FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1059) Jak "rychlé" je naše tělo?04. 04. 2003

Dotaz: Jak "rychlé" je naše tělo? (Martin)

Odpověď: Jestli se ptáte na rychlost růstu nebo rychlost činnosti lidských orgánů, tak Vám snad postačí tyto hodnoty.
Nos: Vzduch proudí nosem obvykle rychlostí 2,4 km/hod. Při kýchání však dosahuje rychlosti orkánu - 170 km/hod. Ještě větší poryvy se v našem těle odehrávají při kašli rychlost vzduch při něm může dosáhnout až 900 km/hod.
Ušní boltec se zvětšuje po celý život - rychlostí 1 mm za pět let.
Tělesná výška: Nejrychleji rosteme v dětském věku, někdy až o dvacet centimetrů za rok. Zvyšuje se rovněž průměrná výška člověka a následující generace je vždy o něco větší než rodičovská. Tento pohyb činí v průměru 1 mm ročně. Předpokládá se, že od roku 2005 bude růst tělesné výšky stagnovat.
Srdce: Stahy tohoto svalu, které určují náš pulz, se šíří rychlostí 4 - 18 km/hod.
Střeva: Pohyby tenkého střeva posunují potravu kupředu o dva centimetry za minutu. Při průjmu se tato rychlost asi zdesetinásobí.
Nervy: Nervové signály z mozku se ke svalům dostávají rychlostí 400 km/hod.
Krev koluje v našich cévách na rozdíl od představ romantických autorů většinou jen zvolna - rychlostí 0,7 - 1,8 km/hod.
Nehty na nohou a na rukou narůstají o jeden milimetr za týden, tedy rychlostí šest miliardtin km/hod.
Vlasy rostou rychlostí zhruba jeden centimetr za měsíc, tedy 0,000 000 014 km/hod.
Bolestivé podráždění kůže se dostává k našemu vědomí rychlostí 4 - 50 km/hod.
(M.Urbanová)   >>>  

1060) Piezoelektrický zapalovač03. 04. 2003

Dotaz: Zajímalo by mne, jaké napětí a proud bych naměřil u piezoelektrického zapalovače. Dále bych rád věděl, jestli tento jev funguje i opačně. V případě že ano, zajímala by mne závislost napětí a proudu na délkové roztažnosti. (Lukáš)

Odpověď: Piezoelektrický krystal může poskytnout vysoké napětí, podle délky jiskry se domnívám, že alespoň 10 - 15 kV. Jako zdroj proudu však neposlouží. Poskytuje jen krátký impulz malého proudu. Po přiložení vysokého napětí se krystal smrští, ovšem v rozměru maximálně milimetrů. Piezoelektrická konstanta křemene je asi 10-9 m/V, u BaTiO3 je patrně největší, asi 10-7m/V.
Piezoelektrické krystaly se používají například k posuvu hrotu atomových řádkovacích mikroskopů, kde posuvy jsou srovnatelné se vzdálenostmi atomů, tedy desetin nanometrů.
(Doc. RNDr. Miloš Rotter, CSc.)   >>>  

1061) Bárium-feritové magnety03. 04. 2003

Dotaz: Rád bych se zeptal, jestli nevíte, zda se někde dají sehnat bárium-feritové magnety na V.T.A. (S.Q.M.). Doporučované rozměry magnetů jsou DxŠxV: 15*10*1cm. Také nevím zda tyto magnety už mají póly nabo zda se musí zmagnetizovat. Popřípadě zda se dá použít jiný v ČR dostupný materiál. (Zdenda)

Odpověď: Myslím, že najdete hodně informací na internetových stránkách Pramet Šumperk, firem Elidis a Kyocera. Permanentní magnety se formují během přípravy a tak mohou mít nejrůznější uspořádání magnetických pólů. Problém můžete konzultovat také s firmou WAMAG z Mníšku pod Brdy, nabízí produkty holandské firmy GOUDSMIT. Permanentní magnety se také nakupovaly od firmy THYSSEN z Dortmundu nebo od americké firmy MAGNETIX. Nejlépe je pohledat na internetu. Upozorňuji Vás, že magnety nejsou laciné, magnet Vámi uvadených rozměrů bude stát jistě pár tisíc Kč.
(Doc. RNDr. Miloš Rotter, CSc.)   >>>  

1062) Jak poznat pravdivé fyz. informace?02. 04. 2003

Dotaz: Čas od času narážím na články, které popisují něco nového, někdy i převratného, a za čas články, které původní zprávy vyvracejí. Jak odfiltrovat informace, které jsou nepravdivé nebo nedostatečně dokázané a naopak, které články přijmout jako ty, které jsou s největší pravděpodobností správné? Zajímalo by mě, kterou instituci či organizaci ctí svět fyziků tak, že její závěry např. o nějaké nové teorii, bere jako platné. (Jan Bošota)

Odpověď: To není vůbec jednoduché. Jistou pomůckou je skutečnost, že renomované fyzikální časopisy jsou recenzované, tj. před publikací příspěvek redakce pošle recenzentovi, někdy třeba i několika, se žádostí o názor a doporučení, zda článek publikovat nebo ne. Samozřejmě recenzent může být ledabylý nebo novost příspěvku nepochopit, ale v průměru tenhle systém dlouho a docela úspěšně funguje. Další pomůckou je zvyk dobrých pracovišť diskutovat výsledky na seminářích a tak je podrobovat jisté interní oponentuře. Nic z uvedených mechanismů však není dokonalé. Vidíte-li nový článek s novou myšlenkou, experimentálním faktem atd., můžete se orientovat skutečně jen podle renomé časopisu a pracoviště autora. Po čase se ale objeví reakce, buď je práce citovaná, výsledky použité a ověřené jinými autory, nebo naopak vyvráceny. Chce to čas. Ilustrativním příkladem je příběh studené fúze (více se o ní dočtete v Odpovědně).
(J.Dolejší)   >>>  

1063) Obvod s kondenzátorem02. 04. 2003

Dotaz: Když může střídavý proud procházet jednoduchým obvodem s kondenzátorem, proč také neprochází přerušeným (rozpojeným) obvodem bez kondenzátoru? Když si představím střídavý proud jako proud elektronů tlačený zdrojem jako vodním pístem střídavě sem a tam, tak by to přece mělo fungovat ?! Také by mě zajímalo, zda proud bude procházet, pokud desky kondenzátoru od sebe vzdálím tak, aby už netvořily kondenzátor. (Pavel Filo)

Odpověď: Ano, máte naprostou pravdu, i dva konce drátu jsou koneckonců kondenzátor a střídavý proud může takovým obvodem procházet. Jediná otázka je, jak velký. Nejsnáze to zjistíte tak, jak jste navrhoval - vemte si deskový kondenzátor, zdroj střídavého proudu a ampérmetr (spíš citlivější), měřte proud a vzdalujte desky...
(J.Dolejší)   >>>