FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

1095) Šíření mikrovln14. 03. 2003

Dotaz: Zajímám se o šíření mikrovln vodovodním a plynovým potrubím. Nevíte o nějaké studii, diplomové práci čí nějakém jiném pramenu, který se tímto zabývá (podmínky, útlum, vzdálenost výpočty atd.)? (Petr Janes)

Odpověď: Tuto problematiku hledejte pod heslem "vlnovody". To vodovodní potrubí asi nebude moc dobré, očekával bych tam veliký útlum (samozřejmě to závisí na vlnové délce, ale mikrovlny jsou vybrány zrovna na rezonanční frekvenci vody tak, aby ji zahřívaly). Ale v plynovodu vám přeju hodně štěstí, tak by to mělo jít velmi dobře - nestrefíte-li se nešťastnou náhodou zase do nějaké té rezonanční frekvence...
(J.Obdržálek)   >>>  

1096) Vzlet a přistání letadla14. 03. 2003

Dotaz: Chtěl bych se zeptat, jak probíhá vzlet a přistání dopravního letadla z fyzikálního hlediska? (Tomáš Kohout)

Odpověď: Standardní letadlo je zkonstruované tak, že při letu dostatečnou rychlostí jeho křídla při vhodném úhlu mezi tětivou křídla a nabíhajícím vzduchem vyvozují dostatečný vztlak pro to, aby se letadlo udrželo ve vzduchu. Větší vztlak má "křivější" křídlo s větší plochou více vztyčené proti nabíhajícímu vzduchu. Proto se letadlo rozjíždí s vysunutými vztlakovými klapkami (zvětší plochu i zakřivení křídla), při dostatečné rychlosti pilot zvedne nos letadla, čímž mají křídla větší úhel náběhu a celé letadlo se vznese. Poté, co rychlost stoupne, je možné klapky zasunout a podélným sklonem letadla a tahem motoru regulovat rychlost letu a stoupání. Vydejte se na letiště a pozorujte, pak si doma nainstalujte letový simulátor a cvičte to sám. Přistání probíhá obráceně - uberete plyn, klesáte, vytáhnete klapky a podvozek, nad dráhou zastavíte klesání tak, že zvětšíte úhel náběhu a s vytrácející se rychlosti dosednete. Opět to chce cvičení.
(J.Dolejší)   >>>  

1097) Rádiové vlny14. 03. 2003

Dotaz: Na jakém principu pracuje rádio a vysílání rádiových vln? (Lukáš Čulák)

Odpověď: Milý Lukáši, rádiové vlny představují část elektromagnetického spektra. V roce 1888 je objevil Heinrich Hertz. Druhy rádiových vln:
Dlouhé vlny - vlnová délka je 1 000 - 10 000 metrů. Šíří se v přízemní vrstvě atmosféry na dálku až několik tisíc kilometrů. Spolehlivé spojení mohou zajistit jen opravdu dlouhé speciální antény (i stovky metrů) a silné vysílací stanice (stovky kW).
Střední vlny - vlnová délka je 100-1 000 metrů. Šíří se ohybem v nižších vrstvách ionosféry (asi 60 - 200 km nad Zemí). Spojení je na střední vzdálenosti a rovněž si vystačí se slabšími vysílači (desítky kW).
Krátké vlny - vlnová délka je 10-100 metrů. Šíří se tzv. přízemní vlnou v přímé viditelnosti vysílače a také odrazem v ionosféře. Vysílací stanice postačí s výkonem desítek watů a lze se dovolat až třeba do Austrálie.
Velmi krátké vlny - vlnová délka je 1-10 metrů. Jedná se o televizní pásmo, jež je šířeno v přímé viditelnosti od vysílače nebo také odrazem v nízkých vrstvách atmosféry. K vysílání (hlavně televizního pásma) jsou třeba velmi vysoké vysílače se značným výkonem.
Mikrovlny - vlnová délka je pod 1 metr. Šíření probíhá jen v přímé viditelnosti od vysílače. V tomto pásmu se šíří signál mobilních telefonů.
Rádiové vlny, které se vysílají a přijímají anténami, je možné modulovat tak, aby nesli informace ve formě hlasu, dat nebo obrazu.
Další informace najdete v mnoha článcích na webu, stačí do vyhladávače napsat příslušné heslo a vybrat si z nabízených článků. Zkuste se také mrknout na skriptum elektroniky: http://lucy.troja.mff.cuni.cz/~tichy/ , v 6. kapitole najdete informace o metodách frekvenční modulace, demodulaci, principech směšování a o rozhlasovém a televizním příjmu.
(M.Urbanová)   >>>  

1098) Jak funguje počítač?14. 03. 2003

Dotaz: Rád bych se dozvěděl o tom, jak funguje na fyzikální úrovní chip a jak funguje celý počítač. (Josef Pugner)

Odpověď: Milý kolego, cesta je zřejmá, ale dlouhá: nejdřív je potřeba pochopit, jak fungují jednotlivé polovodičové součástky, posléze jak z polovodičových součástek sestavit logické obvody, jak to realizovat na jedné placičce křemíku, co všechno potřebuje mít v sobě počítač a jak to všechno realizovat. Celé lidstvo se to učilo dost dlouho, takže jistě nepředpokládáte, že Vám to v pár větách vysvětlíme. Nejpřímovatější cesta je asi přihlásit se ke studiu na nějaký vhodný obor na FEL ČVUT, po absolvování studia budete vědět víc, ale zdaleka ne všechno... Zkuste se pro začátek podívat například na adresu http://lucy.troja.mff.cuni.cz/~tichy/ .
(J.Dolejší)   >>>  

1099) Anomálie vody 214. 03. 2003

Dotaz: Co je to anomálie vody vím, ale nikde jsem nezjistila, které vlastnosti částic vody nebo které vnitřní síly ji způsobují. (Milada Otradovcová)

Odpověď: Nejde o nějaké nové síly, ale o to, že voda, tedy H2O, má zvláště příznivou strukturu pro tzv. vodíkové můstky.
Atom vodíku je sice pro chemickou vazbu jednomocný, ale - tak trochu jako záletník - dokáže vedle toho navázat i vazbu další, zvanou vodíkový můstek. Taková vazba je o hodně slabší než chemická, ale zase mnohem silnější než obecná vzájemná přitažlivost molekul (van der Waalsovy síly, daná tím, že i neutrální molekuly mají víceméně pevná a těžká kladná jádra a kolem nich záporné obláčky, které se vzájemným odpuzováním mohou přesunout nesymetricky, tím vytvořit z molekul elektrické dipóly, a ty už na sebe silově působí). Fluor, prvek sousední ke kyslíku, to vodíku také "toleruje", ale tam se to projeví tím, že vedle jednoduchého fluorovodíku HF je velmi stabilní i dimer (HF)2. Molekuly vody se naproti tomu vodíkovými můstky dynamicky spřádají do jakýchsi "sítí", a proto je za normálních teplot voda kapalná, proto je tolik různých struktur ledu apod.
Díky těmto "vnitřním propojením navíc", ne tak pevným, ale přesto výrazným, má voda anomálií mnoho: "obrácená roztažnost" mezi 0°C a 4°C, hustota ledu nižší než hustota kapaliny, klesání teploty tání ledu se zvyšujícím se tlakem, výrazně větší měrné teplo i skupenská tepla tání i varu než jiných kapalin apod. A především by měla být - podle své molekulové hmotnosti 18 - za obvyklých podmínek plynem, stejně jako fluorovodík, dvakrát těžší sulfan apod., a jak už bylo řečeno.
(J.Obdržálek)   >>>