FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1048) Anomálie látek14. 04. 2003

Dotaz: Vykazuje ještě jiná látka než voda anomálii? (René Vokřínek)

Odpověď: Voda vykazuje řadu anomálií, takže nevím, kterou z nich máte ma mysli. Např. větší hustotu ve fázi kapalné než tuhé při tání má i bizmut, zápornou teplotní roztažnost má guma a látky podobné, silné vodíkové můstky má i fluoran HF - proto raději (HF)2 a organické karbonové kyseliny (např. mravenčí, octová) zpravidla také ve formě dimerů. Ale tak pěkně všechno pohromadě má asi opravdu jenom voda.
(J.Obdržálek)   >>>  

1049) Bronz14. 04. 2003

Dotaz: Kdy byl objeven bronz? (Petra)

Odpověď: Bronz byl vynalezen kolem roku 3000 př. n.l. v Mezopotámii jako slitina 75-95% mědi a 5-25% cínu. Bronz měl lepší tavitelnost než čistá měď. Poměř cínu (později arzénu) ovlivňoval tvárnost a tvrdost při dalším zpracování.
(M.Urbanová)   >>>  

1050) Pohyb střely10. 04. 2003

Dotaz: Chtěl bych se zeptat: Když z kanónu vyletí střela, tak se pohybuje 1) dopředu 2) k zemi 3) rotuje kolem vlastní osy. Má rotace kolem vlastní osy i jiný vliv než stabilizační, například prodlužuje se tím (rotací) dolet střely? (Jan Schrenk)

Odpověď: Rotací se udržuje optimální orintace střely vůči obtékajícímu vzduchu (t.j. minimální odpor vzduchu) a tím se i maximalizuje dolet střely.
(M.Rojko)   >>>  

1051) Volty a ampéry10. 04. 2003

Dotaz: Chtěl bych se zeptat kolik voltů je 0,1 ampéru? (Jiří Honzík)

Odpověď: Milý Jirko, jde o jednotky různých fyzikálních veličin, nemůžete převádět jednu na druhou. Volt je jednotkou elektrického napětí, ampér je zase jednotkou elektrického proudu. Záleží na tom, jak velký odpor máte v elektrickém obvodu zapojený. Podle Ohmova zákona si pak můžete jednoduše dopočítat, jaké napětí je na daném odporu, když jím prochází daný proud.
U = R . I, kde U je napětí, R je odpor (rezistoru), I je proud, který jím teče.
(M.Urbanová)   >>>  

1052) Henry Cavendish08. 04. 2003

Dotaz: Ve škole jsem dostal referát o Henrym Cavendishovi a o změření gravitační konstanty-kapa. Mohli by jste mi prosím doporučit určité stránky nebo mi na email poslat nějaké texty, zabývající se mím problémem? (Marek Atanasčev)

Odpověď:
Milý Marku, gravitační sílu mezi dvěma tělesy změřil poprvé právě britský fyzik Cavendish před zhruba 200 lety. A to tak, že na tenký drát zavěsil olověnou činku a pak k ní přibližoval olověnou kouli. Velmi slabá gravitační síla způsobila, že se činka pohnula. Aby to bylo lépe vidět, připevnil na činku zrcátko a posvítil na něj svítilnou. Odraz se pohyboval na měřidle, které bylo na zdi. Výsledkem bylo několikanásobné zvětšení. Tímto pokusem změřil universální gravitační konstantu, jejíž hodnota je přibližně: 6,673.10-11 m3 kg-1 s-2.
Henry Cavendish (10. 10. 1731 - 24. 2. 1810) byl anglický fyzik a chemik. Zabýval se zejména studiem plynů - například izoloval dusík ze vzduchu. Další podrobné informace o jeho živote a "bádání" najdete například na těchto adresách: http://www.bbc.co.uk/history/historic_figures/cavendish_henry.shtml , http://www.norskfysikk.no/nfs/epsbiografer/CAVEND~1.PDF , nebo do googlu napište heslo "Henry Cavendish" a vyberte si z článků, které Vám vypadnou.
http://www.gymnazium-kadan.cz/html/petr/fyzika/cavendish/historie.htm - metody měření gravitační konstanty.
Obrázek Cavendishových vah .
(M.Urbanová)   >>>