěděl Galileo Galilei a den nato navrhl konstrukci dalekohledu. Jeho první dalekohled z roku 1609 zvětšoval pouze třikrát, dalekohled sestrojený o rok později už 23 krát. S jeho pomocí objevil Galilei Jupiterovy měsíce, skvrny na Slunci a hory na Měsíci a podepřel správnost heliocentrického systému. Protože se o vynález dalekohledu mimo Lippersheye hlásí i další Holanďané říká se mu většinou holandský nebo taky Galileův.
(M.Urbanová)   >>>