FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1070) Působí mag. pole na jádra atomů?01. 04. 2003

Dotaz: 1) Dá se využít samoindukce cívek v UPS zdrojích, aby zajistily plynulý přechod na akumulátory? 2) Co působí na elektron v mg. poli? Co je tedy "podstatou" magnetického pole. Jak si mám představit spin elektronu, který s tím úzce souvisí? Působí mg. pole i na jádra atomů? Proč se elektrony neodtrhnou od jader v mg. poli? (interpid)

Odpověď: 1) Odhadoval bych, že energie akumulovaná v cívkách stačí na kousek periody (když člověk přemýšlí o funkci transformátoru), přesné časování náběhu UPS je otázka konstrukční). Vaše otázka má ale velmi blízko k jednomu typu UPS, viz. ferroresonant standby UPS na http://www.pcguide.com/ref/power/ext/ups/types.htm , leccos dalšího najdete na stránkách http://www.epanorama.net/links/psu_dcac.html.
2) Na elektron (jako jiný náboj) působí Lorentzova sila F = ev x B (vektory, vektorový součin) a dále síla resp. moment odpovídající jeho magnetickému momentu, souvisejícímu se spinem. Spin si těžko můžete představit, neboť každá jeho klasická analogie jaksi kulhá, je to zcela kvantový jev. Magnetické pole působí i na jádra atomů, dokonce se toho často využívá (např. jaderná magnetická rezonance - NMR). Za jakých podmínek by se mohly trhat elektrony od jader, zjistíte odhadem magnetických polí, resp. jejich gradientu, které by k tomu byly potřeba. Běžná magnetická pole elektrony netrhají.
(J.Dolejší)   >>>  

1071) Fyzikální teorie01. 04. 2003

Dotaz: Zajímalo by mne, jak fyzikové vidí svůj obor z hlediska jistoty tvrzení, které podávají. Př.: fyzik vysloví zákon, a "dokáže" ho experimentem, dostane za něj třeba nějakou cenu. A pak mu to někdo vyvrátí. Smůla. Chyba je v tom, co to je "dokázat". V každé aparatuře může být zrnko prachu. Je tedy ve fyzice nutný princip výstavby teorií, dle hesla: "Co není vyvráceno, je pravdivé."? V matematice je všechno jinak: "Co není dokázáno, nesmí být přijímáno jako pravdivé." (Uhlík Jan)

Odpověď: Následující odpověď bude obsahovat mé chápání věci, jednotliví fyzikové se budou určitě trochu lišit. Já si myslím, že fyzikové nevyslovují zákony, které by posléze dokazovali. To dělají leda učitelé. Fyzikové se dívají kolem sebe, často s pomocí více či méně rafinovaných experimentálních zařízení, a snaží se výsledky svého pozorování vyjádřit v co nejsrozumitelnější podobě, související s nějakou interpretací, nejlépe s vnitřně konzistentní teorií, která popisuje co nejširší okruh jevů. Podstatnou vlastností dobré teorie je, že nejen vysvětluje již pozorované jevy, ale že také předpovídá nové. Hledání těchto předpovězených nových jevů se chápe jako nástroj k možnému vyvrácení dané teorie, resp. zvýšení její věrohodnosti. Fyzikální teorii totiž nelze dokázat, jen vyvrátit. Teorie, které se osvědčily, mají statut toho nejlepšího, co v dané chvíli máme a mohou být velmi užitečné, i když časem se může objevit hlubší pohled.
(J.Dolejší)   >>>  

1072) Metody měření rychlosti světla31. 03. 2003

Dotaz: Zajímalo by mě, jaké jsou metody měření rychlosti světla ve vakuu. (Robert Fiala)

Odpověď: Klasické jsou metody optické. Při koherentním světle vytvoříme interferenční obrazce ze dvou paprsků, z nichž jeden proletí měřenou vzdálenost (případně vícekrát po odrazu na zrcadle). Uvážíte-li vlnovou délku světla, je zřejmé, že jde o měření velice citlivá a přesná. Uvažujete-li o ověřování teorie relativity, pak uvažte, že můžete k měření použít také světlo mimozemských zdrojů; světlem hvězd získáváte zdroj, který se vůči Vám pohybuje s rychlostí v průběhu roku proměnnou o + - 30 km/s (oběžná rychlost Země kolem Slunce. Také můžete měřit rychlost radiových vln (což je rovněž elektromagnetické vlnění).
Pro přesný popis interferometrů doporučuji speciální literaturu z fyzikální optiky.
(J.Obdržálek)   >>>  

1073) Renormalizace31. 03. 2003

Dotaz: Co je to "renormalizace"? Má to souviset s rovnicemi kvantové mechaniky. (Jakub Benda)

Odpověď: Je to způsob, jak z rovnic, ze kterých chcete dostat neznámou proměnnou veličinu, odstranit nekonečně velké výrazy, které ale jsou neproměnné. Tím, že jsou neproměnné, nemohou mít vliv na chování proměnných - ale to, že divergují do nekonečna, při výpočtech vadí.
(J.Obdržálek)   >>>  

1074) "Zimotvorné směsi"31. 03. 2003

Dotaz: Co to jsou, a na jakém principu fungují zimotvorné směsi? (např. led se solí) (Ivana Jankovská)

Odpověď: Na to, abyste roztavila kus ledu na vodu, potřebujete ledu dodat značné množství tepla. Když stejný kus ledu převedete do kapalné formy jiným trikem, tak mu toto teplo (vnitřní energie) prostě chybí. Protože se energie nemůže ztratit ani vzniknout, tak si směs ledu a soli energii potřebnou k přechodu z pevné látky na kapalinu obstará tím, že se ochladí. Sůl zde hraje tu roli, že roztok soli ve vodě při ochlazování tuhne při nižší teplotě, než čistá voda. Za teploty dejme tomu -4°C je už čistá voda ve formě ledu, ale slaná voda zůstává kapalná. Když tedy led "ztekutíte" solí, musí teplota směsi hodně poklesnout, aby se celková energie směsi nezměnila.
(J.Obdržálek)   >>>