FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1087) Apollo18. 03. 2003

Dotaz: Mohli byste mi prosím poradit adresu na stránky, kde by se daly sehnat podrobné informace o letu Apolla na Měsíc (doba letu, poloměr trajektorie kolem Měsíce atd.)? (Vladimír Sommer)

Odpověď: Podívejte se na stránku: http://www.lib.cas.cz/knav/space.40/1967/ najdete tam všechny úspěšně vypuštěné družice a sondy, stačí si jen vybrat. Dole na stránce jsou na výběr roky startu, po kliknutí na určitou družici se Vám objeví podrobné informace o jejím startu, parametrech dráhy letu, cíli apod.
(M.Urbanová)   >>>  

1088) Umělé družice 218. 03. 2003

Dotaz: Chtěl bych se Vás zeptat, jestli nevíte něco o nejznámějších umělých družicích (např. stavbu, kam letěla nebo letí atd.). (Lukáš)

Odpověď: Milý Lukáši, kolem Země obíhají stovky satelitů. Některé z nich pořizují fotografické snímky zemského povrchu, jiné umožňují telefonická spojení a další jsou tu ke zprostředkování televizních přenosů. Mnohé z těchto satelitů jsou viditelné pouhým okem. Nejlépe se pozorují zhruba hodinu po západu či před východem Slunce, kdy je jednak obloha dostatečně temná, ale Slunce zároveň družice dobře osvětluje. Všechny družice však nevyhlížejí jako body pohybující se mezi hvězdami. Pokud byste se chtěl podívat na družici, která odráží signál do Vašeho satelitního vysílače, bude to pouze slabá, okem nerozeznatelná a nehybná hvězda. Takovéto družice se nacházejí na speciálních, geosynchronních drahách ve výšce kolem 36 tisíc km, díky níž se vyskytují nad neměnným místem zemského povrchu.
Podrobnosti o umělých družicích najdete například na následujících webových stránkách: http://www.ta3.sk/cgi-bin/toCP1250/kozmos/zne/indexXXXIII1998.html , nejznámější družice - jejich seznam najdete na této adrese: http://www.fortunecity.com/greenfield/dreams/102/vesmir/druzice/Druzic_C.htm , http://www.lib.cas.cz/knav/space.40/INDEX1.HTM , http://sky.web3.cz/ .
Podívejte se na fotografii jedné z umělých družic s názvem ISS.
(M.Urbanová)   >>>  

1089) Tření ebonitové tyče srstí18. 03. 2003

Dotaz: V jedné publikaci jsem četl, že třením ebonitové tyče o srst přechází elektrony na ebonitovou tyč a ta se pak jeví jako záporně nabitá. Dodnes jsem si myslel, že izolanty (ebonitová tyč) nemají volné elektrony. Mohl by jste mi objasnit, jak dochází k předávání el. naboje? (Jaroslav Plavec)

Odpověď: Dokonalým izolantem je jen vakuum, elektrony schopné transportovat náboj jsou tedy v každé látce.. Elektrony, přecházející ze srsti na tyč nejsou ale v pravém smyslu toho slova volné, i když nejsou součástí elektronového obalu, protože se na ebonitové tyči nedokáží přemisťovat. Na tyči jsou drženy náboje na místech, kam byly ze srsti setřeny lokální polarizací materiálu tyče.
(M.Rojko)   >>>  

1090) Vznik ultrafialové záření17. 03. 2003

Dotaz: Potřebovala bych vysvětlit vznik ultrafialového a infračerveného záření. (Karolína Melicharová)

Odpověď: Milá Karolíno, je to vlastně jako vznik světla - jen trochu kratší nebo delší vlnová délka. Nejobvyklejším zdrojem je dostatečně rozehřátý předmět; infrazářič ani nemusí být tak rozpálený. Efektivnějším zdrojem jsou různé výbojky, kde se vytváří jen mnohem užší část spektra. Nízkotlaké dávají poměrně ostré čáry odpovídající přechodům elektronů mezi jednotlivými povolenými hladinami (chcete-li UV, použijte třeba rozšířenou rtuťovou), vysokotlaké dávají širší - pásové - spektrum, a mají větší účinnost. No a tu a tam může vzniknout příslušné záření i jinde při "přeměně energie" - jako třeba při některých chemických reakcích. Fluoreskující či fosforeskující látky zase mohou měnit záření dopadající na ně s jistou vlnovou délkou na záření s vlnovou délkou větší ("červenější").
(J.Obdržálek)   >>>  

1091) Pohybující se nabité částice17. 03. 2003

Dotaz: Hlavou mi vrtá následující myšlenkový pokus:
Mám elektricky nabitou částici, která se řítí prostorem - jde o rovnoměrný přímočarý pohyb - a která tedy kolem sebe generuje magnetické pole. Mám druhou částici, která si to šine kousek od té první, jakoby ruku v ruce, stejným směrem a rychlostí. Protože je taky nabitá, nachází se v magnetickém poli té první částice a pohybyje se - je to jasné, bude na ni působit magnetická síla (samozřejmě na tu první taky, jenom opačná). Ale ouha: Volím souřadný systém na jedné z částic - jde o rovnoměrný přímočarý pohyb, takže mohu - a najednou tu sice jsou dvě nabité částice, ale pohyb nikde, takže ani magnetizmus nikde. Spor! Někde jsem udělal chybu, o tom není pochyb, ale kde? (Jakub Herout)

Odpověď: Milý kolego, to je dobře, že Vám tyhle otázky vrtají hlavou. A určitě vrtaly i generacím před Vámi, protože otázka, jak se změní popis fyzikálního systému, když si přesednu z jedné soustavy do druhé, je velmi přirozená a velmi stará. Ve Vašem speciálním případě nahlíženo ze soustavy, ve které se částice pohybují, vidíte proudy a magnetické síly (ale taky byste měl uvážit elektrostatické síly, když máte náboje), ze soustavy, ve které jsou částice klidné, vidíte jen elektrostatickou sílu. Mohl byste taky do svých myšlenkových pokusů přidat další náboje, abyste například dostal neutrální drát s proudem. Vhodným nástrojem pro popis těchto jevů je tenzor elektromagnetického pole, který v sobě zahrnuje intenzity magnetického i elektrického pole a definovaným způsobem se transformuje při přechodu mezi soustavami (při relativistických transformacích). Chce si to konkrétně vyzkoušet, podrobněji je to napsáno v téměř jakékoli knize o teorii elmag. pole, jedna z nich je i na webu: http://www.plasma.uu.se/CED/Book/.
(J.Dolejší)   >>>