FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1050) Pohyb střely10. 04. 2003

Dotaz: Chtěl bych se zeptat: Když z kanónu vyletí střela, tak se pohybuje 1) dopředu 2) k zemi 3) rotuje kolem vlastní osy. Má rotace kolem vlastní osy i jiný vliv než stabilizační, například prodlužuje se tím (rotací) dolet střely? (Jan Schrenk)

Odpověď: Rotací se udržuje optimální orintace střely vůči obtékajícímu vzduchu (t.j. minimální odpor vzduchu) a tím se i maximalizuje dolet střely.
(M.Rojko)   >>>  

1051) Volty a ampéry10. 04. 2003

Dotaz: Chtěl bych se zeptat kolik voltů je 0,1 ampéru? (Jiří Honzík)

Odpověď: Milý Jirko, jde o jednotky různých fyzikálních veličin, nemůžete převádět jednu na druhou. Volt je jednotkou elektrického napětí, ampér je zase jednotkou elektrického proudu. Záleží na tom, jak velký odpor máte v elektrickém obvodu zapojený. Podle Ohmova zákona si pak můžete jednoduše dopočítat, jaké napětí je na daném odporu, když jím prochází daný proud.
U = R . I, kde U je napětí, R je odpor (rezistoru), I je proud, který jím teče.
(M.Urbanová)   >>>  

1052) Henry Cavendish08. 04. 2003

Dotaz: Ve škole jsem dostal referát o Henrym Cavendishovi a o změření gravitační konstanty-kapa. Mohli by jste mi prosím doporučit určité stránky nebo mi na email poslat nějaké texty, zabývající se mím problémem? (Marek Atanasčev)

Odpověď:
Milý Marku, gravitační sílu mezi dvěma tělesy změřil poprvé právě britský fyzik Cavendish před zhruba 200 lety. A to tak, že na tenký drát zavěsil olověnou činku a pak k ní přibližoval olověnou kouli. Velmi slabá gravitační síla způsobila, že se činka pohnula. Aby to bylo lépe vidět, připevnil na činku zrcátko a posvítil na něj svítilnou. Odraz se pohyboval na měřidle, které bylo na zdi. Výsledkem bylo několikanásobné zvětšení. Tímto pokusem změřil universální gravitační konstantu, jejíž hodnota je přibližně: 6,673.10-11 m3 kg-1 s-2.
Henry Cavendish (10. 10. 1731 - 24. 2. 1810) byl anglický fyzik a chemik. Zabýval se zejména studiem plynů - například izoloval dusík ze vzduchu. Další podrobné informace o jeho živote a "bádání" najdete například na těchto adresách: http://www.bbc.co.uk/history/historic_figures/cavendish_henry.shtml , http://www.norskfysikk.no/nfs/epsbiografer/CAVEND~1.PDF , nebo do googlu napište heslo "Henry Cavendish" a vyberte si z článků, které Vám vypadnou.
http://www.gymnazium-kadan.cz/html/petr/fyzika/cavendish/historie.htm - metody měření gravitační konstanty.
Obrázek Cavendishových vah .
(M.Urbanová)   >>>  

1053) Radiolokace08. 04. 2003

Dotaz: Tento rok budu (snad) maturovat a jedna z otázek z předmětu elektronika je radiolokace. Potřeboval bych alespoň základní údaje popřípadě odkazy na tuto problematiku. (Jakub)

Odpověď: Milý Jakube, nejsem odborník na radiolokaci, proto Vás odkážu na nějaké www stránky, kde snad najdete potřebné informace.
Základní pomocníkem při radiolokaci je radar. Zkratka RADAR (RAdio Detection And Ranging) už trochu napovídá, co to radiolokace je: Vysíláme úzký svazek radiových vln. Dopadne-li na kovový povrch, odrazí se a tu část, která letí k nám, můžeme detegovat. Podle doby, za jakou se paprsek vrátil od svého vyslání, zjistíme vzdálenost, v jaké odrážející předmět je. (Rychlost radiových vln je stejná jako rychlost světla.)
Podívejte se například na: http://www.volny.cz/pjenicek/radio/index.htm - radioamatérská dílna, najdete zde i zajímavé odkazy na anglické stránky, http://www.crk.web4u.cz/CZ/MAINPAGECZ.HTM - český radioklub, http://vinter.lantanet.cz/druhy.html - druhy antén http://lucy.troja.mff.cuni.cz/~tichy/vfel/ - vysokofrekvenční elektrotechnika ... a spousta dalších, stačí do googlu napsat příslušné heslo a vybrat si z článků, které Vám "vypadnou".
Základem maturitní otázky by mělo asi být: základy radiolokace (aktivní a pasivní) , různé typy radarů a antén, zpracování radiolokačního signálu, šíření elmag. vln v zemské atmosféře.
(M.Urbanová)   >>>  

1054) Fyzika a sport08. 04. 2003

Dotaz: Studuji Gymnázium a dostal jsem v semináři Fyziky zadaný referát na téma "Fyzika a sport", avšak ať hledám jak hledám, nemůžu najít žádné informace. Nemohli by jste mi prosím poradit, kde na webu či v knihovně bych k tomuto tématu mohl něco najít? (Petr Knapo)

Odpověď: Milý Petře, téma "Fyzika a sport" si vlastně musíte vymyslet sám. Do tohoto tématu se hodí např. energetické tabulky - kolik toho sníme, jakou energii nám to dodá, kolik práce můžeme vykonat, jaký přitom máme výkon,... Které svaly jsou namáhány při různých sportovních aktivitách? Patří sem i rychlosti při různých sportech, které je naše tělo schopno vyvinout. Naše úsilí o stále rychlejší tempo a kratší časy má ovšem své biologické hranice. Při prvních novodobých olympijských hrách v roce 1896 proběhl Američan T.E. Burke 100 m trať ve vítězném čase 12 s, dnes činí světový rekord Maurice Greena 9,79 s (u žen F. Griffith-Joynerová 10,49 s) . Robert Schutz z University of British Columbia spočetl přirozenou hranici lidských možností a tvrdí, že do roku 2050 je ještě možné zlepšení na 9,51 s. Potom sportovci narazí na nepřekonatelnou přirozenou bariéru. Ta je dána jednak množstvím energie, které je lidské tělo schopno v daném čase vydat, jednak fyzickými možnostmi svalů, kostí, kloubů a šlach. Špičkoví sprinteři již této hranice prakticky dosáhli.
Biologické hranice rychlosti se netýkají jen sportu. Špičkovým výkonem v hraní na klavír je 650 úderů za minutu. Docílil jich Švýcar Silvan Zingg při hře boogiewoogie. Ještě vyšší frekvence je možná u bicích. Tady je světový rekord 1123 úderů za minutu. Rychlostní rekordy lze lámat i ve zcela jiných oborech. Brit Steve Woodmore dokázal vyslovit 637 slov za minutu (normální tempo řeči je asi 60 slov). Rekordní výkon při pojídání jednotlivých zrnek rýže hůlkami dělá 64 zrn za tři minuty. Za stejnou dobu spořádal Brit Mat Hand podle Guinnessovy knihy rekordů 133 hrozny. Každá země má své závody v běhu do vrchu, zdolávání schodů a podobné kratochvíle. Jednou z takových akcí byl i běh do 1336 schodů 73 patrového singapurského hotelu Westin-Stamford. Nejlepší čas činil 6 min. 55 s. Poněkud jiný rekord zaznamenal Nepálec Babu Chiri Sherpa, který vystoupal na 8848 metrů vysoký vrcholek Mount Everestu v zatím nejrychlejším čase 16 hodin a 56 minut. (hodnoty rekordů převzaty z časopisu 100+1).
http://www.mujweb.cz/www/murb/tab2.xls - výdej energie při různých aktivitách, http://www.mujweb.cz/www/murb/tab3.xls - výdej energie a úbytek tuku pro 70 kg osobu za 1 hodinu, http://jakjime.host.sk/podpora/energie.htm - kalorické tabulky.
Do tématu "Fyzika a sport" si toho můžete vymyslet opravdu hodně, zaměřte se třeba na svůj oblíbený sport, popište činnost svalů při něm, doplňte to energetickými tabulkami, rekordy v rychlostech apod. Proč jsou sumisté tak tlustí? Jaké rychlosti dosahují míčky při tenisových zápasech? Do čeho se oblékají plavci a proč? Při jakých dalších sportech je nutné snížit tření? ... a spoustu dalších otázek si jistě vymyslíte sám.
(M.Urbanová)   >>>