FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1093) Raketový motor17. 03. 2003

Dotaz: Zajímalo by mě, jesli byl již vynalezen nějaký nový motor, který by mohl sloužit k pohonu kosmických lodí. (pro pohyb v atmosféře a nebo ve vakuu) Zatím znám jen raketový a iontový motor. (Pažout)

Odpověď: Jiného se těžko něco najde, jediný rozumně možný princip je raketový - tj. něco házíte dozadu za sebe (tj. něčemu hmotnému udílíte zrychení dozadu), a aby se zachovala hybnost celého vašeho systému, tak vaše loď se urychluje dopředu.
Takto funguje raketa: hořením paliva vznikají plyny, ty jsou od rakety vrhány zpět, takže raketu to tlačí kupředu. (Tedy ne že by se "odstrkovala od vzduchu", jak si tu a tam někdo myslí.) Iontový motor je na úplně stejném principu, jenom namísto neutrálních plynů vypuzovaných velkou rychlostí danou chemickou reakcí jsou tam elektricky nabité ionty urychlované elektrickým polem. (Konstrukčně je to samozřejmě trošku složitější.)
Pokud se ale pohybujete po nějakých kolejích nebo v nějakém elektricky vodivém prostředí, tak jsou i jiné metody než kolečka. Už jste slyšel o housenkovém pohonu (magnetohydrodynamickém pohonu)? Jestli ne, tak si nalistujte str. 766 v učebnici FYZIKA, Halliday, Resnick, Walker. (vydalo VUTIUM a Prometheus, 2001).
(J.Obdržálek)   >>>  

1094) Kde zveřejnit své fyz. úvahy?14. 03. 2003

Dotaz: Dejme tomu, že mě napadlo řešení problému vlnově částicové duality. Kde mohu představit své myšlenky? (časopis,internet. adres...) (Tomas)

Odpověď: Nejrychleji a nejsnáz na internetu, pak to můžete poslat jako článek do časopisu, časopis volíte podle toho, jak si věříte (např. od Čs. čas. fyz po Phys. Rev.). Solidní časopisy jsou recenzované, tzn. Váš článek bude svěřen někomu z blízkého oboru, aby to posoudil. Když své ideje vystavíte na internetu a napíšete nám adresu, budeme se snažit Vám k tomu něco říct.
(J.Dolejší)   >>>  

1095) Šíření mikrovln14. 03. 2003

Dotaz: Zajímám se o šíření mikrovln vodovodním a plynovým potrubím. Nevíte o nějaké studii, diplomové práci čí nějakém jiném pramenu, který se tímto zabývá (podmínky, útlum, vzdálenost výpočty atd.)? (Petr Janes)

Odpověď: Tuto problematiku hledejte pod heslem "vlnovody". To vodovodní potrubí asi nebude moc dobré, očekával bych tam veliký útlum (samozřejmě to závisí na vlnové délce, ale mikrovlny jsou vybrány zrovna na rezonanční frekvenci vody tak, aby ji zahřívaly). Ale v plynovodu vám přeju hodně štěstí, tak by to mělo jít velmi dobře - nestrefíte-li se nešťastnou náhodou zase do nějaké té rezonanční frekvence...
(J.Obdržálek)   >>>  

1096) Vzlet a přistání letadla14. 03. 2003

Dotaz: Chtěl bych se zeptat, jak probíhá vzlet a přistání dopravního letadla z fyzikálního hlediska? (Tomáš Kohout)

Odpověď: Standardní letadlo je zkonstruované tak, že při letu dostatečnou rychlostí jeho křídla při vhodném úhlu mezi tětivou křídla a nabíhajícím vzduchem vyvozují dostatečný vztlak pro to, aby se letadlo udrželo ve vzduchu. Větší vztlak má "křivější" křídlo s větší plochou více vztyčené proti nabíhajícímu vzduchu. Proto se letadlo rozjíždí s vysunutými vztlakovými klapkami (zvětší plochu i zakřivení křídla), při dostatečné rychlosti pilot zvedne nos letadla, čímž mají křídla větší úhel náběhu a celé letadlo se vznese. Poté, co rychlost stoupne, je možné klapky zasunout a podélným sklonem letadla a tahem motoru regulovat rychlost letu a stoupání. Vydejte se na letiště a pozorujte, pak si doma nainstalujte letový simulátor a cvičte to sám. Přistání probíhá obráceně - uberete plyn, klesáte, vytáhnete klapky a podvozek, nad dráhou zastavíte klesání tak, že zvětšíte úhel náběhu a s vytrácející se rychlosti dosednete. Opět to chce cvičení.
(J.Dolejší)   >>>  

1097) Rádiové vlny14. 03. 2003

Dotaz: Na jakém principu pracuje rádio a vysílání rádiových vln? (Lukáš Čulák)

Odpověď: Milý Lukáši, rádiové vlny představují část elektromagnetického spektra. V roce 1888 je objevil Heinrich Hertz. Druhy rádiových vln:
Dlouhé vlny - vlnová délka je 1 000 - 10 000 metrů. Šíří se v přízemní vrstvě atmosféry na dálku až několik tisíc kilometrů. Spolehlivé spojení mohou zajistit jen opravdu dlouhé speciální antény (i stovky metrů) a silné vysílací stanice (stovky kW).
Střední vlny - vlnová délka je 100-1 000 metrů. Šíří se ohybem v nižších vrstvách ionosféry (asi 60 - 200 km nad Zemí). Spojení je na střední vzdálenosti a rovněž si vystačí se slabšími vysílači (desítky kW).
Krátké vlny - vlnová délka je 10-100 metrů. Šíří se tzv. přízemní vlnou v přímé viditelnosti vysílače a také odrazem v ionosféře. Vysílací stanice postačí s výkonem desítek watů a lze se dovolat až třeba do Austrálie.
Velmi krátké vlny - vlnová délka je 1-10 metrů. Jedná se o televizní pásmo, jež je šířeno v přímé viditelnosti od vysílače nebo také odrazem v nízkých vrstvách atmosféry. K vysílání (hlavně televizního pásma) jsou třeba velmi vysoké vysílače se značným výkonem.
Mikrovlny - vlnová délka je pod 1 metr. Šíření probíhá jen v přímé viditelnosti od vysílače. V tomto pásmu se šíří signál mobilních telefonů.
Rádiové vlny, které se vysílají a přijímají anténami, je možné modulovat tak, aby nesli informace ve formě hlasu, dat nebo obrazu.
Další informace najdete v mnoha článcích na webu, stačí do vyhladávače napsat příslušné heslo a vybrat si z nabízených článků. Zkuste se také mrknout na skriptum elektroniky: http://lucy.troja.mff.cuni.cz/~tichy/ , v 6. kapitole najdete informace o metodách frekvenční modulace, demodulaci, principech směšování a o rozhlasovém a televizním příjmu.
(M.Urbanová)   >>>