FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1062) Jak poznat pravdivé fyz. informace?02. 04. 2003

Dotaz: Čas od času narážím na články, které popisují něco nového, někdy i převratného, a za čas články, které původní zprávy vyvracejí. Jak odfiltrovat informace, které jsou nepravdivé nebo nedostatečně dokázané a naopak, které články přijmout jako ty, které jsou s největší pravděpodobností správné? Zajímalo by mě, kterou instituci či organizaci ctí svět fyziků tak, že její závěry např. o nějaké nové teorii, bere jako platné. (Jan Bošota)

Odpověď: To není vůbec jednoduché. Jistou pomůckou je skutečnost, že renomované fyzikální časopisy jsou recenzované, tj. před publikací příspěvek redakce pošle recenzentovi, někdy třeba i několika, se žádostí o názor a doporučení, zda článek publikovat nebo ne. Samozřejmě recenzent může být ledabylý nebo novost příspěvku nepochopit, ale v průměru tenhle systém dlouho a docela úspěšně funguje. Další pomůckou je zvyk dobrých pracovišť diskutovat výsledky na seminářích a tak je podrobovat jisté interní oponentuře. Nic z uvedených mechanismů však není dokonalé. Vidíte-li nový článek s novou myšlenkou, experimentálním faktem atd., můžete se orientovat skutečně jen podle renomé časopisu a pracoviště autora. Po čase se ale objeví reakce, buď je práce citovaná, výsledky použité a ověřené jinými autory, nebo naopak vyvráceny. Chce to čas. Ilustrativním příkladem je příběh studené fúze (více se o ní dočtete v Odpovědně).
(J.Dolejší)   >>>  

1063) Obvod s kondenzátorem02. 04. 2003

Dotaz: Když může střídavý proud procházet jednoduchým obvodem s kondenzátorem, proč také neprochází přerušeným (rozpojeným) obvodem bez kondenzátoru? Když si představím střídavý proud jako proud elektronů tlačený zdrojem jako vodním pístem střídavě sem a tam, tak by to přece mělo fungovat ?! Také by mě zajímalo, zda proud bude procházet, pokud desky kondenzátoru od sebe vzdálím tak, aby už netvořily kondenzátor. (Pavel Filo)

Odpověď: Ano, máte naprostou pravdu, i dva konce drátu jsou koneckonců kondenzátor a střídavý proud může takovým obvodem procházet. Jediná otázka je, jak velký. Nejsnáze to zjistíte tak, jak jste navrhoval - vemte si deskový kondenzátor, zdroj střídavého proudu a ampérmetr (spíš citlivější), měřte proud a vzdalujte desky...
(J.Dolejší)   >>>  

1064) Frekvence tónů stupnice02. 04. 2003

Dotaz: Potřeboval bych vědět, jaké jsou příslušné frekvence tónové stupnice C D E F G A H v hudbě. (Tomáš Novák)

Odpověď: V každém případě má komorní A frekvenci 440 Hz. Dále jde o to, jaké ladění máte na mysli.
Jde-li Vám o rovnoměrné temperované ladění, pak podíl frekvencí při půltónu je dvanáctá odmocnina ze dvou. (Víte proč?) Počty půltónů mezi tóny jsou tyto: C 2 D 2 E 1 F 2 G 2 A 2 H 1 C.
Jde-li Vám o pytagorejské, pak frekvence v kvintovém kruhustoupajícím jsou vždy v poměru 3:2. (Překročíte-li oktávu, musíte vydělit dvěma.) Kvintový kruh pokrývající Vaše tóny je F C G D A E H.
Jde-li Vám o přirozená ladění, pak jsou nejužívanější tři: Aristoxenovo, Delezennovo a Ptolemaiovo. Pokud ale míníte uvedené tóny ve stupnici C-dur, bude to stejné. (V jiných stupnicích by se tytéž tóny lišily!)
Durové kvintakordy mají po sobě jdoucí frekvence v poměrech 4:5:6; v daném případě jsou to C E G , F A C a G H D. Zbytek Vám sdělí s ochotou a vysokou přesností Vaše kalkulačka.
PS: Nemáte-li na kalkulačce zrovna dvanáctou odmocninu, pak vězte, že to je přibližně 1,0594630943592952645618252949...
(J.Obdržálek)   >>>  

1065) Nejen parní stroje02. 04. 2003

Dotaz: Zabývám se studiem tepelných motorů a potřebovala bych vědět, kde bych našla odpovědi na tyto otázky: 1. kdy Thomas Savery sestrojil svůj "parní stroj" - tzv. přítel horníků, 2. nákresy a popis činnosti jednočinného a dvoučinného parního stroje, 3. kdy sestavil Charles Parsons svou turbínu, 4. popis činnosti Ottova stroje, 5. zda Gottlieb Daimler vynalezl karburátor (Alexandra Holoušková)

Odpověď: 1. v roce 1698 Thomas Savery získal patent na parní pumpu, která měla čerpat vodu z dolů (proto tzv. přítel horníků).
2. Popisy parních strojů i s obrázky najdete například na následujících adresách: http://www.feudal.cz/sentinel/html/parni_stroj.htm , http://mujweb.atlas.cz/www/cistirna/obrazek2.html , http://www.hauzer.wz.cz/doc/parnistroje.doc , http://lokomotivy.webzdarma.cz/loko.htm , http://imc.wz.cz/Czech/556_1.html . Bohužel podrobné nákresy jsem nenašla (budu ještě hledat). Podívejte se ale na nějaké vysokoškolské skriptum zabývající se touto problematikou, tam je určitě najdete.
3. Ch. Parsons sestavil svoji turbinu v roce 1884.
4. V roce 1876 Němci N.Otto, G.Daimler a W.Maybach konstruují první motory s vnitřním spalováním a čtyřdobým cyklem. Do googlu napište příslušné heslo a vyberte si z článků, které Vám "vypadnou". Například: http://www.rawbw.com/~xmwang/myGUI/OttoG.html , http://www.referaty.sk/index.php?referat=4107 , http://www.iabc.cz/Clanek5110.htm .
5. O Daimlerovi se dočtete například na těchto stránkách: http://www.spartacus.schoolnet.co.uk/FWWdaimler.htm , http://inventors.about.com/library/inventors/bldaimler.htm .
(M.Urbanová)   >>>  

1066) Těžiště těla02. 04. 2003

Dotaz: Potřeboval bych pro svojí seminární práci nutně vědět vzorec pro výpočet těžiště těla. (julius bittmann)

Odpověď: Vzorec určitě neexistuje, záleží na tom, jaké je to tělo, jaká je jeho poloha, zda stojí s připaženýma nebo vztyčenýma rukama, sedí , dělá předklon, je skrčené do klubíčka atd. Nejjednodušší způsob , jak to těžiště určit je experimentální, zavěšováním. Jiné způsoby, např. numerickou integrací rozparcelováním těla na malé kousky a odhadem jejich hmotnosti určitě povede k nepřesnějším výsledkům. Pro stojící tělo je těžiště někde uprostřed pánve.
(M.Rojko)   >>>