FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1031) Kvadratura kruhu25. 04. 2003

Dotaz: Zajímalo by mě, co je přesně problém zvaný "kvadratura kruhu". Někde jsem se doslechl, že se jedná o úlohu, kdy se má pouze za pomoci pravítka a kružítka narýsovat kruh o stejném obsahu jako zadaný čtverec. Pokud to tak je, má vůbec tato úloha řešení? (Strnad)

Odpověď: Jedná se skutečně o problém, jak pomocí eukleidovských konstrukcí (tj. pouze pravítkem (ovšem bez jakýchkoliv rysek a měřítek) a kružítkem) narýsovat čtverec o stejném obsahu jako je zadaný kruh.
Problém je v tom, že hledáme takové A, pro než platí A2 = 2.Pi.r
O řešení se snažila celá řada matematiků, avšak bezúspěšně. Teprve roku 1882 dokázal německý matematik K.L.F.Lindemann (1852-1939), že číslo Pi je transcendentní (tj. není kořenem žádné algebraické rovnice). Z čehož plyne neřešitelnost tohoto problému. Tj. nemožnost najít takové A, které by šlo eukleidovsky zkonstruovat. S tím souvisí i nemožnost rektifikace kružnice (tj. nalézt úsečku o stejné délce jako je délka kružnice).
(J.Olejníčková)   >>>  

1032) Termodynamika24. 04. 2003

Dotaz: Mohli bysme mi doporučit nějaké stránky nebo literatutu, která se zabývá kalorimetrií a kapitolami s ní souvisejícími? (Radim)

Odpověď: Milý Radime, kalorimetrie je "částí" termodynamiky, tedy oboru fyziky, který se zabývá zkoumáním tepelných vlastností látek, zákony zachování a přeměnami energie při tepelných dějích atd. Vysvětluje pojmy jako vnitřní energie tělesa, teplo, teplota, měrná tepelná kapacita tělesa apod. Nevím, jak podrobně potřebujete toto téma nastudovat. Jako základní literatura by Vám mohl postačit jakýkoli přehled fyziky pro střední školy, pro hlubší pochopení si pročtěte například Feynmanovy přednášky z fyziky, D. Halliday, R. Resnick, J.Walker: Fyzika, nebo skriptum - R. Bakule, J. Brož: Molekulová fyzika.
Můžete se také podívat například na následující stránky, snad v nich najdete informace, které Vás budou zajímat. Nebo se mrkněte do Odpovědny do sekce Termodynamika na starší dotazy a odpovědi na ně.
http://www.aldebaran.cz/studium/fyzika/termodynamika.html , http://home.tiscali.cz:8080/~cz382002/Prvky/termo.html , http://www.cchem.berkeley.edu/~chem130a/sauer/outline/firstlaw.html .
(M.Urbanová)   >>>  

1033) Princip televize24. 04. 2003

Dotaz: Chtěl bych vědět jak funguje televize. (Jakub Sembol)

Odpověď: Milý Jakube, princip televize spočívá v přeměně optického obrazu v elektrický obrazový signál, který se přenese na dálku a poté se opět přemění na optický signál. Využívá se vlastnosti lidského oka, které vnímá dílčí podněty jako celek, probíhají-li v dostatečně rychlém sledu za sebou. V televizním snímacím zařízení se obraz rychle rozloží na velký počet bodů různého jasu a barvy. Tomu odpovídají určité elektrické signály, které se přenesou do televizního přijímače a tam se synchronně opět složí v původní obraz. Tento proces se neustále opakuje. Obraz se rozkládá určitým počtem řádků v jednom snímku, a to lineárně. Evropské soustavy používají pro rozklad 625 řádků. Přenos barevného obrazu je umožněn přenosem barevné informace současně s přenosem jasu. V principu se přenáší informace o červené, modré a zelené složce v obraze, která dává po smíchání původní barevný obraz.
Podívejte se na následující stránky, je tam ve zkratce vysvětlen princip televize. http://stoplusjedna.newtonit.cz/stare/200009/so09a14a.asp , http://mujweb.atlas.cz/www/greatfour/download/Princip%20televize.doc , http://lucy.troja.mff.cuni.cz/~tichy/ - pod kapitolou Aplikace analogové techniky najdete informace o televizním přenosu.
(M.Urbanová)   >>>  

1034) Hustota kapalného kyslíku24. 04. 2003

Dotaz: V jedné úloze jsem potřebovala použít hustotu kapalného kyslíku a v žádných tabulkách jsem ji nenalezla. Můžete mi pomoci? (Aneta Petrová)

Odpověď: Milá Aneto, hustota kapalného kyslíku se mění s teplotou i tlakem. Pro Vaši orientaci například:
při teplotě 90,7 K je hustota kap. kyslíku 1 141 kg/m3
při 100,0 K ... 1 090 kg/m3
při 110,0 K ... 1 036 kg/m3
Pokud Vám tyto hodnoty nebudou stačit, dejte mi vědět, při jakém tlaku a teplotě potřebujete znát hustotu kapalného kyslíku, nebo se obraťte například na firmu Linde Technoplyn a.s., kde Vám odborníci jistě rádi poradí.
(M.Urbanová)   >>>  

1035) Vliv teploty na rychlost rad. rozpadu24. 04. 2003

Dotaz: Má teplota nějaký vliv na rychlost přirozeného radioaktivního rozpadu? Došlo by ke zvětšení poločasu rozpadu při ochlazení radioaktivního materiálu na teplotu blízkou absolutní nule? (Vladimír Sommer)

Odpověď: Ne. Teplota se týká zcela jiných stupňů volnosti - hemžení atomů, co se děje uvnitř atomu a speciálně jader na teplotě nezávisí.
(J.Dolejší)   >>>