FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1061) Bárium-feritové magnety03. 04. 2003

Dotaz: Rád bych se zeptal, jestli nevíte, zda se někde dají sehnat bárium-feritové magnety na V.T.A. (S.Q.M.). Doporučované rozměry magnetů jsou DxŠxV: 15*10*1cm. Také nevím zda tyto magnety už mají póly nabo zda se musí zmagnetizovat. Popřípadě zda se dá použít jiný v ČR dostupný materiál. (Zdenda)

Odpověď: Myslím, že najdete hodně informací na internetových stránkách Pramet Šumperk, firem Elidis a Kyocera. Permanentní magnety se formují během přípravy a tak mohou mít nejrůznější uspořádání magnetických pólů. Problém můžete konzultovat také s firmou WAMAG z Mníšku pod Brdy, nabízí produkty holandské firmy GOUDSMIT. Permanentní magnety se také nakupovaly od firmy THYSSEN z Dortmundu nebo od americké firmy MAGNETIX. Nejlépe je pohledat na internetu. Upozorňuji Vás, že magnety nejsou laciné, magnet Vámi uvadených rozměrů bude stát jistě pár tisíc Kč.
(Doc. RNDr. Miloš Rotter, CSc.)   >>>  

1062) Jak poznat pravdivé fyz. informace?02. 04. 2003

Dotaz: Čas od času narážím na články, které popisují něco nového, někdy i převratného, a za čas články, které původní zprávy vyvracejí. Jak odfiltrovat informace, které jsou nepravdivé nebo nedostatečně dokázané a naopak, které články přijmout jako ty, které jsou s největší pravděpodobností správné? Zajímalo by mě, kterou instituci či organizaci ctí svět fyziků tak, že její závěry např. o nějaké nové teorii, bere jako platné. (Jan Bošota)

Odpověď: To není vůbec jednoduché. Jistou pomůckou je skutečnost, že renomované fyzikální časopisy jsou recenzované, tj. před publikací příspěvek redakce pošle recenzentovi, někdy třeba i několika, se žádostí o názor a doporučení, zda článek publikovat nebo ne. Samozřejmě recenzent může být ledabylý nebo novost příspěvku nepochopit, ale v průměru tenhle systém dlouho a docela úspěšně funguje. Další pomůckou je zvyk dobrých pracovišť diskutovat výsledky na seminářích a tak je podrobovat jisté interní oponentuře. Nic z uvedených mechanismů však není dokonalé. Vidíte-li nový článek s novou myšlenkou, experimentálním faktem atd., můžete se orientovat skutečně jen podle renomé časopisu a pracoviště autora. Po čase se ale objeví reakce, buď je práce citovaná, výsledky použité a ověřené jinými autory, nebo naopak vyvráceny. Chce to čas. Ilustrativním příkladem je příběh studené fúze (více se o ní dočtete v Odpovědně).
(J.Dolejší)   >>>  

1063) Obvod s kondenzátorem02. 04. 2003

Dotaz: Když může střídavý proud procházet jednoduchým obvodem s kondenzátorem, proč také neprochází přerušeným (rozpojeným) obvodem bez kondenzátoru? Když si představím střídavý proud jako proud elektronů tlačený zdrojem jako vodním pístem střídavě sem a tam, tak by to přece mělo fungovat ?! Také by mě zajímalo, zda proud bude procházet, pokud desky kondenzátoru od sebe vzdálím tak, aby už netvořily kondenzátor. (Pavel Filo)

Odpověď: Ano, máte naprostou pravdu, i dva konce drátu jsou koneckonců kondenzátor a střídavý proud může takovým obvodem procházet. Jediná otázka je, jak velký. Nejsnáze to zjistíte tak, jak jste navrhoval - vemte si deskový kondenzátor, zdroj střídavého proudu a ampérmetr (spíš citlivější), měřte proud a vzdalujte desky...
(J.Dolejší)   >>>  

1064) Frekvence tónů stupnice02. 04. 2003

Dotaz: Potřeboval bych vědět, jaké jsou příslušné frekvence tónové stupnice C D E F G A H v hudbě. (Tomáš Novák)

Odpověď: V každém případě má komorní A frekvenci 440 Hz. Dále jde o to, jaké ladění máte na mysli.
Jde-li Vám o rovnoměrné temperované ladění, pak podíl frekvencí při půltónu je dvanáctá odmocnina ze dvou. (Víte proč?) Počty půltónů mezi tóny jsou tyto: C 2 D 2 E 1 F 2 G 2 A 2 H 1 C.
Jde-li Vám o pytagorejské, pak frekvence v kvintovém kruhustoupajícím jsou vždy v poměru 3:2. (Překročíte-li oktávu, musíte vydělit dvěma.) Kvintový kruh pokrývající Vaše tóny je F C G D A E H.
Jde-li Vám o přirozená ladění, pak jsou nejužívanější tři: Aristoxenovo, Delezennovo a Ptolemaiovo. Pokud ale míníte uvedené tóny ve stupnici C-dur, bude to stejné. (V jiných stupnicích by se tytéž tóny lišily!)
Durové kvintakordy mají po sobě jdoucí frekvence v poměrech 4:5:6; v daném případě jsou to C E G , F A C a G H D. Zbytek Vám sdělí s ochotou a vysokou přesností Vaše kalkulačka.
PS: Nemáte-li na kalkulačce zrovna dvanáctou odmocninu, pak vězte, že to je přibližně 1,0594630943592952645618252949...
(J.Obdržálek)   >>>  

1065) Nejen parní stroje02. 04. 2003

Dotaz: Zabývám se studiem tepelných motorů a potřebovala bych vědět, kde bych našla odpovědi na tyto otázky: 1. kdy Thomas Savery sestrojil svůj "parní stroj" - tzv. přítel horníků, 2. nákresy a popis činnosti jednočinného a dvoučinného parního stroje, 3. kdy sestavil Charles Parsons svou turbínu, 4. popis činnosti Ottova stroje, 5. zda Gottlieb Daimler vynalezl karburátor (Alexandra Holoušková)

Odpověď: 1. v roce 1698 Thomas Savery získal patent na parní pumpu, která měla čerpat vodu z dolů (proto tzv. přítel horníků).
2. Popisy parních strojů i s obrázky najdete například na následujících adresách: http://www.feudal.cz/sentinel/html/parni_stroj.htm , http://mujweb.atlas.cz/www/cistirna/obrazek2.html , http://www.hauzer.wz.cz/doc/parnistroje.doc , http://lokomotivy.webzdarma.cz/loko.htm , http://imc.wz.cz/Czech/556_1.html . Bohužel podrobné nákresy jsem nenašla (budu ještě hledat). Podívejte se ale na nějaké vysokoškolské skriptum zabývající se touto problematikou, tam je určitě najdete.
3. Ch. Parsons sestavil svoji turbinu v roce 1884.
4. V roce 1876 Němci N.Otto, G.Daimler a W.Maybach konstruují první motory s vnitřním spalováním a čtyřdobým cyklem. Do googlu napište příslušné heslo a vyberte si z článků, které Vám "vypadnou". Například: http://www.rawbw.com/~xmwang/myGUI/OttoG.html , http://www.referaty.sk/index.php?referat=4107 , http://www.iabc.cz/Clanek5110.htm .
5. O Daimlerovi se dočtete například na těchto stránkách: http://www.spartacus.schoolnet.co.uk/FWWdaimler.htm , http://inventors.about.com/library/inventors/bldaimler.htm .
(M.Urbanová)   >>>