FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1084) El. rána od kopírky18. 03. 2003

Dotaz: Pracuji v kancelářském prostředí, PC, faxy, kopírky etc. a stává se mi dosti často, že když jdu položit papír na sklo kopírky nebo se dotknu něčeho železnýho, dostanu statický výboj - ale rány takovéhle intenzity jsem nikdy nezažil. Chci se zeptat, jestli je možné nějak zamezit mému samovolnému nabíjení (nevím odkud - koberce, ozón z kopírek ??) případně, jak předejít výbojům při styku s opačně nabitým povrchem? Můžu Vám říct, že už se kolikrát bojím jít kopírovat, ďobne mě to klidně i přes papír. Slyšel jsem, že takovéhle výboje můžou mít řádově až tisíce voltů, je to možné?? (Jan Mužík)

Odpověď: Ano, pokud pracujete ve velmi suchém kancelářském prostředí, na moderních křeslech a kobercích, pak asi opravdu dostanete často ránu, napětí může dosahovat značných hodnot a rány mohou být pěkně nepříjemné pro Vás a velmi škodlivé pro techniku, znám to taky. Bohužel se mi teď nedaří najít stránky s návody na eletrostatickou ochranu, která je například potřeba v dokonalé podobě pro práci s některými součástkami. To se ještě pokusíme najít. Našel jsem alespoň zmínku o nějakém přípravku na koberce a potahy, viz: http://www.azt.cz/charleswater/statguard/carpettech.htm . Jde o to, zmenšit odpor většiny předmětů ve Vašem dosahu, tak, aby se vznikající náboje odváděly a netřískaly Vás. Vyřešil byste to například tak, kdybyste si třeba kolem nohy omotal drát, kolem křesla taky, připojil to na topení nebo vodovod, podobně všechno okolo. To se Vám ale jistě nechce. Možná by stačilo přišroubovat na stůl někde nenápadnou kovovou lištu nebo hranu, která by byla uzemněna a které byste se přirozeně často dotýkal. Na dané problémy jsou ale profesionálové (jen teď nemám správný odkaz), mělo by to také patřit k hygieně pracovního prostředí.
(J.Dolejší)   >>>  

1085) Střídavý proud v energetice18. 03. 2003

Dotaz: Sháním stránky, kde by se dali sehnat informace o využití střídavého proudu v energetice. (Ondra Šeda)

Odpověď: Milý Ondro, podívejte se například na stránky: http://www.sweb.cz/radek.jandora/f17.htm , http://www.sweb.cz/hydrostar/stridavyproud.htm - základní vztahy pro střídavý proud O elektrárnách všeho druhu se dočtete na stránce: http://www.mujweb.cz/www/murb/. Další články najdete na webu, stačí do vyhledávače napsat příslušné heslo.
(M.Urbanová)   >>>  

1086) Proud v zásuvce18. 03. 2003

Dotaz: Zajímalo by mě, jak je to z výkonem elektrických spotřebičů. V běžné zásuvce je maximálně 230 V a 0,5 A. Podle vzorce pro výkon P = U.I by byl nejvyšší možný výkon jen 165 W....ale to je přece blbost. Jak je tedy dosaženo většího výkonu? Je ve spotřebiči nějaké zařízení, které proud zvětší? (Martas)

Odpověď: Příteli, nevím, kde jste se dočetl, že v zásuvce je 0,5 A. To je samozřejmě nesmysl. Maximální proud, který lze odebírat ze zásuvky, je limitován jističem. Pro zásuvky v běžném bytě to obvykle jsou jističe na 10 A, ale mohou být až na 16 - 20 A. To určuje, jaké spotřebiče a s jakým příkonem k té zásuvce nebo skupině zásuvek na společném jističi mohu připojit. Příkon a podlimitní proud tedy určuje jen to, co do zásuvky připojíte. Samozřejmě není možné mít jistič na libovolně velký proud, je to opět limitováno, toto průřezem a kovem vodičů.
(M.Rojko)   >>>  

1087) Apollo18. 03. 2003

Dotaz: Mohli byste mi prosím poradit adresu na stránky, kde by se daly sehnat podrobné informace o letu Apolla na Měsíc (doba letu, poloměr trajektorie kolem Měsíce atd.)? (Vladimír Sommer)

Odpověď: Podívejte se na stránku: http://www.lib.cas.cz/knav/space.40/1967/ najdete tam všechny úspěšně vypuštěné družice a sondy, stačí si jen vybrat. Dole na stránce jsou na výběr roky startu, po kliknutí na určitou družici se Vám objeví podrobné informace o jejím startu, parametrech dráhy letu, cíli apod.
(M.Urbanová)   >>>  

1088) Umělé družice 218. 03. 2003

Dotaz: Chtěl bych se Vás zeptat, jestli nevíte něco o nejznámějších umělých družicích (např. stavbu, kam letěla nebo letí atd.). (Lukáš)

Odpověď: Milý Lukáši, kolem Země obíhají stovky satelitů. Některé z nich pořizují fotografické snímky zemského povrchu, jiné umožňují telefonická spojení a další jsou tu ke zprostředkování televizních přenosů. Mnohé z těchto satelitů jsou viditelné pouhým okem. Nejlépe se pozorují zhruba hodinu po západu či před východem Slunce, kdy je jednak obloha dostatečně temná, ale Slunce zároveň družice dobře osvětluje. Všechny družice však nevyhlížejí jako body pohybující se mezi hvězdami. Pokud byste se chtěl podívat na družici, která odráží signál do Vašeho satelitního vysílače, bude to pouze slabá, okem nerozeznatelná a nehybná hvězda. Takovéto družice se nacházejí na speciálních, geosynchronních drahách ve výšce kolem 36 tisíc km, díky níž se vyskytují nad neměnným místem zemského povrchu.
Podrobnosti o umělých družicích najdete například na následujících webových stránkách: http://www.ta3.sk/cgi-bin/toCP1250/kozmos/zne/indexXXXIII1998.html , nejznámější družice - jejich seznam najdete na této adrese: http://www.fortunecity.com/greenfield/dreams/102/vesmir/druzice/Druzic_C.htm , http://www.lib.cas.cz/knav/space.40/INDEX1.HTM , http://sky.web3.cz/ .
Podívejte se na fotografii jedné z umělých družic s názvem ISS.
(M.Urbanová)   >>>