FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1066) Těžiště těla02. 04. 2003

Dotaz: Potřeboval bych pro svojí seminární práci nutně vědět vzorec pro výpočet těžiště těla. (julius bittmann)

Odpověď: Vzorec určitě neexistuje, záleží na tom, jaké je to tělo, jaká je jeho poloha, zda stojí s připaženýma nebo vztyčenýma rukama, sedí , dělá předklon, je skrčené do klubíčka atd. Nejjednodušší způsob , jak to těžiště určit je experimentální, zavěšováním. Jiné způsoby, např. numerickou integrací rozparcelováním těla na malé kousky a odhadem jejich hmotnosti určitě povede k nepřesnějším výsledkům. Pro stojící tělo je těžiště někde uprostřed pánve.
(M.Rojko)   >>>  

1067) Magnetický vlak02. 04. 2003

Dotaz: Mohli by ste mi poslat výpočet spotreby energie magnetického vlaku, potrebná energia na zdvih, samotná konstrukcia magnetického vlaku, popis funkcie jeddnotlivých častí v čase, spotreba energie pri pohybe vlaku a ktorá časť konstrukcie je vtedy aktívna a ako ju vypočítam. Ak ma vlak nějaké baterie na co sa používajú. Elektrický prúd je zrejme v cievkách trate, ako sa spínajú? (Kolesár Vladimír)

Odpověď: Co kdybyste do Googla napsal klíčové slovo maglev? Mně vypadla například stránka: http://www.rtri.or.jp/rd/maglev/html/english/maglev_frame_E.html , http://stoplusjedna.newtonit.cz/stare/200301/so01a00e.asp a spousta dalších. Nejsme vševědové, a brouzdání po webu Vám jednak může přinést odpovědi na Vaše otázky, jednak třeba kontakt na konstruktéry, kteří to opravdu dělají a které můžete kontaktovat.
(J.Dolejší)   >>>  

1068) Asynchronní motor01. 04. 2003

Dotaz: Potřeboval bych nějaké přehledné www stránky o asynchronních motorech jako např. vlastnosti, druhy, konstrukce, využití atd. (BEDA)

Odpověď: Stačí, když do googlu napíšete příslušné heslo a vyberete si z nabízených článků. Nevím, jak moc podrobné a složité informace potřebujete. Zkuste se podívat například na:
tady najdete základní údaje, normy, mechanické a elektrické údaje, rozměry motorů apod. http://people.vslib.cz/miroslav_zabka/asm.htm - určení parametrů a. motorů, http://hgf.vsb.cz/neu10/vyuka/pohony/Asyn.pdf - matematický model a. motoru, http://www.vogelmost.cz/Motory/Katalog/1LA7_K02D.pdf - motory nové generace.
Nebo se obraťte přímo na odborníky např. na ČVUT, kde Vám určitě poskytnou další informace.
(M.Urbanová)   >>>  

1069) "Výroba" černé díry?01. 04. 2003

Dotaz: Na ian jsem narazil na zajímavý výrok:
"S. Dimopoulos a G. Landseberg navrhli, aby budoucí evropský urychlovač LHC v CERN, jenž má být dokončen r. 2008, byl využit také k experimentální výrobě černé díry. Tvrdí, že by k tomu stačilo zhroutit pod hranici Schwarzschildova poloměru několik tisíc protonů. Prý se něco takového ostatně stává při průletu kosmického záření UHE zemskou atmosférou, aniž bychom si nečeho všimli." Tak... já žiju v představě, že jak je jednou černá díra, není způsob, jak z ní "vnitřek" vydolovat zpátky (pokud je obklopena hmotným prostředím, což na Zemi zcela jistě bude). Naopak, začne bobtnat a neudržíme se na nohou smíchy... Co mi k tomu můžete říci? (Kvapil A.)

Odpověď: Váš dotaz má minimálně dvě roviny: jedna se týká veřejné diskuse nebezpečí podobných experimentů, kdy je vyjadřována obava, že vznikne černá díra a sežere všechno okolo. To se stalo v souvislosti se zahájením provozu urychlovače RHIC v Brookhavenu, následující odkazy to jen ilustrují:
http://www.bnl.gov/bnlweb/pubaf/pr/1999/bnlpr091799.html , http://www.kressworks.com/Science/A_black_hole_ate_my_planet.htm , http://theory.gsi.de/~vanhees/publ/cup.pdf .
Další rovina je normální vědecká diskuse, co všechno se může ve srážkách částic nebo jader při vysokých energiích stát a co zajímavého může být vidět. Tohle je například prezentace jednoho ze zmíněných autorů http://www.desy.de/~susy02/pl.7/landsberg.pdf .
Na serveru http://weblib.cern.ch/Home/Library_Catalogue/Articles_and_Preprints/?nm=1 napište do hledacího okénka "black hole AND LHC" a najdete tam kromě článku zmíněných autorů http://doc.cern.ch//archive/electronic/hep-ph/0106/0106295.pdf i další.
Studium této otázky bude zřejmě pokračovat, všimněte si, že současně s tvorbou černých děr je tam zmíněno jejich rychlé vypařen, neopovažuju se odhadovat, k jakým závěrům coby fyzikové dojdeme ještě před spuštěním LHC a natož, co bude na LHC skutečně změřeno.
(J.Dolejší)   >>>  

1070) Působí mag. pole na jádra atomů?01. 04. 2003

Dotaz: 1) Dá se využít samoindukce cívek v UPS zdrojích, aby zajistily plynulý přechod na akumulátory? 2) Co působí na elektron v mg. poli? Co je tedy "podstatou" magnetického pole. Jak si mám představit spin elektronu, který s tím úzce souvisí? Působí mg. pole i na jádra atomů? Proč se elektrony neodtrhnou od jader v mg. poli? (interpid)

Odpověď: 1) Odhadoval bych, že energie akumulovaná v cívkách stačí na kousek periody (když člověk přemýšlí o funkci transformátoru), přesné časování náběhu UPS je otázka konstrukční). Vaše otázka má ale velmi blízko k jednomu typu UPS, viz. ferroresonant standby UPS na http://www.pcguide.com/ref/power/ext/ups/types.htm , leccos dalšího najdete na stránkách http://www.epanorama.net/links/psu_dcac.html.
2) Na elektron (jako jiný náboj) působí Lorentzova sila F = ev x B (vektory, vektorový součin) a dále síla resp. moment odpovídající jeho magnetickému momentu, souvisejícímu se spinem. Spin si těžko můžete představit, neboť každá jeho klasická analogie jaksi kulhá, je to zcela kvantový jev. Magnetické pole působí i na jádra atomů, dokonce se toho často využívá (např. jaderná magnetická rezonance - NMR). Za jakých podmínek by se mohly trhat elektrony od jader, zjistíte odhadem magnetických polí, resp. jejich gradientu, které by k tomu byly potřeba. Běžná magnetická pole elektrony netrhají.
(J.Dolejší)   >>>