FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1085) Střídavý proud v energetice18. 03. 2003

Dotaz: Sháním stránky, kde by se dali sehnat informace o využití střídavého proudu v energetice. (Ondra Šeda)

Odpověď: Milý Ondro, podívejte se například na stránky: http://www.sweb.cz/radek.jandora/f17.htm , http://www.sweb.cz/hydrostar/stridavyproud.htm - základní vztahy pro střídavý proud O elektrárnách všeho druhu se dočtete na stránce: http://www.mujweb.cz/www/murb/. Další články najdete na webu, stačí do vyhledávače napsat příslušné heslo.
(M.Urbanová)   >>>  

1086) Proud v zásuvce18. 03. 2003

Dotaz: Zajímalo by mě, jak je to z výkonem elektrických spotřebičů. V běžné zásuvce je maximálně 230 V a 0,5 A. Podle vzorce pro výkon P = U.I by byl nejvyšší možný výkon jen 165 W....ale to je přece blbost. Jak je tedy dosaženo většího výkonu? Je ve spotřebiči nějaké zařízení, které proud zvětší? (Martas)

Odpověď: Příteli, nevím, kde jste se dočetl, že v zásuvce je 0,5 A. To je samozřejmě nesmysl. Maximální proud, který lze odebírat ze zásuvky, je limitován jističem. Pro zásuvky v běžném bytě to obvykle jsou jističe na 10 A, ale mohou být až na 16 - 20 A. To určuje, jaké spotřebiče a s jakým příkonem k té zásuvce nebo skupině zásuvek na společném jističi mohu připojit. Příkon a podlimitní proud tedy určuje jen to, co do zásuvky připojíte. Samozřejmě není možné mít jistič na libovolně velký proud, je to opět limitováno, toto průřezem a kovem vodičů.
(M.Rojko)   >>>  

1087) Apollo18. 03. 2003

Dotaz: Mohli byste mi prosím poradit adresu na stránky, kde by se daly sehnat podrobné informace o letu Apolla na Měsíc (doba letu, poloměr trajektorie kolem Měsíce atd.)? (Vladimír Sommer)

Odpověď: Podívejte se na stránku: http://www.lib.cas.cz/knav/space.40/1967/ najdete tam všechny úspěšně vypuštěné družice a sondy, stačí si jen vybrat. Dole na stránce jsou na výběr roky startu, po kliknutí na určitou družici se Vám objeví podrobné informace o jejím startu, parametrech dráhy letu, cíli apod.
(M.Urbanová)   >>>  

1088) Umělé družice 218. 03. 2003

Dotaz: Chtěl bych se Vás zeptat, jestli nevíte něco o nejznámějších umělých družicích (např. stavbu, kam letěla nebo letí atd.). (Lukáš)

Odpověď: Milý Lukáši, kolem Země obíhají stovky satelitů. Některé z nich pořizují fotografické snímky zemského povrchu, jiné umožňují telefonická spojení a další jsou tu ke zprostředkování televizních přenosů. Mnohé z těchto satelitů jsou viditelné pouhým okem. Nejlépe se pozorují zhruba hodinu po západu či před východem Slunce, kdy je jednak obloha dostatečně temná, ale Slunce zároveň družice dobře osvětluje. Všechny družice však nevyhlížejí jako body pohybující se mezi hvězdami. Pokud byste se chtěl podívat na družici, která odráží signál do Vašeho satelitního vysílače, bude to pouze slabá, okem nerozeznatelná a nehybná hvězda. Takovéto družice se nacházejí na speciálních, geosynchronních drahách ve výšce kolem 36 tisíc km, díky níž se vyskytují nad neměnným místem zemského povrchu.
Podrobnosti o umělých družicích najdete například na následujících webových stránkách: http://www.ta3.sk/cgi-bin/toCP1250/kozmos/zne/indexXXXIII1998.html , nejznámější družice - jejich seznam najdete na této adrese: http://www.fortunecity.com/greenfield/dreams/102/vesmir/druzice/Druzic_C.htm , http://www.lib.cas.cz/knav/space.40/INDEX1.HTM , http://sky.web3.cz/ .
Podívejte se na fotografii jedné z umělých družic s názvem ISS.
(M.Urbanová)   >>>  

1089) Tření ebonitové tyče srstí18. 03. 2003

Dotaz: V jedné publikaci jsem četl, že třením ebonitové tyče o srst přechází elektrony na ebonitovou tyč a ta se pak jeví jako záporně nabitá. Dodnes jsem si myslel, že izolanty (ebonitová tyč) nemají volné elektrony. Mohl by jste mi objasnit, jak dochází k předávání el. naboje? (Jaroslav Plavec)

Odpověď: Dokonalým izolantem je jen vakuum, elektrony schopné transportovat náboj jsou tedy v každé látce.. Elektrony, přecházející ze srsti na tyč nejsou ale v pravém smyslu toho slova volné, i když nejsou součástí elektronového obalu, protože se na ebonitové tyči nedokáží přemisťovat. Na tyči jsou drženy náboje na místech, kam byly ze srsti setřeny lokální polarizací materiálu tyče.
(M.Rojko)   >>>