FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1026) Závislost permitivity a koncentrace roztoku28. 04. 2003

Dotaz: Existuje nějaká přímá závislost mezi permitivitou a koncentrací roztoku? (Peter Belica)

Odpověď: Ano. V prvním přiblížení je závislost lineární; permitivita je dána dipólovým momentem, a ten roste s koncentrací. Je ovšem nutno započíst v úvahu, že rozpouštěná látka se může v roztoku štěpit (na ionty), při koncentrovanějších roztocích může naopak tvořit dimery apod.
(J.Obdržálek)   >>>  

1027) Výkon cyklisty28. 04. 2003

Dotaz: Zajímalo by mě, jaký je výpočet výkonu cyklisty při jízdě do kopce v závislosti na hmotnosti cyklisty, vezmeme-li v úvahu, že tření je přibližně stejné. (Pavel Friedl)

Odpověď: Zanedbáme-li odpor vzduchu je výkon dán podílem P = hmotnost cyklisty (v kg) . svislé vystoupání (v m) . 10/(doba jízdy v s)
Při započtení odporu vzduchu je nahoře ve zlomku přičteno konst . v2 . dráha silnice. Konstanta závisí na tom, jak je cyklista aerodynamický a "tlustý", v je jeho rychlost v m/s a dráha se zde měří ve směru silnice. Hodnota zmíněné konstanty je řádově 0,2 - 0,3.
(M.Rojko)   >>>  

1028) Rezonance28. 04. 2003

Dotaz: Rada by som vedela, čo to vlastně znamená rezonancia a aké je jej praktické využitie vo svetě? (kristina kalafutova)

Odpověď: Jestliže mám děj probíhající s nějakou výraznou časovou pravidelností (s periodou f), a jestliže se kolem něco děje s jinou výraznou časovou pravidelností (s periodou F), pak účinek toho vnějšího na zkoumaný děj se výrazně mění v závislosti na poměru f/F. Při některých hodnotách je účinek výrazně velký - pak se mluví o rezonanci. Bývá to samozřejmě hlavně pro f/F = 1, čili f=F, ale není to nutné. Například houpeš-li se sama na houpačce s 1 kmitem (tedy kyv tam + kyv zpátky) za 2 sekundy, pak nejvíc se rozhoupeš, když jdeš do kolen dvakrát častěji - i při kyvu tam, i při kyvu zpátky. A kde to použít - to už si opravdu najdi sama jinde, nemůžeme každému vypracovat jeho domácí úkoly.
(J.Obdržálek)   >>>  

1029) Kdo vynalezl dalekohled?28. 04. 2003

Dotaz: Kdo vynalezl dalekohled? (Tereza)

Odpověď: Vlastnost čoček a zrcadel zvětšovat a zmenšovat předměty znali učenci už ve starověku, ale první dalekohled objevil až holandský optik - mistr brýlařský Jan Lippershey. Jednou se úplnou náhodou podíval u okna jednou čočkou na druhou a s úžasem zjistil, že se k němu kovový kohout, kterého uviděl za oběma čočkami na věži kostela, přiblížil. Rychle upevnil skla do trubky a 2. listopadu 1608 oznámil svůj vynález.
O objevu holandského optika se náhodou dozvěděl Galileo Galilei a den nato navrhl konstrukci dalekohledu. Jeho první dalekohled z roku 1609 zvětšoval pouze třikrát, dalekohled sestrojený o rok později už 23 krát. S jeho pomocí objevil Galilei Jupiterovy měsíce, skvrny na Slunci a hory na Měsíci a podepřel správnost heliocentrického systému. Protože se o vynález dalekohledu mimo Lippersheye hlásí i další Holanďané říká se mu většinou holandský nebo taky Galileův.
(M.Urbanová)   >>>  

1030) Plochá baterie28. 04. 2003

Dotaz: Chtěla bych se zeptat, jestli byste mi mohli napsat, z čeho se skládá plochá baterie. (Pavla)

Odpověď:
Milá Pavlo, když roztrhnete papírový obal na ploché barerii, je pod ním zinkový obal, který slouží jako záporná elektroda. Uvnitř baterie jsou tři uhlíkové tyčinky, které slouží jako kladné elektrody. Okolo nich je černá hmota - elktrolyt salmiak. Zkuste si jednu takovou baterii "rozpitvat" a uvidíte.

(M.Urbanová)   >>>