FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1076) Relativistický paradox21. 03. 2003

Dotaz: Nedovedu si vysvětlit jeden relativistický paradox: pokud se nějaké auto pohybuje po síti, jejíž oka jsou v klidu stejně velká jako je rozměr auta, pak při relativistických rychlostech se z pohledu sítě auto zkrátilo a mělo by propadnout oky. Z pohledu auta se však zkrátila oka a auto propadnout nemůže. Tuším, že snad za tím bude relativnost současnosti, ale nedokážu přijít na to, jak. (Karel)

Odpověď: Tento paradox se často uvádí jako "poklop od kanálu". Snad Vám pomůže následující výklad.
Nemůžeme si dovolit, aby poklop letěl napřed vodorovně a pak nad kanálem skočil dolů; to by jednak nebyl rovnoměrný přímočarý pohyb, jednak by jeho vodorovná složka rychlosti během skoku byla nulová a byla by věta po kontrakci.
Představte si tedy, že poklop letí ke kanálu šikmo pod malým úhlem. Poklop byl vodorovný, když stál, a se svou budoucí dráhou tedy svíral malý úhel fí. Namalujte si to jako obrázek!!! Nyní pošleme poklop v "dárkovém balení" - v pravoúhlé krabici, která má základnu rovnoběžnou se směrem letu, a výšku na ni kolmou. (Dokreslete si krabici tak, že v ní poklop vlastně tvoří uhlopříčku). Tato krabice - až se spolu s poklopem uvnitř bude pohybovat - bude tedy zkrácená, ovšem výhradně ve směru svého pohybu, a nikoli ve směru kolmém. Teď je vidět, co se stane s poklopem, který tvoří uhlopříčku v (zkrácené) krabici. Jednak je kratší ve směru rovnoběžném s letem, ale ve směru kolmém k letu se nezměnil. Je tedy šikmo! Pokud by při pomalém, nerelativistickém pohybu těsně škrtal současně vpředu i vzadu, pak zřejmě při rychlém, relativistickém letu bude škrtat taky, ale protože je šikmo, škrtne si napřed vzadu, poté vepředu.
No a jak se to jeví človíčku v krabici s poklopem? Podobně. On a poklop stojí, ale řítí se na něj silnice s otvorem. Když si zase podobně dokreslíme krabici pro dárkové balení (ačkoliv posílat někomu dárkem díru v silnici ...), pak je zřejmé, že i teď poklop škrtne těsně, ale z hlediska silnice napřed vepředu, poté vzadu. Inu, současnost je relativní, tedy závisí na systému, ze kterého dva "současné" děje v různých bodech prostoru pozoruji ...
(J.Obdržálek)   >>>  

1077) Školní pomůcky pro fyziku21. 03. 2003

Dotaz: Nevíte o nějaké firmě která se zabývá výrobou či distribucí školních pomůcek, nejlépe fyziky. (Milan)

Odpověď: Milý Milane, pokud se zajímáte o české firmy, podívejte se například na následující stránky a vyberte si, co by Vám vyhovovalo. Na webu ale můžete najít i další firmy zabývající se výrobou školních pomůcek. Ariane schola - vývoj, výroba a prodej jednoduchých pomůcek pro výuku fyziky, http://sweb.cz/ZdenkaKoutna/ - prodej výukových videokazet, http://www.didaktik.cz/ - učební pomůcky nejen pro fyziku, http://www.skolous.cz/Pomucky/ucpomucky.htm , http://www.ttw.cz/vvs/index.html .
(M.Urbanová)   >>>  

1078) Rezistory20. 03. 2003

Dotaz: Chtěla bych se zeptat, kde bych se na internetu dozvěděla něco o rezistorech. (Andrea)

Odpověď: Milá Andreo, rezistory jsou elektrické součástky, dělíme je na pevné a proměnné. Ty pevné mají pevně stanovený odpor, který nejde měnit. Mohou být buď vrstvové nebo drátové. Jejich společným základem je destička nebo váleček (viz. obrázek ).Proměnné rezistory mají, jak už název napovídá, proměnnou hodnotu odporu, jsou to například potenciometry. Na rozdíl od rezistorů mají tři vývody. Třetí vývod se jmenuje běžec, pohybuje se po celé odporové dráze a plynule tak reguluje hodnotu odporu mezi ním a jedním z konců této dráhy. Další podrobnosti o rezistorech najdete například na stránkách: http://lucy.troja.mff.cuni.cz/~tichy/kap1/11.html , http://www.sweb.cz/radek.jandora/f14.htm , http://www.iabc.cz/Clanek4764.htm .
(M.Urbanová)   >>>  

1079) Obsah kruhu20. 03. 2003

Dotaz: Chci se zeptat, jak vypočítat obsah kruhu vepsaného do čtvrtkruhu o poloměru r. (Michal)

Odpověď: Milý Michale, nejlepší bude, když si k výpočtu namalujete pomocný obrázek. Nejdřív si namalujte čtvrtkruh. Do něj pak kružnici, její střed leží na ose úhlu tohoto čtvrtkruhu. Potom ze středu této kružnice narýsujte kolmice k oběma úsečkám kruhové výseče, ty jsou dlouhé R, což je poloměr vepsané kružnice. Na obrázku pak snadno najdete pravoúhlý trojúhelník, který má odvěsny dlouhé R a přeponu (r-R), sin 45°= R/(r-R). Po úpravě této rovnice dostanete pro poloměr vepsané kružnice vztah:
R = (odmocnina{2} - 1). r
Obsah pak vypočítáte podle vzorce S=pi.R2.
(M.Urbanová)   >>>  

1080) Brzdná dráha vlaku20. 03. 2003

Dotaz: Řeším takovouto úlohu: "Jakou vzdálenost by urazil rychlík bržděný pouze třením, má-li rychlost 120 km/h, je-li koeficient tření mezi koly a kolejnicí 0,005 ?" Jako laikovi mi není jasný, proč v daném případě není udána hmotnost soupravy? Copak to je jedno jestli jedou dva vagonky nebo 25 vagonů s uhlím? (Lukáš)

Odpověď: Milý Lukáši, třecí síla se vypočítá podle vzorce Ft = f.m.g, kde f je koeficient tření, m je hmotnost vlaku a g je tíhové zrychlení, tato síla musí vykonat práci rovnou kinetické energii vlaku Ek = 1/2 m.v2 . Tedy s.f.m.g = 1/2 m.v2 a odtud po úpravě dostanete vztah pro brzdnou dráhu: s = 1/2 v2/(f.g), m "vypadne"!!!, po dosazení numerických hodnot dostanete výsledek přibližně 11 111 m.
(M.Urbanová)   >>>