FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1089) Tření ebonitové tyče srstí18. 03. 2003

Dotaz: V jedné publikaci jsem četl, že třením ebonitové tyče o srst přechází elektrony na ebonitovou tyč a ta se pak jeví jako záporně nabitá. Dodnes jsem si myslel, že izolanty (ebonitová tyč) nemají volné elektrony. Mohl by jste mi objasnit, jak dochází k předávání el. naboje? (Jaroslav Plavec)

Odpověď: Dokonalým izolantem je jen vakuum, elektrony schopné transportovat náboj jsou tedy v každé látce.. Elektrony, přecházející ze srsti na tyč nejsou ale v pravém smyslu toho slova volné, i když nejsou součástí elektronového obalu, protože se na ebonitové tyči nedokáží přemisťovat. Na tyči jsou drženy náboje na místech, kam byly ze srsti setřeny lokální polarizací materiálu tyče.
(M.Rojko)   >>>  

1090) Vznik ultrafialové záření17. 03. 2003

Dotaz: Potřebovala bych vysvětlit vznik ultrafialového a infračerveného záření. (Karolína Melicharová)

Odpověď: Milá Karolíno, je to vlastně jako vznik světla - jen trochu kratší nebo delší vlnová délka. Nejobvyklejším zdrojem je dostatečně rozehřátý předmět; infrazářič ani nemusí být tak rozpálený. Efektivnějším zdrojem jsou různé výbojky, kde se vytváří jen mnohem užší část spektra. Nízkotlaké dávají poměrně ostré čáry odpovídající přechodům elektronů mezi jednotlivými povolenými hladinami (chcete-li UV, použijte třeba rozšířenou rtuťovou), vysokotlaké dávají širší - pásové - spektrum, a mají větší účinnost. No a tu a tam může vzniknout příslušné záření i jinde při "přeměně energie" - jako třeba při některých chemických reakcích. Fluoreskující či fosforeskující látky zase mohou měnit záření dopadající na ně s jistou vlnovou délkou na záření s vlnovou délkou větší ("červenější").
(J.Obdržálek)   >>>  

1091) Pohybující se nabité částice17. 03. 2003

Dotaz: Hlavou mi vrtá následující myšlenkový pokus:
Mám elektricky nabitou částici, která se řítí prostorem - jde o rovnoměrný přímočarý pohyb - a která tedy kolem sebe generuje magnetické pole. Mám druhou částici, která si to šine kousek od té první, jakoby ruku v ruce, stejným směrem a rychlostí. Protože je taky nabitá, nachází se v magnetickém poli té první částice a pohybyje se - je to jasné, bude na ni působit magnetická síla (samozřejmě na tu první taky, jenom opačná). Ale ouha: Volím souřadný systém na jedné z částic - jde o rovnoměrný přímočarý pohyb, takže mohu - a najednou tu sice jsou dvě nabité částice, ale pohyb nikde, takže ani magnetizmus nikde. Spor! Někde jsem udělal chybu, o tom není pochyb, ale kde? (Jakub Herout)

Odpověď: Milý kolego, to je dobře, že Vám tyhle otázky vrtají hlavou. A určitě vrtaly i generacím před Vámi, protože otázka, jak se změní popis fyzikálního systému, když si přesednu z jedné soustavy do druhé, je velmi přirozená a velmi stará. Ve Vašem speciálním případě nahlíženo ze soustavy, ve které se částice pohybují, vidíte proudy a magnetické síly (ale taky byste měl uvážit elektrostatické síly, když máte náboje), ze soustavy, ve které jsou částice klidné, vidíte jen elektrostatickou sílu. Mohl byste taky do svých myšlenkových pokusů přidat další náboje, abyste například dostal neutrální drát s proudem. Vhodným nástrojem pro popis těchto jevů je tenzor elektromagnetického pole, který v sobě zahrnuje intenzity magnetického i elektrického pole a definovaným způsobem se transformuje při přechodu mezi soustavami (při relativistických transformacích). Chce si to konkrétně vyzkoušet, podrobněji je to napsáno v téměř jakékoli knize o teorii elmag. pole, jedna z nich je i na webu: http://www.plasma.uu.se/CED/Book/.
(J.Dolejší)   >>>  

1092) Rotace planety17. 03. 2003

Dotaz: Největší možná rychlost rotace planety je ta, pro kterou je gravitační síla na rovníku rovna právě dostředivé síle potřebné k této rotaci. Proč? (Borg)

Odpověď: Prostě proto, že by ji nic nedrželo pohromadě. Odstředivá síla by zcela kompenzovala, nebo při větší rychlosti překonavala gravitaci.
(M.Rojko)   >>>  

1093) Raketový motor17. 03. 2003

Dotaz: Zajímalo by mě, jesli byl již vynalezen nějaký nový motor, který by mohl sloužit k pohonu kosmických lodí. (pro pohyb v atmosféře a nebo ve vakuu) Zatím znám jen raketový a iontový motor. (Pažout)

Odpověď: Jiného se těžko něco najde, jediný rozumně možný princip je raketový - tj. něco házíte dozadu za sebe (tj. něčemu hmotnému udílíte zrychení dozadu), a aby se zachovala hybnost celého vašeho systému, tak vaše loď se urychluje dopředu.
Takto funguje raketa: hořením paliva vznikají plyny, ty jsou od rakety vrhány zpět, takže raketu to tlačí kupředu. (Tedy ne že by se "odstrkovala od vzduchu", jak si tu a tam někdo myslí.) Iontový motor je na úplně stejném principu, jenom namísto neutrálních plynů vypuzovaných velkou rychlostí danou chemickou reakcí jsou tam elektricky nabité ionty urychlované elektrickým polem. (Konstrukčně je to samozřejmě trošku složitější.)
Pokud se ale pohybujete po nějakých kolejích nebo v nějakém elektricky vodivém prostředí, tak jsou i jiné metody než kolečka. Už jste slyšel o housenkovém pohonu (magnetohydrodynamickém pohonu)? Jestli ne, tak si nalistujte str. 766 v učebnici FYZIKA, Halliday, Resnick, Walker. (vydalo VUTIUM a Prometheus, 2001).
(J.Obdržálek)   >>>